Klan Klánských

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Hudobný
Česko, 2023, 53 min

Fenomenální klavírista Ivan Klánský a jeho rodina pohledem Martina Kubaly... Ivan Klánský patří k nejlepším českým současným pianistům. Po studiu na Pražské konzervatoři a později i na Akademii múzických umění se stal vítězem či laureátem řady mezinárodních soutěží a jako vůbec první Čech se dostal do finále varšavské Chopinovy hudební soutěže. Zároveň je i úspěšným hudebním pedagogem, čtyřicet let vyučuje na Hudební fakultě AMU a je i profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu. Má rád čísla, statistiky, mapy, letové a jízdní řády. Mezi jeho záliby a libůstky patří šachy, jižní moře, slunce, dobré jídlo a pití, ale i třeba ve Španělsku rodinou kontrolované hraní na výherních automatech. A hlavně je to nesmírně přátelský a laskavý člověk. Ze třech manželství má šest dětí, naprostá většina z nich se věnuje úspěšně hudbě. Je mezi nimi vynikající houslista, koncertní pěvec, klavírista a dirigent, violoncellista a houslistka. Mají za sebou úspěchy v národních i mezinárodních hudebních soutěžích. Ale jsou především rodinou skvělého umělce, ve které platí tolerance, ohleduplnost, empatie, úcta a respekt jeden k druhému. A to není v dnešní sebestředné a rozhádané době rozhodně málo. (Česká televize)

Cacorka_eliz

V tomto dokumentu je něco velmi krásného - hudba a umění Ivana Klánského i jeho potomků. Ale technicky mi to přišlo takové až příliš reportážní, dramaturgicky neuspořádané a po vizuální stránce dost zastaralé. Oslovilo mě poselství a duševní harmonie pana Klánského, zamyslela jsem se i nad morálními hodnotami, ale celý ten film měl takový až příliš klasický pomníčkový tvar. Pro mne film z minulého století. Bez energie, bez režie, bez scénáře. Za mě promarněná šance portrétu geniálního klavírního virtuóza. ()

Marze

Hrál jsem na klavír sedm let, ale tato rodina je neuvěřitelně talentovaná. https://www.ceskatelevize.cz/porady/13500246130-klan-klanskych/ ()

5tipes

Příšerná kamera a odfláknutá režie příliš bránila vyniknutí Klánského virtuozity a mimořádnosti geniálního umělce, pedagoga a velmi precizního "řemeslníka". Naopak filmařské řemeslo tento portrét postrádal. Pan Klánský je mi ale velmi sympatický, stejně jako jeho syn Lukáš. Ale bohužel ani výběr hudby a hudebních děl nebyl příliš originální. ()

Hanka_M

Velké umělecké osobnosti se ocitli v rukou velmi podprůměrného dokumentaristy, protože, jak vidíte, dokument je bez děje, dramatických nápadů, situací, bez koncepce. Záběry uvnitř rodiny jsou nevkusné, výpovědi příbuzných spíše anketní, reportážní. Kamera jak z 90. let a technicko-vizuální zpracování naprosto směšné. Třeba jen ty titulky, to mě fakt rozesmálo. Fakt se na kousek podívejte, je to otřesné, a přitom takoví velcí umělci. O smyslu a duši jejich životů a umění jsme se fakt moc nedozvěděli. ()

Benigni

Dávám jednu hvězdu za téma a účinkující. Ale jako dokument to fakt nefunguje, ani po umělecké, ani po technické stránce. Je vidět, že Kubala dokáže zničit i jímavý a silný závěr dokumentu, když tam střihne tu poslední Klánského větu, která je sympatická, ale naruší katarzi dokumentu. Tedy v tomto případě spíš tv pořadu. ()