Alhambra, perla Andalusie

(TV film)
  • Francúzsko L'Alhambra, forteresse méditerranéenne (viac)
Francúzsko, 2021, 52 min

V samém srdci jižního Španělska se nachází mimořádný architektonický poklad vybudovaný před 800 lety dynastií Nasrovců... Spíš než jen pouhou pevností je Alhambra soustavou paláců, různých účelových domů a věží propojených a chráněných pevnostní zdí. Rozsáhlý komplex za svými mohutnými hradbami skrývá architektonické perly a triumfální díla dekorativního umění, k jejichž tvorbě bylo zapotřebí kombinace zkušeností a správných geometrických výpočtů. Po desítky let se archeologové a historikové snažili pochopit stavební postupy nasrovských stavitelů a odhalit taje tohoto neuvěřitelné důmyslně propracovaného skvostu. Díky největším odborníkům na arabskou architekturu, počítačovým rekonstrukcím a dosud nespatřeným leteckým záběrům zjišťujeme, že velkolepost Alhambry vznikla z jednoduchých a skromných materiálů, především z dusané hlíny a vápna. (Česká televize)

Marze

Dokument na České televizi rozebírá systém zavlažování vodou, chlazení domů, stavební doplnění po dobytí křesťany apod. ()

bratr.Milan

Což o to, Alhambra je krásná, ale dokument je průměrný až mírně podprůměrně televizní. Po chvíli jsem zaregistroval, že nadužívají superlativy a sledování se najednou stalo zábavnějším. Následuje jejich přesný soupis jak šli po sobě od doby kdy jsem si toho všimnul, asi ve třinácté minutě. V komentáři dokumentu je všechno kolosální, impozantní, působivé, unikátní, geniální, ohromující, pozoruhodné, nejpropracovanější, nejpůsobivější, nejspletitější, nejluxusnější, neuvěřitelné, úchvatné, nejpozoruhodnější, vyjímečné, fascinující, dokonalé, nesmírně náročné, dokonale přesné, vrcholné, úchvatné, nesmírně složité, elegantní, skvostné, nejlepší, nejdůležitější, nejcennější, nejvýznamnější, honosné, neuvěřitelné, jedinečné, mimořádné a voda je tu nazývána modrým zlatem. Frekvence superlativ je jeden za minutu, ale chválím je, že se snažili neopakovat. Dozvěděl jsem se i nějaké informace a pochopil, kde získal Gaudí svou inspiraci pro klenby a ornamenty v katedrále Sagrada familia. Alespoň myslím. ()

jungewolf

Vynikající ukázka toho, že lidé ve středověku nebyli tak zaostalí, jak se dnes domníváme. Schopnosti muslimských stavitelů-architektů a řemeslníků mi připomíná křesťanské stavitele středověkých bazilik, katedrál, hradů, mlýnů, hamrů atakdále ...  . Jednoznačně 5 * a 86%. ***Dokument byl na webu Č.televize : ČT 2, neděle 11.2.2024, 9.10 . ()

Arsenal83

Taký strojený a málo pútavý výklad, z ktorého sme sa dozvedeli síce, že Alhambra je červený hrad, ale potom už len to, že je tam dosť teplo. Teda podľa obrázkov. Hlavne o tých obrázkoch to je. ()