Do huti přichází mladý vandrovník, sklář, Jakub. Po pár dnech se ukáže, že je to skutečný mistr. Když ho chtějí ošidit, nechce ostatním na huti ukázat, jak dělá sklo, které sklízí úspěch. (Televize Seznam)

GASTON73

Píše se rok 1899. Odkudsi z Kašperských hor přichází na albrechtickou huť svobodný mladík Jakub Cirkl. Hlásí se u glosmistra Krahulíka o práci. Dostane ji a ubytuje se na půdě v huťském společném domě. Stravu si vyjedná s Terezkou Herálcovou a záhy je jasné, že nejen stravu. Huťmistr pozná, že získal neobyčejně šikovného skláře, který dovede vyfouknout dobře prodejné sklo. Jakub je tvrdohlavý a o své umění se nechce s nikým dělit. Dostává se do sporu s rodinou huťmistra, situaci mu pomůže zvládnout soused Florián. Prosincové svátky tráví Jakub uprostřed velké huťské rodiny a s milovanou Terezkou… (www.serialzone.cz) ()

nervoznideda

viděno x krát skvělý seriál:-) díky panu Dietlovi jsem Munzara přežil:-)28.8.2o2o Terezka to v životě neměla lehké ,ale holt měla smůlu na chlapy škoda :-) 2.1o.2o2o i když je munzar dobrý herec nemám ho rád ale dietl je dietl tak ho přežiju zdraví deda :-) 16.1.2o21 ()

topi80

Pěkné uvedení do děje, náhled do sklářského řemesla, seznámení s postavami atd. Už se těším na další díly. Dobře byla pořešena i mladistvost hrdiny kontrastující s věkem Luďka Munzara. Díky tomu, že Jakub přichází jako protřelý sklář, člověku dojde až v dalším díle, kolik mu v tom prvním vlastně podle letopočtů muselo být :-) ()

• V epizodě má na silvestrovské zábavě na přelomu let 1899 a 1900 proslov kronikář Pertold (Jiří Holý), ve kterém vítá nové 20. století. To je však chyba, neboť 20. století začíná až 1. ledna 1901. (Siegmund)