Židovská dívka Esther (Summer Phoenix) sní o tom, že bude herečkou. V realitě Británie osmnáctého století je to dost pošetilé přání, ale silná vůle jít za svým snem mladé ženě nechybí. Poté, co dosud netečná až autistická Esther propadne vášni k divadlu, se přes rodinný despekt a svoji duševní uzavřenost začne připoutávat k onomu zvláštnímu světu jeviště natolik, až se její život začne prolínat s nereálným divadelním.

Summer Phoenixová, sestra Joaquina a Rivera Phoenixových, vytvořila strhující portrét ženy, jejíž posedlost divadlem ji zároveň vynáší nahoru a zároveň vtahuje do velmi nejistého a nebezpečného světa. Zajímavou roli jejího učitele a rádce ztvárnil Ian Holm. Film byl zařazen do hlavní soutěže v Cannes a kritiky časopisu Cahiers du Cinema byl tento snímek zvolen nejlepším francouzským filmem roku 2000. (oficiálny text distribútora)

Slarque

Ač tomu zpočátku nic nenasvědčovalo, tenhle film mě časem zaujal a pak zcela pohltil. Summer Phoenix je dokonalá herečka, hereckou průpravu Iana Holma doporučuji všem začínajícím hercům a režie spolu s hudbou Howarda Shorea sotva mohly být lepší. ()

bouncer

Velmi silný příběh o lásce k divadlu a herectví vůbec...Vyniká především hereckými výkony a dobrou hudbou. Zkrátit stopáž by neškodilo, ale pokud máte rádi dobrá psychologická dramata, určitě to vydržíte. ()

dr.horrible

V kontexte filmu slušná úvodná a záverečná polhodina. Z tých sto minút v strede by šlo vystrihnúť 90 percent a príbeh by to nijak nepocítil. Réžia je z môjho pohľadu chybná v detailoch, aj celkovo. Rozprávač použitý zle; hudba chýba tam, kde patrí, inokedy je až trápne návodná. Desplechin predviedol všetky odtiene šedivosti, ošuntelosti a šede. A nudy. Časopis Premiere tomu dal svojho času dve hviezdičky s komentárom: “Nuda pre pár skostnatelých akademikov.” Nemôžem viacej súhlasiť. Pri všetkej úcte k Summer Phoenix; jediný prípad, kedy by ste mali pozerať Esther Kahnovú dobrovoľne, je pre začínajúcich tvorcov, ako odstrašujúci prípad, jak moc dokáže neschopný režisér sprasiť skvelý námet. ()