Přes střepy

(študentský film)
  • angličtina Rising Above
Krátkometrážny / Animovaný / Dokumentárny
Česko, 2023, 4 min

Anidok zachycující příběh a pocity ženy, která se stala obětí znásilnění a pokusu o vraždu. Těžké trauma je symbolizované rozbitým zrcadlem a marnou snahou hrdinky poslepovat střepy do původního tvaru. Niterná sonda do psychiky oběti mapuje cestu, jak se – alespoň částečně – s touto zkušeností vyrovnat. (Anifilm)

Slarque

Trauma ze znásilnění je dost velká nálož, ale tady se s ní autorka zdárně vypořádala ve čtyřech minutách. Vyprávění doplněné animací se ukázalo výbornou formou, kde jedna složka podporuje druhou, takže výsledek je sugestivnější, než byste čekali (90%). ()

JitkaCardova

S plným počtem jsem váhala, jen dokud jsem tu neviděla zařazení. Není to plnohodnotný film - o sobě stojící umělecké dílo. Ale jako užitné umění - instruktáž, edukační či terapeutický film je to nedostižné. Perfektní výtvarná technika ilustrující řečené, dodávající hloubku a obsah. Stručnost a výstižnost jako stavební plán, jehož se lze univerzálně držet, pokud byl někdo podobně roztříštěn a potřebuje se poskládat, a zároveň jedinečný, nepřenosný a proto plně věrohodný, výtvarně i myšlenkově podložený a doložený přístup. Jizvy - pentle - draci, animé hrdinka-bojovnice, modrání vlasů, překlik victim -> victor, velká síla a paráda. *~ ()

Klajnik

Původně jsem si myslel, že se mi v rámci FAMU Four bude líbit pouze Electra, ale tento kousek se mi líbil vlastně stejnou měrou - ač z trochu jiných důvodů. Přes Střepy mi přišlo audiovizuálně fakt sugestivní a vzhledem k tomu, jaké téma si autorka vzala na paškál, tak je to až precizně zabalené/shrnuté a animace na sebe poutavě váže jednotlivé obrazy, které doprovází výpověď znásilněné ženy, která se rozhodla být přeživším bitvy namísto obětí. Tvůrci často bývají technicky zdatní, ale umět zabalit konkrétní obsah do konkrétního prostoru/času považuji samo o sobě za uměním. Bylo to tak dobré, že bych chtěl více než pouhé 4 minuty, jenže to, jak je to dobré, právě náleží v tom, jak je to vsazeno právě do těch 4 minut. Gratulace. ()