Temná hmota

(festivalový názov)

Neúspěšný casting do mainstreamového filmu svede dohromady herce a herečku. Role nedostanou, a tak se rozhodnou natočit vlastní film. Film, ve kterém popřou pravidla cenzury, ve kterém bude vše dovoleno a ve kterém se nenechají omezit nikým a ničím. Z dvojice se stává přibráním kameramana a režiséra Zyi trojice a okouzlující dobrodružství začíná. Loupež (je přece nutné film nějak zafinancovat) je nejen začátkem natáčení, ale také divoké jízdy, hry, oslavy přátelství a kinematografie. Temná hmota​ je moderní ohlédnutí za francouzskou novou vlnou i prudce současný film, který připomíná, proč je filmy nejen radost točit, ale i sledovat. (MFF Karlovy Vary)

Skalda_2

Íránská černobílá nezávislárna s překrásným barevným zvratem v poslední zatáčce. Sympatický obsazení a hravý scénář. ()

venca163

Provar letošního ročníku. Film to ještě neni, jen takový samolibý studentský cvičení. Čpí z toho, jak se autoři zaměřili na všelijaký pocty (něčemu co neznam) a udělali klasickou začátečnickou chybu: zapomněli taky něco sdělit. Film, kterej mě ubíjejícim způsobem nudil a taky trochu naštval (tim jak byl sebevědomej). Nebaví mě rozmotávat co byla realita a co film ve filmu, ani jedna z ústředních postav mi nepřijde okouzlující, nezajímá mě jak to dopadne. Nashle. #kviff57 (35%) ()

JFL

Meta film o touze a ambicích natáčet filmy v soudobém Íránu. Zdejší tvůrci adorují francouzskou novou vlnu a tak se utápějí v toporných černobílých kompozicích, doslovných odkazech na "Jules a Jim" a namátkových pokusech o formální podvratnosti. Komplementární dílo k filmu "Zapata", také uvedeném na letošním karlovarském festivalu. ()

bloom

Ovlivnění francouzskou novou vlnou nemohlo byt větší. Temná hmota recykluje její formální postupy a výtvarnou stylizaci, postavy se chovají s obdobně naivním nadšením jako hrdinové Godardových nebo Truffautových filmů a přímé odkazy na Julese a Jima nebo Bandu pro sebe jsou pak jen špičkou této inspirace. Právě ta hra s novovlnými prvky mě na filmu bavila nejvíc, i když tehdejší tvůrci by asi vybrali vkusnější hudební doprovod. Musím ocenit i chvílemi přítomný humor. Íránského filmového undegroundu jsem se trochu bál, ale nakonec zbytečně. [KVIFF 2023] ()