Reklama

Reklama

Černý kotel

  • USA The Black Cauldron
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Klasické animované fantasy dobrodružství plné magie a soubojů s mečem je jubilejním pětadvacátým celovečerním filmem studia Disney. V dávných časech žil v tajuplné zemi jménem Prydain král, který byl tak zlý a krutý, že se ho báli i sami bohové. Nikdo jeho zlobu nemohl zastavit, žádné vězení ho nedokázalo spoutat. Nakonec byl proto svržen do nádoby s rozžhaveným železem a jeho síla tak zůstala spoutána ve velkém černém kotli. Nikdo neví, kde je tento mocný a děsivý talisman schován, pouze malé čarovné prasátko. Malý chlapec Taran byl legendou předurčen k tomu, aby ochránil nejenom prasátko, ale především černý kotel, po kterém pátrá další mocný král, bažící po zlé síle. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (56)

corpsy 

všetky recenzie používateľa

Temná animovaná rozprávka, ktorá si zaslúži klobúk dolu za odvahu z akou sa tvorcovia do tohto nákladného filmu pustili. Hodiť do niečoho tak veľké peniaze, do niečoho čo rozhodne nieje veľmi pre tých najmenších. Rozhodne stojí za zhliadnutie, aby ste vedeli, že pojem Disneyovka nemusí stále znamenať sladučkú báchorku pre dojčatá. ()

Milano33 

všetky recenzie používateľa

Predstavujem vám tú najtemnejšiu a pravdepodobne najviac nedocenenú Disneyovku pod celým šírym nebom. Ako som sa vlastne k tejto temnej rozprávke dostal? Bolo to len nedávno, čo som si pozeral rebríček najviac podceňovaných animovaných rozprávok z dielne štúdia Walta Disneyho. Takisto mierený zoznam som našiel aj na podhodnotené fantasy filmy. Jednú vec mali obe tieto zoznamy spoločnú a tou bol práve The Black Cauldron. A nie je sa ani čomu diviť, keďže rozprávka bola na tú dobu prinajlepšom nepochopená. Tomuto počinu bolo vyčítané mnohé, jeho temný tón, depresívny nádych, ponurosť, príliš desivý záporak, absenciu spevu, nejasné mierenie na diváctvo - na to, že malo ísť o detskú rozprávku, sa tam skrývalo nadmieru temných, dospelých témat a motívov, ktoré by deti asi ťažko pochopili. Takže vo family-friendly Amerike snímok jednoducho neobstál, a vo svete si neviedol o nič lepšie, dokonca do mnohých štátov sa rozprávka ani nedostala. Je nechcem tvrdiť, že The Black Cauldron je geniálna, nebodaj najlepšia Disney rozprávka, akú som kedy videl, ale minimálne za odvahu a nekonvenčnosť si odo mňa získava rešpekt. Kreslená animácia je na pohľad veľmi pekná a pôsobivo temne štylizovaná, kresby dokážu perfektne zachytiť jednotlivé temné výjavy. Inšpirácia Pánom Prsteňom je veľmi citeľná a podobnosť s týmto veľdielom mne osobne len pomohla sa ešte viac vžiť a oceniť tento fantazijný svet. Ale nájdeme tu aj mnohé iné prvky, či už z báji, legiend alebo povestí. Ja som si tu napríklad všimol výraznú inšpiráciu staroanglickými koreňmi a keltskou mytológiou. Stredoveké prostredie sa podarilo zachytiť až nadmieru realisticky, v tomto fikčnom svete panuje vskutku pochmúrna nálada, prízračná atmosféra hmiel a tieňov, a priam až mráz naháňajúca krutá autenticita vtedajšej doby. Pamätáte si ešte na tie desivé pasáže zo Snehulienky? Napríklad tá hororová sekvencia, kedy Snehulienka prechádzala strašidelným lesom, alebo scény z hradného podzemia so zlou kráľovnou. Predstavte si tieto pasáže natiahnuté na stopáž celého filmu, tak to by vám malo približne spraviť predstavu o The Black Cauldron. Len majte na pamäti, že stále ide o rozprávku, takže počítajte s tým, že nevhodný, detinský humor by vás mohol veľmi ľahko vytrhnúť z atmosféry alebo dokonca ju úplne skaziť. Každopádne, bez ohľadu na to sa rozhodne jedná (na Disneyho pomery) o veľmi drsnú a zlovestnú rozprávka, a všetkým fanúšikom neortodoxných animákov ju vrelo doporučujem - len musíte filmu odpustiť trošku hlúpučký scenár. ()

Reklama

VIPerson 

všetky recenzie používateľa

Oproti ostatním disneyovkám je Cěrný kotel znatelně temnější a atmosféričtější,než většina animáků od Disneyho.Především se zde nezpívá,a tak mě při sledování rušil možná jenom český dabing.Animace byla jako téměř vždy bezchybná a na svou dobu opravdu parádní a krásně plynulá.Příběh bych nijak zvlášť nerozebíral,jde o klasický boj mezi dobrem a zlem a srovnávání s Pánem Prstenů mi přijde naopak spíš jako pozitivní věc.Záporák je zde opravdu děsivý a jako malý bych se nejspíš opravdu bál.Elmer Bernstein si tu docela vyhrál s krásně hravým a pohádkovým motivem,co stojí ale za zmínku je povedený výběr nástroje pro další hudební motiv pohádky (opravdu nevim co to je,možná synťák nebo theremin :D).Přiznávám netradiční,hudebně nepříliš vděčné ale originální a neotřelé.Nerozumím příliš nízkému hodnocení a tak se nebojim šoupnout 4 body. ()

Blackhand47 

všetky recenzie používateľa

Vcelku zajímavá a zapomenutá Disneyovka. V hrané verzi by mohla být fajn, ale na dnešní děti by to byli asi moc temné a strašidelné. Postavy by to chtělo určitě dokreslit, charakterově nejsou moc výrazné a některé jsou v příběhu jakoby navíc. Také by to chtělo vysvětlit postavu princezny/služky, protože jsme se o ní pořádně nic nedozvěděli. Padouch ji lapil, ona nějakým způsobem unikla, ale její pravá identita nám zůstává skryta. Dávám tomu slabší 4* ()

Fingon 

všetky recenzie používateľa

Suverénně nejtemnější Disneyovka, která zatím byla natočena (a odvažuji se hádat, že v tomhle už žádného následníka ani mít nebude). Podobnost s Pánem prstenů je dle mého názoru jen čistě náhodná, příběh vychází z keltských tradic (magický kotel, oživování v něm, jména jako Taran, Rohatý král (bůh)... ). Zajímavý počin. Kromě toho tipuji, že některé postavy (přinejmenším jejich vzhled) se staly předobrazem figur z Gumídků (poskok Rohatého krále až nebezpečně připomíná Stoupu, Taran jako by z oka vypadl Kryštofovi a princezna s nevyslovitelným jménem na E by zase z fleku mohla být sestrou princezny Kláry). ()

Galéria (21)

Zaujímavosti (11)

  • Poté, co Taran při útěku z hradu prvně tasí meč, nechá pochvu ležet na zemi. Později v lese ji ale má připevněnou u pasu. (MsUtahraptor)
  • Román "The Chronicles of Prydain" Lloyda Alexandra, podle kterého je film natočen, čerpá z Waleského bájesloví. (Terva)
  • Jedná se o volnou adaptaci prvních dvou knih z pentalogie Kroniky Prydainu (The Chronicles of Prydain, 1964-1968) Lloyda Alexandar, konkrétně Kniha tří zjevení (The Book of Three) a Černý kotel (The Black Cauldron). České překlady postupně vycházely až po roce 2000. (NinadeL)

Reklama

Reklama