Prokleté poklady

• Veľká Británia Cursed Treasures
Veľká Británia, 2023, 10x45 min

Největší poklady lidstva, po staletí uctívané i obávané, z nichž mnohé mají temnou historii. Jejich tvůrci propadli šílenství a neštěstí a jejich nálezce a držitele postihly nemoci, smrt a neštěstí. V tomto napínavém seriálu procestujeme celý svět a budeme hledat některé z nejslavnějších pokladů v historii, od Tutanchamona po terakotovou armádu, od Diamantu naděje po Jantarovou komnatu. Všechny tyto předměty fascinovaly a děsily ty, kteří se za nimi vydali a prohlíželi si je. Představené příběhy jsou vyprávěny prostřednictvím rozhovorů s předními světovými odborníky ve svých oborech, kteří se pak snaží rozluštit tajemství, jež se skrývá za těmito fascinujícími, ale prokletím stiženými předměty. Vydejte se na cestu do temného nitra těchto neocenitelných předmětů, které mají často cenu nejvyšší, cenu samotného lidského života. (Viasat)

janesX

V jednom z dielov nám tvorcovia dokumentu odkazujú, že ak neodovzdáme nájdený poklad, tak skončíme v base a takto sa náš poklad stane našim prekliatím. Nevedel som, či si iba robia srandu, ale asi nie, lebo ako príklad nám uvedú príbeh dvoch mladíkov, ktorí našli niekde v Anglicku zakopané mince a šperky ešte z doby keltského rabovania. Títo dvaja sa od samého šťastia začali okamžite vychvaľovať fotografiami na Facebooku a hneď po ceste späť aj niečo predali. Lenže zakrátko im začalo "prihárať za ušami" a tak sa rozhodli, že niečo z nálezu pôjdu radšej odovzdať. Po domovej prehliadke  sa prišlo na to, že neodovzdali všetko a tak dvaja chudáci putovali dokopy na 18,5 roka za mreže. Neskôr dostali ešte pokutu (každý 600 000 libier) za to, že neprezradili kde je zbytok, ten zbytok, ktorý hneď po náleze predali. Neviem, ako to bolo u nich, ale u mňa to bol už výbuch smiechu, asi aj preto, že takto som si ja príbeh o prekliatom poklade naozaj nepredstavoval. 58%. ()