Eldorado: Co náckové nesnesou

• Nemecko Eldorado - Alles, was die Nazis hassen (viac)

Berlínská queer komunita našla ve 20. letech 20. století útočiště v nablýskaném nočním klubu. Dokument o ztrátě osobních svobod a vzestupu Hitlera k moci. (Netflix)

petrsv

Pěkný dokument, který dává náhled na další období, které v minulém století přineslo Evropě zkázu. Největší odkaz však spatřuju v závěru, který je věnován období po 2. sv. válce. To, že byl § 175 aplikován ještě 25 let po válce a úplně zrušen ještě později, to je něco, co se mi chápe jen těžko. Bohužel v této oblasti nebyla lepší situace ani v jiných zemích. Homosexuálové, kteří přežili koncentrák, skončili často opět ve vězení. PS: Opravdu mě baví komentáře zvláště jednoho uživatele, který je zarytý antiteplouš, ale nevynechá jediný film s gay tématem :-) ()

Disk

Silný, působivý a velmi znepokojující dokument nejen o slavném berlínském klubu, který před sto lety sehrál roli útočiště pro tehdejší německou queer komunitu. Po formální stránce jde o klasický dokument s mluvícími hlavami a hranými scénami, ale obsahově jde o něco natolik silného, že jsem se při sledování neubránil emocím. Aneb jak jste obětními beránky nejen pro nacisty, ale i pro další německé vlády po skončení druhé světové války, kdy nadále platil ostudný paragraf 175. Vyprávění jednoho z posledních žijících pamětníků je neuvěřitelně silným zážitkem a je jenom dobře, že jsou taková svědectví zaznamenána, protože je stále co objevovat. Hrané scény v kombinaci s archivními záběry vytvářejí silnou koláž, která v tomto případě divácký zážitek jen umocňuje. Dokument Eldorado: Co náckové nesnesou by měli vidět všichni, aby si každý uvědomil, jak nacistická ideologie dokáže všechno zničit. ()

Arsenal83 odpad!

Nevadia mi historické zábery, tie sú práve, že prínosom. Vadí mi tá skratkovitosť. Áno, vieme, že Weimarská republika bola totálne dekadentná a prinášala taký morálny úpadok, že slušnému človeku sa robilo zle len čo vyšiel z domu. Podobne ako teraz. A potom to zrušil Hitler, hej, aj to vieme a nešiel na to šetrne. Ale nachádzať paralely v tom, že BUĎ máš rád pohľad na dvoch chlapov lízajúcich si kakáč, nemáš žiadne mravné predsudky, hranice morálky podľa teba neexistujú, obscénnosť a sexualizáciu detí považuješ za novú normu a zo 72 pohlaví máš nové božstvo, ALEBO, ak toto neuznávaš, tak si jednoznačne nácek a fašista, tak to je presne to, čím chcú títo ideologický fanatici vymyť mozog. A potom sú tu tie mega trápne výroky, z ktorých sa človek chytá za brucho. Buzerant ako vyšitý pozerá na pálenie kníh v nacistickom Nemecku a hovorí: Vidíte, takto oni chceli zničiť dôkazy, že queer komunita existuje! 🤣💩 Nehovoriac už o nariekaní nad tým, že tie nacistické špiny až tak utláčali ženy, že im nedovolili ísť bojovať na front! Normálne sa tam chuderky tlačili, chceli čím skôr skapať. A tiež si našli dobrého nácka - Ernsta Röhma, lebo ten bol chudák zavraždený tam pri svojich homo hrátkach, to je známa udalosť a tu sa prezentuje veľký plač nad tým, že bol zabitý len pre svoju sexualitu. Ale už sa nespomína, že Röhm bol regulérny nácek, ktorý pomáhal vybudovať celý ten moloch a reálne všetky tie nacistické zákony aj sám presadzoval. Či keď sa bavíme o úchylákoch, na Židoch už nezáleží? No a čo že antisemita, hlavne že bol puk! ()

Skeksis

Jasné, že mi od začiatku ponímania niečo nesedelo na tej toxickej hypermaskulinite - že sú všetci utajení (a v podstate neutajení) gayovia. Asi preto som nebola prekvapená, keď ma v roku 1932 od varenia večere (ako slušne vycvičenej genderovo správnej a mierne nepríčetnej žene) znova vytrhli zvuky z vedľajšej izby, kde to môj manžel robil do zadku nejakému blondiakovi s modrými očami, v poradí ani neviem koľkému so značkou SA na hlave. A s obrázkami mužov precvičujúcich si bicepsy, tricepsy a neviem aké cepsy, ktoré som potom zase ako správna nepríčetná a slabá (a slaboduchá) žena musela dávať mokré dole zo steny a navešať tam nové. Podľa mňa bol gay aj Hitler - pardon: nedostatok uznania, čiže frustrácia, neuznaní "umelci" sú na tomto rovnako zle ako týraní gayovia (v jeho prípade aj aj); nikdy nikoho sám nezabil, mal rád zvieratká a bol vegetarián. Povedzte mi, čo za čuráka, oportunistu a pokrytca je schopný dať vyvraždiť milióny ľudí, a sám nezabiť nikoho, dokonca asi ani skurveného komára? Proste frustrovaní gayovia (nacisti) boli nebezpeční! 1939 - "Nacisti si nemysleli, že je nutné zabiť všetkých homosexuálov, chceli iba homosexualitu vymietiť." Však by im, debilom pomaly nik nezostal. ()

• Dokument bol natáčaný v Berlíne. (Arsenal83)