Hořká komedie o Emě Destinnové a úspěchu, který se v Čechách neodpouští. Čtyři ženy, které byly kdysi s Emou Destinnovou v úzkém kontaktu, podávají svědectví o úspěších a pádech „nesmrtelné pěvkyně“, ale především o české závisti a malosti, které jsou zřejmě také nesmrtelné. V představení Divadla Viola v režii Lídy Engelové skvělé herecké výkony podávají Daniela Kolářová v roli na první pohled kultivované společnice Emy Destinnové, Milena Šajdková coby pomocnice v domácnosti, Máša Málková jako mladá komorná a Dana Černá v roli zamindrákované učitelky zpěvu. (Česká televize)

rivah

Lída Engelová stvořila tuto virtuózní poctu Emě Destinové skrze čtyři ženy, které jí byly blízko. Jedna ji pomlouvala víc než druhá, ale její zpěv v přestávkách je usvědčoval z nepravdy. ()

Amonasr

Konečně ČT zaznamenala také představení Divadla Viola, kam se lístky shánějí jen těžko a kde je kvalita jakéhokoliv představení předem zaručena, což se o jiných divadelních scénách u nás příliš říct nedá. Viktoria Hradská napsala neobvyklé představení, v němž čtyři ženské postavy, které byly nějak blízké Emě Destinové, představují životní osudy slavné pěvkyně prostřednictvím typicky českého způsobu - závistivým pomlouváním, přičemž odhalují nejen své vlastní pokřivené charaktery, ale i přílišnou důvěřivost umělkyně, která na ni nakonec i doplatila. Smutná ironie, která z celého představení čiší, by se dala  téměř krájet. Velkou zásluhu na tom mají i výborné herecké výkony všech čtyř protagonistek. Rovněž rozhlasová režisérka Lída Engelová opět prokázala, že vedle rozhlasu je Divadlo Viola prostředím, které výborně zná a dokonale ví, jak s ním naložit. ()

ostravak30

Ema Destinová byla veliká pěvkyně, patrně naše nejslavnější, a veliká česká vlastenka. Celý její život nemám ve znalostech a tudíž nevím, kde začíná a končí fikce a které části o jejím životě jsou pravdivé. Faktem je, že skutečně pašovala zprávy odboji. V Česku to tak ale bývá. Úspěch se neodpouští a tak závist jede naplno. 4 ženy se s ní setkaly a každá ji poznala z jiného pohledu. Každá má na ni svůj názor. Ema Destinová možná byla naivní a možná až dobrácky dětinská nebo dětinsky dobrácká. Faktem je, že náš národ proslavila a udělala pro něj hodně. Commedia finita je zajímavé dílo svým obsahem, ale provedení se mi zdálo trochu suché. ()