Oyu

• Japonsko Oyu
Krátkometrážny
Francúzsko / Japonsko, 2023, 21 min

Je posledný deň roka a v japonskom mestečku Tojama nastáva noc. Muž ide do verejných kúpeľov, aby si vyzdvihol zabudnutý predmet. Prísľub horúceho kúpeľa ho zláka, aby ostal. (Art Film Fest)

Marcos22

Oyu je emočně strhující, niterný, meditativní, melancholický masterpiece, který svou velmi jemnou strukturou vyprávění naprosto vybočuje z běžné filmové produkce. Svým pozvolným tempem a spiritualitou má velmi blízko k Hamagučiho Drive My Car. V porovnání s ním však v Hiraiově díle každá jedna scéna, každá jedna píseň, každý jeden pohled, hraje zásadní význam, a pokud by byť jedno z toho chybělo nebo naopak přebývalo, diváka by to tolik nezasáhlo. Oyu se právem řadí k jednomu z nejlépe vyprávěných snímků, které kdy spatřily světlo světa, a jež jsem měl možnost vidět. Hodnocení je za mě absolutní strop. Plná palba a velké doporučení všem. Oyu je mj. naprosto zaslouženým vítězem 18. ročníku filmového festivalu Pragueshorts, kde soupeřil s takovými fláky, jakými jsou Electra či Curiosa. O vítězi rozhodovala odborná porota ve složení Eliška Křenková, Barbora Mudrová a Dylan Holmes Williams. 💯 (02.03.2024) ()

Časové pásmo bolo zmenené