V místní chemičce v Brodu probíhá jednání mezi oddělením systémového řízení a oddělení dopravy stran restruktulizace jejich oddělení, ve skutečnosti jde ale razantní o snižování stavu. Vedoucí (Alois Švehlík) a Jan (Petr Svojtka) se ale ze zlou potáží. Pláteník (Jaroslav Moučka) si udělá neplánovanou návštěvu chemičky, aby na vlastní oči a uši zjistil, jak si vede nový ředitel. Manžel Míši Jan (Petr Svojtka) dává více přednost šachovému klubu před svou manželkou, což vytváří mezi nimi napětí. Vztah Zdeny (Renáta Doleželová) s Ivanem (Jiří Štěpnička) se prohlubuje. Pláteník jedná na ÚV KSČ v Praze o budoucnosti petrochemie, dostává se ale do afektu a bojuje za odvolaného ředitele Hanycha (Petr Haničinec), což s tématem jednání nesouvisí a dostává za to za uši. (sator)

krokodlak

"Každý chemický proces je zpočátku zmatečný a chaotický. Jde jen o to poznat zákonitosti, aby výsledkem byl co nejefektivnější výrobek", pravil bývalý ředitel chemičky, která je středobodem pátého dílu. Opět tak sledujeme vcelku syrový obraz dobových poměrů v průmyslu. Docela překvapivé je zařazení postavy zklamaného sesazeného exkomunisty v melancholickém podání Martina Růžka. Čím dál tím rušivěji oproti tomu působí paternalistická absence subsidiarity u Pláteníkem (a jeho sekretářkou) řešených záležitostí, neboť se zabývá i řádným odvozem popelnic. Dialogy na pražské schůzi na ÚV KSČ to dotáhly až do skvělé písně dua Richter a syn "O našich prohrách" (https://poli5.bandcamp.com/track/o-na-ich-prohr-ch). ()

sator

V místních chemičce v Brodu probíhá jednání mezi oddělením systémového řízení a oddělení dopravy stran restruktulizace jejich oddělení, ve skutečnosti jde ale razantní o snižování stavu. Vedoucí (Alois Švehlík) a Jan (Petr Svojtka) se ale ze zlou potáží. Pláteník (Jaroslav Moučka) si udělá neplánovanou návštěvu chemičky aby na vlastní oči a uši zjistil jak  si vede nový ředitel. Manžel Míši Jan (Petr Svojtka) dává více přednost šachovému klubu před svou manželkou, což vytváří mezi nimi napětí. Vztah Zdeny (Renáta Doleželová) s Ivanem  (Jiří Štěpnička) prohlubuje. Pláteník jedná na ÚV KSČ v Praze o budoucnosti petrochemie dostává se ale do afektu a bojuje za odvolaného ředitele Hanycha (Petr Haničinec) což s tématem jednání  nesouvisí a dostává za to za uši. ()

topi80

Pátý díl nám ukázal, že i tak zkušený soudruh, jako je Josef Pláteník, může občas na schůzích pokládat nepatřičné otázky a otevírat témata, která už stranické vedení dávno vyřešilo. ()

Kelinej

Kdysi mne techtle mechtle Pláteníkovy sekretářky štvaly, měl jsem pocit, že do podobného seriálu nepatří. Ale změnil jsem názor - právě ve vykreslení obyčejných lidí, jejich pocitů a osudů byla Dietlova síla. ()