Vojenský soud se vzbouřenci z lodi Caine

• USA The Caine Mutiny Court-Martial

Posádka námořní lodi USS Caine z druhé světové války povstane během bouře proti svému nevyrovnanému veliteli. Neochotný právník ji zastoupí před vojenským soudem, u kterého čelí následkům, a také se pozastaví nad rozdílem mezi povinností a odvahou. (SkyShowtime)

Tom Hardy

Celou první polovinu jsem se nedokázal vzdát pocitu, že z hlediska vyprávění by tam správně měly být flashbacky na samotnou událost, ale z důvodu snížení rozpočtu na to nedošlo. Výborní herci to naštěstí většinu času vyvažují, ale dojem z pouhého polovičatého produktu ne a ne odejít. Teprve až v druhé půli, kdy začíná atmosféra houstnout a proslovy gradovat, si Vojenský soud se vzbouřenci z lodi Caine sedne. A výborně to završí finální tečka. Ale je to víc rozhlasová hra než film, navíc s jasně rozdanými kartami, což mimo jiné vede ke zklamání z toho, že někdo Friedkinova formátu se měl rozloučit s filmovým světem trochu lépe (protože z hlediska režie tu slavný filmař skutečně nemá moc jak zářit). Ale nenudil jsem se, to musím tvůrcům nechat. Podruhé si nicméně něco takového člověk nemá důvod pustit. ()

DaViD´82

Poslední snímek klasika světového filmu. Rozpočtem, záběrem, výpravou a ambicemi nedůstojný poslední snímek. Nikoli však kvalitami. Problém není v tom, že z toho divadelní prkna čpí na sto honů, ani že to působí jak podfinancovaná televizní inscenace z devadesátek "jedeme vše na první dobrou v kulisách, které tu zbyly po poslední epizodě Práva a pořádku". Ne, největší problém je, že je to asi tak sto šedesátá první adaptace klasicky rozehraného námořně-vzpourového dramatu (a to se ještě stírají veškeré ty přiznané i nepřiznané variace na Caine/Bounty syžet). A tato adaptace nepřináší nic svého, Friedkina v tom naprosto v ničem nepoznáte. Není to ničím zajímavé samo za sebe, ničím se to od zbylých variací neodlišuje. Což neznamená, že je tato verze horší/lepší. Je to solidní televizní adaptace, solidního soudního dramatu se solidním obsazením. ()

RafaKrakal

Poslední film Williame Friedkina a Lance Riddicka je komorním soudním dramatem, které neurazí ani nenadchne. Film v podstatě volně plyne bez překvapivého momentu a kdyby byl epizodou seriálu JAG, nemohl by nikdo říci ani půl slova. Nicméně já osobně mám slabost pro soudní dramata a Kiefera Sutherlanda, což můj zážitek z filmu pozvedlo na vyšší úroveň. Bez Kiefera Sutherlanda bych snímku dal lehce pod 70%, takto dávám solidních 75%, ale to jen díky jeho skvělému hereckému výkonu. ()

dO_od

// Herecky výborný (předčasný odchod Lance Reddicka je jedna z nejhorších věcí, co se letos ve světě filmu stala), příběh se dá zjevně aplikovat na jakoukoli éru a jako soudní drama scénář vždy skvěle obstojí, ale vizuálně je to fakt strnulý. Tam nebyla bohužel ani snaha to nějak oživit, člověk nepotřebuje hned kameru Dvanácti rozhněvaných mužů, ale od Friedkina je tohle až překvapivě suchý. 6/10 ()

Arsenal83

Súdna povedačka plná ostrých postáv, hlavne čím viac žena tým ostrejšia, no a všetko je to postavené na priživení sa na slávnom filme, či predlohe. Posledný Friedkinov film, ktorému tam dali do úzadia aj Del Tora, ak by náhodou už šiel na večnosť, ale stihol to dotočiť, ďalší herec zomrel hneď po natáčaní, no priam prekliaty film. Ale taký bez ducha, nepodmanil si. ()

• Časový harmonogram natáčania bol veľmi úzky, a tak režisér Friedkin naliehal, aby boli zábery čo najviac natočené bez prílišných opakovaní. Podľa del Tora na pľaci Friedkin ale hercov nekarhal, no keď im vypadával text, sarkasticky povedal: "Zvládneš to za hodinu? Alebo to necháme na zajtra?" (Arsenal83)
  • Toto je druhý prípad, keď William Friedkin prerobil film z 50. rokov. Predtým režíroval 12 rozhnevaných mužov (1997), remake klasického filmu z roku 1957. Rovnako ako verzia z roku 1997, kde zmenil rasy postáv (miešal belochov a Afroameričanov, zatiaľ čo pôvodný materiál mal iba bielych hercov), aj v tejto verzii filmu urobil to isté a zahrnul ženské postavy, ktoré v predchádzajúcich verziách toho istého filmu (1954 a 1988) chýbali. (Arsenal83)
  • Film je venovaný Lance Reddickovi (Blakely), ktorý stvárnil jednu z hlavných postáv, no premiéry sa už žiaľ nedožil. (koba)

Zemřel režisér William Friedkin

Zemřel režisér William Friedkin

07.08.2023

Ve věku 87 let zemřel legendární režisér William Friedkin známý nejlépe pro své nezapomenutelné klasiky Francouzská spojka a Vymítač ďábla. Režisérův skon potvrdil děkan Chapman University a známý… (viac)

William Friedkin míří k vojenskému soudu

William Friedkin míří k vojenskému soudu

30.08.2022

Je tomu už dlouhých jedenáct let od doby, kdy legendární oscarový režisér William Friedkin (Francouzská spojka, Vymítač ďábla) natočil svůj zatím poslední hraný snímek Zabiják Joe s Matthewem… (viac)