Okres na severu

Československo, 1981, 11 h 17 min (Minutáž: 46–58 min)

Scenár:

Jaroslav Dietl

Kamera:

Eduard Landisch

Hudba:

Otmar Mácha

Jaroslav Moučka, Jiřina Švorcová, Petr Svojtka, Jarmila Švehlová, Renáta Doleželová, Josef Bláha, Jiří Štěpnička, Martin Růžek, Alois Švehlík, Josef Bek (viac)

Hrdinou třináctidílného seriálu je okresní tajemník KSČ v Brodu Josef Pláteník. Působí v silně průmyslovém a bouřlivě se rozvíjejícím se kraji.Každý jeho den je plný událostí, které je nutno řešit. Pláteník je člověk, který cítí svou odpovědnost za přítomnost i budoucnost naší země. (woody)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (13)

Okres na severu (1981)

Dějovým pojítkem celého seriálu je existenciální dilema, zda se strana může mýlit a zvrátit své již jednou vydané rozhodnutí o odvolání ředitele chemičky. Soudruh Pláteník tak bojuje proti všem. Nečiní tak ale rozvracečsky (to by tím okresním tajemníkem dlouho nebyl), nýbrž pomocí osvědčených stranických frází a nekonečného schůzování. Na závěr se za svou snahu kupodivu nedočká suspendace, nýbrž potlesku na otevřené scéně. Seriál jako celek tu má nižší hodnocení než jednotlivé epizody. Já půjdu opačnou cestou. Většině dílů jsem dal dvě hvezdičky, seriálu dám tři. Proč? Protože celkově mě ty eskapády soudruha Pláteníka, jenž byl do každého dialogu vyzbrojen nějakou tou poučkou, jak to ve straně a v životě chodí, docela bavily. Ať už tak, jak autoři zamýšleli, či tak, jak nezamýšleli. Pokud přihlédnu k tomu, že se celý seriál odehrává na schůzích a na poradách... K dobrému dojmu přispěly i další postavy, neuchopitelný a poněkud korporátním způsobem náklady snižovat chtějící inženýr Belšán, dvojznačný tajemník Bodie, jenž vyměnil boj proti gangstrům v Británii za souboje argumentů na schůzích, glosující řidič Bláha, poněkud podezřele přeslazená postava, kterou hrál Jiří Štěpnička, či veselá (aspoň do půlky seriálu) Pláteníkova dcera v podání Jarmily Švehlové. Zajímavé je, že ony stranické deklamace, jež zněly tak přirozeně (byť s příchutí parodie) z úst Pláteníkových, se v podání takového Petra Štěpánka a dalších soudruhů měnily ve vyloženě komickou vložku. Seriál má dvě další zvláštní zajímavosti. Hudbu, která se k němu nehodí, a vynalézavý dramatický prvek, jímž nám režisér Sokolovský připravil nejednu lekačku. Zazní dramatický zvuk a následuje nájezd do Pláteníkovy tváře. Například ve chvíli, kdy mu kdosi připomene, že řediteli chemičky hrozí i pozastavení členství ve straně. Nedá se to popsat. Jde sice o klasický rukopis Evžena Sokolovského, ale tady jsem měl dojem, jako by si prostřednictvím tohoto efektu dělal z diváka legraci. Moučka ve své roli exceluje a v roli laskavého a rozvážného tajemníka, který má vždy po ruce nějaké stranické moudro, působí přirozeně, jakkoli se toto mé tvrzení může jevit absurdně. Ale zkuste si v té roli představit původně zvažovaného Josefa Beka. ()

Důtka s výstrahou (1981) (E01)

Popravdě řečeno, chvílemi jsem měl pocit, že si z nás pánové Dietl, Sokolovský a v neposlední řadě autor hudby Otmar Mácha dělají ve vzácně koordinované shodě srandu. Působivé byly zejména momenty, kdy zazněl dramatický zvuk a následoval rychlý střih na tvář doudruha Pláteníka, kdy divák očekával, co se bude, neboť situace byla zrežírována skutečně dramaticky. Jenže tento trik byl použit ve chvíli, kdy Petr Svojtka prozradil, že není ve Straně ani v SSM. A také ve chvíli, kdy soudruhovi Pláteníkovi některý podtajemník řekl, že jednání ředitele chemičky by mohlo mít za následek i vyloučení ze Strany (tato situace byla možná až ve druhém díle, už nevím). Otmar Mácha navíc obdařil úvodní titulky s jedoucí naleštěnou Volhou pravou nefalšovanou westernovou muzikou. Nutno říci, že ač po většinu času můžeme sledovat šrumec v kancelářích Okresního národního výboru a užijeme si tolik soudruhování a čestprácování, že se toho tolik nevešlo ani do všech parodií minulého režimu z počátku 90. let dohromady, vytáhl Dietl z rukávu tradičně zdařilé dialogy a rozehrál příběh tak, že mě skutečně a bez jakékoli ironie opravdu zajímá, jak si se všemi problémy (rozvod v jednom z podniků, plán produkce zeleniny, kariérismus podřízených, nastávající nestranický a příliš racionální zeť, záchrana ředitele chemičky) poradí. ()

Přelíčení (1981) (E02)

Schůzuje se, intrikuje se, ale musím uznat, že na rozdíl od nejrůznějších růžových ordinací to má hlavu a patu. ()

Korunovace (1981) (E03)

Paradoxy rozhodování ve stranických sekretariátech. Kandidát na ředitele si nevěří, neboť je ekonom a vedení firmy si spíše žádá odborníka z oblasti chemie (zvlášť v době stavby dalších provozů). Navíc o sobě ví, že nemá talent vést a přesvědčovat lidi. Soudruh Pláteník rovněž ví, že dotyčný není tím pravým, leč na kraji a ministerstvu se rozhodlo, takže mu nezbývá, než kandidáta na ředitele přesvědčovat. No, o jednom výbuchu už se v seriálu mluvilo, teď očekávám, zda Okres na severu není předvojem k seriálu Černobyl z roku 2019. ()

Případ (1981) (E04)

Položil jsem si otázku, proč mě vlastně vede k tomu, že se na to dál dívám. Z recese to není, z napínavého zájmu taky, zkrátka ten Pláteník, jeho stranické organizace, dobré i špatné kádry, všechno je to nějakým způsobem fascinující. ()

Náhoda (1981) (E05)

Pátý díl nám ukázal, že i tak zkušený soudruh, jako je Josef Pláteník, může občas na schůzích pokládat nepatřičné otázky a otevírat témata, která už stranické vedení dávno vyřešilo. ()

Šachy (1981) (E06)

Díl, ve kterém zjistíme, že ani soudruh Pláteník nemá vždy odpověď na všechny otázky, ba dokonce může být argumentačně zatlačen do úzkých. ()

Důvěra (1981) (E07)

Před pár díly jmenoval doprovázel soudruh Pláteník do funkce nového ředitele chemičky, který ale šéfem být nechtěl, neboť na to dle svého názoru nemá ani šéfovské ani profesní schopnosti. V tomto dílu nominuje soudruh Pláteník do funkce mladého inženýra, který nechápe, proč ho okresní výbor posílá kontrolovat a šlapat na paty lidem, které tam předtím sám schválil. Absurdnost situace dojde ke konci dílu i samotnému Pláteníkovi, který v sobě objeví tu přísnější polovinu tváře. A asi to v příštích dílech začne lítat. ()

Nabídka (1981) (E08)

To bude soudružka sekretářka koukat, jak si dokáže soudruh Pláteník přeložit termíny. No, a taky že koukala. Dále jsme se od Pláteníkova zetě dozvěděli, že na Západě to dělají lépe. A veselá chvíle nás čeká i u divadelního režiséra, jenž se s Pláteníkem v anonymitě podělí o to, jak vyzrát na cenzuru :-) ()

Rozhovor (1981) (E09)

Intriky jak v Dallasu, jen se nám místo členů miliardářské rodiny perou o své místo na slunci nejrůznější náměstci. ()

Rozchod (1981) (E10)

Na počátku zjistíme, že už mnoho let před Jakešem měl soudruh Pláteník jasno v tom, že když to chce strana, zatímco ty lidi ne, tak bude jako kůl v plotě. I když použil jiná slova. Při pohledu na milou a veselou Pláteníkovic dceru a postavu inženýra Belšána mě však napadá ještě jedna věc. Chtěl bych, aby byl natočen spin off k tomu to seriálu, protože bych chtěl vidět, jak ten sucharský inženýr tu veselou holku sbalil. ()

Řeka (1981) (E12)

Rozhodující monumentální drama a finální souboj celého seriálu se oproti zvyklostem odehrává zde v předposledním díle. Nutno říci, že soudruh Pláteník už měl všechno předem ošéfované, a tak stěžejní schůze byla už spíše potvrzením jeho trumfu. ()

Setkání (1981) (E13)

V posledním díle už jen zbývá dokončit pár dílčích úkolů a dojít si pro zasloužené ovace. ()

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

Jiřina Švorcová: 1928 - 2011

08.08.2011

Po dlouhé nemoci zemřela v pražské léčebně dlouhodobě nemocných česká herečka Jiřina Švorcová. Dcera stavebního dělníka a hostinské vystudovala učitelský ústav a Státní konzervatoř v Praze. Po jedné… (viac)

Zemřel herec Jaroslav Moučka

Zemřel herec Jaroslav Moučka

27.12.2009

Krátce po úmrtí herečky Mileny Dvorské, odešel do pomyslného hereckého nebe také její kolega Jaroslav Moučka. Došlo k tomu v sobotu 26. prosince. Dnes to oznámilo Vinohradské divadlo, jehož členem… (viac)