Volání divočiny

(festivalový názov)
  • Veľká Británia Wild Summon
Krátkometrážny
Veľká Británia, 2023, 14 min

Fantasy přirodovědný film o životním cyklu divokého lososa v lidské podobě. (Festival krátkých filmů Praha)

Bublaga

Ryby nekňučí, nevyjí, nevřeští... mlčí. Nemají heboučkou srst a velká kukadla. Proto nás, lidi, jejich osudy a smrt tolik neoslovují. Režisérské duo zvolilo antropomorfizované zobrazení lososa pro vtažení diváctva do příběhu o velkém putování této tažné ryby od jikry až po finální heroický výkon, který vždy neomylně vyústí ve smrt. Environmentální apel je neoddiskutovatelný, nicméně nesklouzává k burcujícímu aktivismu a drží si popisný styl přírodovědného filmu. Brilantní! ()

cuchillo

Velmi originálně pojatý přírodovědný film o divokých lososech (v lidské podobě). Po zhlédnutí mám chuť přestat jíst rybí maso, hodně to na mě zapůsobilo. ()

Marcos22

Volání divočiny zachycuje dechberoucím způsobem výjimečné schopnosti lososů procestovat svět, "na stará kolena" se navrátit zpět na místo, ze kterého se vydali a splnit svůj životní úděl. Režiséři Karni Arieli a Saul Freed využívají pro niternější napojení příběhu na diváka polidštění lososů do podoby miniaturních potápěčů. V prvních minutách si tak divák připadá jako ve světě Marcela, ulitky s botami. Emoce, které se vůči lososům daří tvůrcům v průběhu sledování předat divákovi, jsou výjimečné. S takovou intenzitou, empatií a naléhavostí vůči jakémukoli zvířecímu druhu, ve mě takovou porci emocí dosud nevyvolal žádný jiný přírodovědný film. Čtyři hvězdy. 👍 (28.02.2024) ()