Z obyčejné švadleny majitelkou věhlasného modelového domu první republiky... Šaty od Podolské byl za první republiky pojem. A ne každý si je mohl dovolit. V jejím slavném pražském salónu si nechávaly šít herečky, manželky politiků a podnikatelů. Adina Mandlová nosila šaty od ní například ve filmech Kristián nebo Katakomby, Jarmila Novotná zpívala v „jejím“ kostýmu v Metropolitní opeře v New Yorku Violettu. Hana Podolská oblékala i první dámu Hanu Benešovou. „Šiju u Podolské“ se říkalo ještě desítky let poté, co byl módní salón znárodněn a nemohl nést její jméno. Jen zůstával na stejném místě. Dokumentární film vznikl podle knihy dr. Evy Uchalové a provede nás úspěšným, ale i mnohými tragickými událostmi poznamenaným životem ženy, která se stala spolutvůrkyní módního stylu první republiky. (Česká televize)

rikitiki

Promrhané slavné jméno a dramatický příběh s ním spjatý. Divák se spoustu věcí nedozví, vyprávění přeskakuje, nenavazuje plynule. Doplňuje ho archivní rozhovor s paní Podolskou, do toho vyprávění restaurátorky oděvů a historiček umění – tyhle paní jsou jistě odbornice ve svém oboru, ale bohužel jim chybí dar poutavě vyprávět pro publikum. V dokumentu se objeví i žijící členové rodiny Podolských, jejichž výstupy by však byly vhodné spíš do rodinné videotéky než do dokumentu. Také myslím, že na natáčení mohly některé dámy zvolit aspoň trochu tématu odpovídající oblečení. Celkově to na mě dělalo dojem, že snímek nemá žádnou koncepci a jen spojuje různé zdroje o Podolské, u kterých autoři byli rádi, že na ně narazili a tak je prostě bez dalších úprav využili. SHRNUTÍ: Elegance První republiky pojatá rutinou dnešních časů. ()

Marthos

Osobnost Hany Podolské si bezesporu zaslouží hlubší reflexi, ale jako stručné shrnutí životních osudů této legendy pražské módy lze tento televizní dokument bez problémů akceptovat. Zájemci mohou samozřejmě zalistovat v podrobné monografii, která byla vydána ke stejnojmenné výstavě v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze v roce 2018. ()

Anianna

Životní příběh obdivuhodné ženy, která se vlastní pílí dostala na možný vrchol kariéry. Dokument nabízí archivní materiál, odkazuje na dobové hrané filmy s hvězdami, jež Podolská oblékala.  K módě, oděvnictví vůbec nebo k bytovému designu 20. století vzniklo dosud dokumentů jako šafránu. Další kousek do mozaiky zachycující osudy významných osobností československé kultury. ()