Krajty, nelegální obchody s exotickými zvířaty

(TV film)
  • Veľká Británia Pythons and the Exotic Pet Trade
Veľká Británia / Malajzia, 2021, 49 min

Hadi, nezměnění po tisíce let, patří k nejtajemnějším a nejkouzelnějším živočichům naší planety. Od úsvitu věků v nás probouzejí fascinaci a hrají významnou roli v našich nejdávnějších příbězích – nezřídka zlovolnou. Kdysi měli jen ti znalí nadpřirozena schopnost ovládat tyto potenciálně smrtelně nebezpečné živočichy. Od té doby nám rozvoj chovu zvířat až do moderní podoby umožnil uspokojovat náš kontakt s těmito tvory. Ruku v ruce s tím došlo ke globální explozi chovu hadů jako domácích mazlíčků. Jsou obchodováni v milionech kusů a neomezeně chováni jen proto, aby nasytili naši poptávku po exotice a neobyčejnosti. Aaron Gekoski je environmentální fotožurnalista. Posledních deset let dokumentuje náš mnohdy znepokojivý vztah k přírodě. Nyní ho čeká investigativní cesta do světa obchodu s exotickými zvířaty. Díky podpoře neziskové organizace World Animal Protection se vypraví do dříve zakázaného světa krotitelů hadů. A také na misi napříč kontinenty, aby zkoumal starodávné pouto, jež nás pojí s hady, a vyhledal zdroj jednoho z nejoblíbenějších domácích mazlíčků: krajty královské. Budeme spolu s ním svědky posvátných rituálů, připojíme se k výpravám do divočiny – to vše ve snaze odhalit pravdu o krajtách a nelegálním obchodu s exotickými zvířaty. (Česká televize)

Marze

V tomto dokumentu na České televizi je nadúroda krutosti. Nevěděl jsem, že v močálech Everglades je ekologické katastrofa kvůli invazní přemnožené krajtě. ()

ostravak30

Od stejného režiséra vlastně na chlup podobný dokument. Tentokrát však tvůrci zamíří i do Česka. A problematika se neliší. Opět pašování zvířat, tentokrát se jedná o hady, prvně to byly vydry. Je to pořád stejné. Dokud vlády, včetně té České, minimálně nezpřísní podmínky chovu exotických zvířat, která stejně většině chovatelů u nás utíkají a ještě jim za to v podstatě nic nehrozí, mnoho se nezmění. Je to i o přístupu Evropy jako celku. Máme tu EU a další řadu organizací, jichž jsou evropské a světové státy součástí, ale na jednotném postupu zákazů či zpřísnění trestů se nejsou schopni domluvit. A konečně, Afrika. Jistě, je tam chudoba a místní lidé nemají co jíst. Chybí jim vzdělání a žijí ze dne na den. Těžko je naučíte, že mají chránit zvířata ve svém okolí, když to pro ně znamená rychlý a jednoduchý zisk. Kdyby kdokoli z nás měl 15 dní v měsíci hlad, tak se nebude moc chovat jinak. Veškeré obchody s jakýmikoli zvířaty jsou globální problémy a když je na globální úrovni nebudeme i řešit, tak se vyřeší jen těžko. Podívejte se na Čínu. Sice tam mají komunistický režim, ale jak si chrání přírodu a místní faunu. A jaké tresty za to nabízí. To totiž taky musí být inteligent, co v malém bytě uprostřed Brna chová desítky hadů. Co z toho má? Ok, mazlit se s nimi nepotřebuje, ale chlubit? Komu? Proč? Cítí se víc jako frajer? ()