Tanec na okraji sopky

(festivalový názov)
  • angličtina Dancing on the Edge of a Volcano

Šokující exploze v bejrútském přístavu 4. srpna 2020 zanechala v troskách nejen velkou část libanonské metropole, ale i zbytky důvěry obyvatel v důstojný život v zemi nesužované korupcí. Trauma paralyzuje i filmový štáb uprostřed práce, otázka po smysluplnosti pokračování ve vysněném projektu je čím dál vtíravější. A co na to osud s téměř fatálními překážkami? Film o (zrodu) filmu, sugestivní zpráva o stavu překrásné nemocné země, dramatická balada o dilematu z největších – zda i nadále projevovat hluboce zakořeněnou lásku k vlasti zahnáním myšlenek na exil, i když domov nabízí život téměř pod hranicí lidské důstojnosti. Zda má cenu jít i nadále cestou, která se dá popsat slovy libanonské básnířky Nadii Tueni: „Volím moře, navzdory vrakům.“ (MFF Karlovy Vary)

podsolnuska

Spíš dokument o výrobě filmu v nicmoc podmínkách (ale co si budem, nikdy to není ideální, ikdyž třeba není krize, výbuch a korona najednou:d) než dokumentace života lidí po výbuchu v Beirútu. Nic nového jsem se nedozvěděla, historický kontext nebyl vůbec osvětlen. Dramaturgicky myslím taky nebyl moc podchycený - když byl wrap na setu a režisér se rozhodl použít záběry z osmdesátkového filmu stejně jako na začátku, tak jsem si myslela, že film končí, on ale následně pokračoval dalších několik desítek minut. Na to jsem ale možná jenom moc háklivá, na ty falešné konce. Obecně bych ho zařadila do kategorie neurazí-nenadchne. ()

G3orgig

Dokument o natáčení dva roky starého filmu Costa Brava, Lebanon (2021) , který paradoxně skoro nikdo neviděl :-) Průběh natáčení by se dal shrnout starým rčením "Cokoliv se může pokazit, pokazí se". Filmaři bojovali s nepřízní osudu v podobě výbuchu v Bejrůtu, covidové pandemie, záplav, výpadků elektřiny, zoufalé politické situace v Libanonu a konečně i nepřejících sionistů. Samotný dokument o velké smůle jednoho štábu celkem ušel, ale i těch relativně skromných 85 minut bylo více než dost. Můžu jen doufat, že se zmíněné peripetie na kvalitě výsledného filmu moc neprojevili... Ale to se asi nikdy nedozvím :-) ()

Goldbeater

V průběhu snímku jeden z aktérů pronese cosi ve smyslu, že si připadá jako v dokumentu Ztracen v La Mancha, což je poměrně zajímavé, protože zatímco tento film by se rád přiblížil hloubce zmaru a zkázy filmového natáčení, jež bylo popisováno právě v Ztracen v La Mancha, zde onu hloubku i přes několik velmi podobných tematických aspektů tak úplně necítíme, i když okolnosti zde popisovaného problematického vzniku snímku Costa Brava, Lebanon jsou daleko víc tragické a zapuštěné do moderní historie. Přesto je Tanec na okraji sopky stále velmi působivým dokumentárním filmem, jehož děj prakticky disponuje úplnou dramatickou strukturou, takže by klidně vydat na velmi poutavé drama. [KVIFF 2023] ()