Postarejte se o Mayu

• USA Take Care of Maya

Dokument o neuvěřitelném martyriu rodičů z Floridy, kteří se po obvinění z týrání nemocné dcery pouští do boje s úřady, aby ji znovu získali do péče. (Netflix)

EvilPhoEniX

Když příjdete do nemocnice žádat o pomoc dítěti, ale odejdete v poutech!! Šílený, mrazivý, nepříjemný emocionální peklo, které Vás rozemele na kousky, pokud máte alespoň trochu Empatie, tak tohle nemůže nikoho nechat chladným. Tady se otvírá kudla v kapse, divákovi se dělá zle, slzy tečou proudem, beznaděj z toho stříká na všechny strany, je to Síla. Red Alert s vykřičníky, že si po tomhle snad budu muset pustit nějaký zvrácený gore masakr na spravení nálady !!   Rodina Kowalských tu doslova sama bojuje proti samotnému Goliášovi- 3 těžce zkorumpované systémy, které spolu navzájem spolupracují. Cartel zdravotní péče, systém sociální péče a soudní systém. Postupně při sledování zjišťujeme, že tenhle boj zažívají stovky dalších rodin po celém USA a je to nepříjemný. Je super, že takhle silná varující zpráva přišla na tu nejsilnější Platformu ze všech, která snad pomůže v boji se zkaženým americkým systémem. Nechci k tomu příliš moc psát, tohle se zkrátka musí vidět, ale rozhodně dokument zanechá šrám na srdci i na duši. Jsem rád, že zdravotní stav Mayi se zlepšil a snad ten finální soud v září letos vyhrajou. 9/10. ()

jedna_vrana

Jack Kowalski, otec: „Rodina se buduje s láskou. S upřímností. S důvěrou. Jako rodič ese snažíme dát svým dětem maximum. Všechno děláme pro ně. A to sme s Beatou dělali.“ Neuveriteľný príbeh, celý čas som si kládla otázku, čo z toho štát má, že odoberá deti rodičom? Asi som našla odpoveď. Systém sociálnej starostlivosti nezastrešuje v tomto prípade štát, ale súkromná organizácia. A ona je za svoju činnosť platená. Pri počúvaní výpovedí Sally Smith som sa pýtala sama seba, či dokument nie je fikcia a nebol sfilmovaný podľa knihy Johna Grishama: Misery nechce zomrieť. Hodila by sa do nejakého hororu! Každý rodič si kládol otázku: Prečo? ()

Djoker

Není tam hromada mrtvol ani hektolitry krve. Nikde nepobíhají psychopati, vrazi ani pedofilové, ale stejně to je děsivější než klasické true crime příběhy. Zdá se, že půjde o další souboj s byrokracií plný nespravedlnosti, ale pak se z toho vyklube problém na národní úrovni, který zničil už stovky rodin a někteří jedinci museli zaplatit tu nejvyšší daň. Nejsilnější dokument na Netflixu a jedna z nejdrsnějších záležitostí vůbec. ()

pornogrind

Každýmu normálnímu člověku nad tím musí zůstat rozum stát. Amíci jsou prostě dementi a ten jejich systém to je fraška. Sally Smith je čubka a vůbec nechápu jak takovej člověk může v klidu spát. Snad dostane co si zaslouží. A samozřejmě nejen ona. Dokument, kterej mi dal nervy do pochodu. Nejhorší na tom je, že je vidět, že takových případů je bezpočet. Téma na 5hvězd. Zpracováním na 3hvězdy. ()

LasT_Olt

Netflix letos podobně jako před rokem u Ta dívka z fotky, vytahuje další špičkově zpracovaný dokument, opět z dosti silným lidským příběhem. Je to vlastně docela dost fucked up origin story mladé holky, která se snaží v americkém justičním systému dohledat spravedlnost, přičemž je zde cítit něco velmi zkaženého. Nechápu, jak může přijít soudce k líčení a jen tak podle svého vlastního úsudku soud odložit (potažmo úplně zrušit) a ani nemít soudnost si vyslechnout poškozené a jejich pohled na věc. Silně to evokuje příběh Steva Averyho, který Netflix před lety taktéž bravurně zpracoval a který má s příběhem Mayi mnoho společného. Zúčastnění natáčeli od začátku úplně vše, což celému příběhu dodává potřebnou hloubku a občas to může těžce chytnout za srdce. Velký respekt tátovi, zaslouží si ho. A co se týče těch koňských dávek ketaminu - dal bych. ()