Spiknutí

• Veľká Británia The Wilby Conspiracy

Jižní Afrika, Kapské Město roku 1974. Krátce po propuštění z vězení, kde byl zadržen z politických důvodů, je intelektuál černé pleti Shark Twala policisty opět trýzněn. S pomocí přítele Keougha a advokátky Riny Van Nierkirkové se mu podaří uprchnout. Zatímco Thala je v bezpečí, poznává apolitický stavební inženýr Keough na vlastní kůži brutální stránku politiky apartheidu... (oficiálny text distribútora)

JohnSmith

Nemyslím si, že by tvůrci mysleli film vážně a pokud ano, tak to pardón. Boj proti apartheidu je něco trochu jinýho. Nicméně sympatické duo Poitier a Caine docela ujde, ale nemají moc z čeho brát. Poitier občas neskutečně přehrává a Cainovi člověk moc nevěří civilní postavu. Na druhou stranu, to mezi nimi pěkně jiskří. ()

Pohrobek

Kapské Město 1974. Černý intelektuál Shack Twala (Sidney Portier) po dlouhém věznění jen těsně uniká s pomocí právničky Riny Van Niekirk (Prunella Gee) novému odsouzení. Ještě před soudní budovou je však v přítomnosti Riny a jejího přítele Jima Keougha (Michael Caine) kvůli chybějícímu dokladu znovu zadržen. Keough zozhořčeně zakročí a osvobodí Twalu. Trio prchá... Ralph Nelson jako přesvědčený režisér sociálně kritických akčních filmů s antirasisitickým podtextem - viz. Polní lilie či Souboj v El Diablo. I tato adaptace románu Petera Driscollse je ostře proti apartheidu, pročež nebyl film točen v JAR, nýbrž v "bezpečnější" Keni. ()

Han22

Sidney Poitier jako černoch uprostřed nejtužšího apartheidu v JAR a Michael Caine jako bílý obchodník prchají před všemocnou státní bezpečností v čele s rasistickým majorem Hornem (výborný Nicol "Merlin" Willimason) k hranicím. Výborný námět a zasazení, které by svádělo k temnému, tísnivému dramatu. A díky státní moci to místy opravdu tíživé je. Nicméně režisér to odlehčil, takže Caine a Poitier to táhnou a stírají se jak v buddy movie, kromě útěku jsou tu i schované diamanty, jeden podraz a nějaké ty techtle mechtle :) Ač se to podle hodnocení nezdá, dohromady to funguje a vznikl svižný, zábavný, napínavý thriler se skvělými herci (ve vedl. roli i ještě mladý Hauer), režisér ví kdy odlehčit a kdy přitvrdit a finále s letadly a vrtulníkem se závěrečnou nekompromisní tečkou je parádní. Velice příjemné překvapení. ()

DaViD´82

Jakožto snímek brojící proti apartheidu je to pravda poněkud naivní. Ovšem ona to není nic více než kulisa (jakkoli okatě naroubovaná kam se dá) pro hitchcockovský thriller držící se všech pravidel i klišé žánru; máme tu tedy muže z davu, který nemá o ničem ani páru a kterého mají všichni jako pěšáka na své šachovnici zájmů. A v této rovině to již přeci jen funguje o poznání lépe především díky tomu, že to umí být napínavé (bohužel spíše v první polovině), dynamika "nevěřím ti, ale potřebuji tě" dua Caine/Poitier nepostrádá grády a hlavní záporák má náležité charisma i respekt, aniž by se uchyloval k prvoplánově "zlounským" krokům. Ve výsledku solidní, ale právem časem zapomenutá žánrovka, ve které namísto obvyklé motivace nevinna/pomsta/peníze jde o ideály. ()

Padme_Anakin

Dnes večer je mi těžko hodnotit, herecký trojlístek Michael Caine - Prunella Gee - Sidney Poitier výborný, k tomu má tento film několik velice povedených scén a silných momentů (zajímavě natočených i vtipných).. S politováním však musím konstatovat, že má i pár dokonale hluchých míst a uchopení tématu či lépe řečeno ztvárnění příběhu mi na první dobrou příliš nesedlo.. Takže dávám za tři, s pomyšlením na čtyři.. ()

• Jihoafričtí vojáci v závěru filmu používají československé samopaly vz. 23 (JohnSmith)