Oyu

Scenár:

Atsushi Hirai

Kamera:

Benoît Pain

Je poslední den v roce a na japonské město Tojama padá soumrak. Muž se vydává do městských lázní pro něco, co si tam zapomněl, ale nakonec se rozhodne zůstat a dopřát si horkou koupel. (Festival krátkých filmů Praha)

Marcos22

Oyu je emočně strhující, niterný, meditativní, melancholický masterpiece, který svou velmi jemnou strukturou vyprávění naprosto vybočuje z běžné filmové produkce. Svým pozvolným tempem a spiritualitou má velmi blízko k Hamagučiho Drive My Car. V porovnání s ním však v Hiraiově díle každá jedna scéna, každá jedna píseň, každý jeden pohled, hraje zásadní význam, a pokud by byť jedno z toho chybělo nebo naopak přebývalo, diváka by to tolik nezasáhlo. Oyu se právem řadí k jednomu z nejlépe vyprávěných snímků, které kdy spatřily světlo světa, a jež jsem měl možnost vidět. Hodnocení je za mě absolutní strop. Plná palba a velké doporučení všem. Oyu je mj. naprosto zaslouženým vítězem 18. ročníku filmového festivalu Pragueshorts, kde soupeřil s takovými fláky, jakými jsou Electra či Curiosa. O vítězi rozhodovala odborná porota ve složení Eliška Křenková, Barbora Mudrová a Dylan Holmes Williams. 💯 (02.03.2024) ()