Od chvíle, keď sa šesť bežných mužov vo filme vyzlieklo Do naha!, sa svet veľmi zmenil. No čo sa stalo s našou partiou? Z Gaza je dedko, no nestarne práve s gráciou. Hlavu má stále plnú šialených nápadov a jeho násťročná dcéra ide v jeho šľapajách. S Daveom sú stále najlepší priatelia, aj keď sa práve nerozprávajú. Dave sa ďalej pachtí životom, oddaný svojej manželke Jean a ich psovi Tallulah. Jean však od neho už nestačia len denné správy o Tallulinom venčení, najmä teraz, keď je riaditeľkou školy plnej problémov. Geralda, ktorý je na dôchodku, mätie moderný svet, no najviac za ním zaostal Horse. Keď jeho pokus postaviť sa mu zlyhá, partia sa spojí, aby si uctili celoživotné priateľstvá. (Disney+)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (9)

Do naha! (2023)

Za poslední roky vznikla spousta pokračování po X letech a zpravidla bývá jeden z jejich nejpalčivějších problémů to, že se snaží působit nově ale zároveň se topí v nostalgii a odkazy na původní dílo. Tady kupodivu tvůrci ukazují, že to jde i bez toho, a vyjma úvodní a závěrečné montáže se obejdou vesměs bez odkazů na film a staví úplně novou linku. Ano, český název už tak nedává fakticky žádný smysl, protože se tu tato parta gerontů už naštěstí nesvlíká. Pakliže nesouzníte s moderními trendy, tak vám obsazení nových postav asi nedá spát, jelikož nové postavy jsou přehlídka všech možných i nemožných minorit, a stejně tak jejich příběhy jsou spíše z klasického randu moderního tažení, tedy LGBT, uprchlíci...Každopádně tvůrci ukazují, že při dobrém scénáři se i s tímto dá velmi šikovně pracovat. Ale co, v popředí je naštěstí povětšinou stará parta a tam jsou to pořád ti samí odpadlíci, jako tomu bylo před 25 lety. Stejně tak si tvůrci dokázali šikovně zachovat onen komediálně-melancholicky-edukativní podtón z filmu, a převést ho na problematiku současné době. ()

Nová úroveň (2023) (E01)

Dle očekávání jsme krom staré party dostali i novou partu charakterů, abychom viděli ty mezigenerační rozdíly. Nové postavy zatím naštěstí nijak moc nelezou na nervy, což bylo to, čeho jsem se bál nejvíc. I druhá věc, kterou jsem čekal, se zdá, vyplní. Kritiku společenských vrstev z filmu nahradili nové sociální trendy. Takže jedeme klasické MeToo, LGBT...Je fajn, že to vypadá, že to nebude čistě jednostraná záležitost, že vše staré je špatné, a že je třeba se podřizovat novým věcem. ()

Ekonomika zásobovacích reťazcov (2023) (E02)

Tak tenhle díl mě opravdu chytnul za srdíčko. Hodně lidské, milé, citlivé. Dva outsideři z rozdílných generací k sobě najdou cestu. Dva rozdílné příběhy, které ale mají vlastně něco společného. Vypadá to, že každý díl dostane větší prostor někdo jiný ze staré party. Tentokrát je to Dave, kdy se dozvíme i něco o jeho osudu z mezidobí mezi filmem a sérií. Popravdě jsem se pokračování bál, ale vypadá to, že dostaneme minimálně fajn generační náhled na problematiku současné doby, bez nějakého většího vnucování jedné obecné pravdy. ()

La Vie en rose (2023) (E03)

Hm, tak takový první díl, který je takovým zdviženým ukazováčkem, že by se mohli vyskytnout určité problémy. Jestli byl Lomper ve filmu gay, to si úplně nevybavím, ale klidně bych i řekl, že ne, a je to klasický výdobytek moderní doby. Vypadá to, že každý díl bude mít krom nějaké nosné linky protínající celou sérii i vlastní, epizodní linku, kdy některá z původních postav se bude zaobírat nějaké nové postavy. Tentokrát právě ani tahle linka nešlape tolik, jako třeba v předchozím díle. Moc nevim, proč by se měl Gaz zaobírat problémy grafitti a sprejerů... ()

Holub (2023) (E04)

Čtvrtý díl je velmi milou vsuvkou, která sice vesměs vůbec neposouvá hlavní děj, ale ono to vesměs začíná vypadat tak, že celá série bude silně epizodická a v každé epizodě uvidíme problém skrze nějakou filmovou postavu, která zároveň bude charakterizovat i její vývoj za těch 25 let. Mimo Lomperovi linky bych se pozastavil spíš nad linkou Koně, protože na ní vidíme opět ten sociální přesah, podobně jako měl i film, a tady skutečně dobře vystihuje situaci invalidů, potažmo invalidního důchodu, a to i včetně našeho prostředí. Bylo by fajn, kdyby takovéhle momenty donutili diváka i k zamyšlení. ()

Holuby a sťahovanie (2023) (E05)

Překvapivě dostává v tomto díle dost prostoru mimofilmová postava, která tak dostává svůj solo příběh, nijak nevázaný na původní postavy, což jsem úplně tak nečekal. Jako vsuvka je to vesměs taková tradiční romance, nic moc převratného nebo neviděného, neurazí ani nenadchne. Stejně tak mě překvapilo, že pokračuje i linka s holubama. V minulém díle jsem jí bral za uzavřenou, ale tady to tvůrci překlopili do úplně jiné roviny, než se na první pohled zdálo. ()

Vitajte v práci vašich snov (2023) (E06)

Celý díl se odehrává vesměs v jednom prostředí pracovního úřadu. Jako celek opět působí z větší části spíš jako taková vsuvka před blížícím se finále, které dost možná odstartovala závěrečná scéna tohoto dílu. Poprvé také dostáváme odkaz na původní film, až do téhle doby se na film vesměs vůbec neodkazovalo, což v dnešní době nebývá zvykem, že se pokračování po X letech dokáže odprostit od původního díla. Hlavní postavou je tentokrát Kůň, jehož příběh se dá docela dobře představit. Ono se to nezdá, ale opravdu vlivem úředního šimlu může dojít k takovým situacím, kdy člověk s obdobnou diagnozou je určen jako způsobilý k práci a pak pochopitelně nemůže nic najít. ()

Svojich neopúšťame (2023) (E07)

Zatím asi nejslabší díl, kdy poprvé mi byli dost protivné dětské postavy, kdy jejich chování bylo na facku a ještě ke všemu je skrzě ne prezentováno klasické moderní filmové poselství o toleranci všeho možného...Šel bych klidně i s hodnocením níže, ale smutný, i-když očekávaný závěr zo přecijen posunul nahoru. Poslední tři díly mi přišli pořád jako taková připrava na finále, tak doufám, že bude stát za to a bude to pořádně rozloučení s touhle partou. ()

Nejde o to zobudiť sa, ale vstať (2023) (E08)

Jojo, přesně takovýhle jsem to finále po předchozích dílech očekával. Přesně jak to má být. Trochu odlechčené, trochu melancholické, trochu edukativní.  Taky je tu přesně trefený ten narativ postav z filmu, kdy to tu všechno důstojně zakončuje jejich příběhy a i ten charakterový posun za 25 let. Závěrečná montáž už je pak samotným vrcholem dílu a nostalgickou vsuvkou, která funguje jako propojení mezi mladou a starší generací. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson