Policie přijíždí do bytu manželů Nejtkových, kde najdou mrtvou ženu, Evu Nejtkovou, a jejího zraněného manžela Zdeňka v bezvědomí, který se podle všeho postřelil brokovnicí. Vyšetřování se ujímá kapitán Hora, který s kolegy začíná zajišťovat stopy, které by pomohly případ objasnit. Zajímavá je pro Horu například skutečnost, že vrah, který zabil ženu úderem do hlavy a rozbil přitom velké akvárium, pečlivě posbíral zlaté rybičky a umístil je do malého akvária. Správný směr, kterým se má vyšetřování ubírat, policistům přihraje náhoda, když se jim podaří zadržet muže, který dodával Nejtkové přímo z výroby kartony přísně evidovaných léků, psychofarmak, která je pak prodávala narkomanům. Protože se však v bytě nenajdou ani drogy, aby peníze, které Nejtek krátce před vraždou vyzvedl ze spořitelny, zaměří se pozornost policistů na narkomany, "práškaře", které Nejtková zásobovala. Všichni, které se jim podaří vypátrat, však mají na dobu vraždy alibi. Nesprávnou stopou se ukáže také soused Karásek, se kterým se žena často stýkala. Ten od ní sice kupoval léky, aby je pak prodával dál, ale na dobu vraždy má také alibi. Zraněný Zdeněk Nejtek nejeví příliš ochoty s policií spolupracovat a sotva se trochu zotaví, uprchne z léčebny a přizná se Horovi, že manželku zabil on v opilosti, a když se probral, chtěl se zastřelit. Hora však muži s pocuchanými nervy příliš nevěří a dál pokračuje v pátrání... (oficiálny text distribútora)

farmnf

Podle mě normalizační detektivka, která nemá chybu, je výborně řemeslně zpracovaná a není rozvláčná. Nepleťte si s přihlouplým americkým akčákem. Olda Vízner tu hraje tak, že by mu člověk na ten perník rád přispěl. Vyskočil je standardně dobrý jako vždy, Lukavský skvělý. Scénář si neklade za cíl sypat moudrosti ale nepostrádá vtipu." Kde jste byl v pátek...Na pivu...Jak to víte tak jistě....Já jsem každý večer na pivu......a práce hlavou mi taky nešla moc od ruky. Ve Švédsku bych nato dostal invalidní důchod." Na tyto filmy se dívám prostě daleko radši než na Smrtonosná -zbraň , -past, -něco, cokoliv. Oceňuji tu profesionalitu a vysrat se můžu na věty, které tam v té době být prostě musely. ()

monolog

Průměrná ničím nevybočující kriminálka ze skupiny týmových detektivek s jedním větším vyšetřovatelem. Na to, že nemá ani jedenapůl hodiny, jedná se o dost zdlouhavý a nicneříkající film. Feťáci jsou naprosto nevěrohodní a nepropracovaní, takoví všichni unylí a dalo by se říct se smrtí na jazyku. Lukavský umí dobře dělat pohádky, ale na poldu mi moc nesedl. Zlaté rybky, které jsou jediným důvodem, proč vraždu nehodí na manžela-opilce, nesedí k vrahovi v absťáku, kdy by na nějaký rybky kašlal. Odhalení pachatele už pak jen jaksi vyplyne ze situace, prostě se to stane. Přestože se na tuto detektivku dívat dá, tak já osobně dávám přednost staré drsné americké škole a nebo trošku spádovitějším vyprávěním typu Eda McBaina. Je to podle povídky a tak taky vypadá děj, jenž roztáhli na prostor, který nemohl sám adekvátně zabydlet. ()

D.Moore

Více než dobrá detektivka s více než dobrým obsazením a více než zajímavým příběhem. Vyšetřování vedené lidským Radovanem Lukavským je radost sledovat, ovšem také Oldřich Vízner, kterého jinak nemám vůbec v oblibě, tady podal velice slušný výkon. Atmosféru dokresluje super hudba Jiřího Šusta... A závěrečné odhalení dovede překvapit. Jednoznačně nadprůměr se spoustou nápaditých záběrů "z první osoby" a působivou finální barevnou psychedelií. ()

klukluka

Solidní detektivka se spoustou podezřelých a na socík poměrně originální a celkem odvážnou zápletkou. Někteří možní pachatelé z toho bohužel na můj vkus vypadli moc rychle - třeba milenec v podání Jiřího Kodeta - mohli nás trochu víc napínat. Zajímavá linka manžela, kterej sám uvěřil, že zavraždil svoji ženu - toho bych nechal spáchat sebevraždu, skutečný vrah by pak byl po dopadení mnohem víc odsouzeníhodný - takhle to byl chudák chlapec, kterej si nemohl pomoct. Jinak se to dost vleklo, byla to trošku nuda. Ale dalo se, viděl jsem už i mnohem horší kusy. ()

honajz

Je to slabé. Postup policie při vyšetřování je sice co nejblíže skutečnosti, ale případ je poměrně nezajímavý, ono nucené drama a dilema kapitána ohledně mladíka je křečovité, a celé je to spíše dialog za dialogem a popisné. Některé věci nejsou ani pořádně využity a dotaženy (postava Kodeta, sekretářka, bytná) a mohly být. Zajímavé mi přišly jen pokusy s kamerou o pohled jakoby z první osoby. ()

• Točilo se i v legendárním Tabarin baru na adrese Václavské náměstí 16, Praha-Nové Město. (sator)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v Prahe. (dyfur)
  • Scénář vznikl na motivy povídky "Prostý případ statistiky" Hany Proškové z detektivního souboru "Tajemství obří číše". (sator)