Kim Novaková: Hvězda s duší rebelky

(TV film)
  • Francúzsko Kim Novak, l'âme rebelle d'Hollywood (viac)
Francúzsko, 2022, 52 min

Réžia:

Jessica Menendez

Kim Novak

Kim Novaková je vlastně jakousi americkou obdobou Jiřiny Bohdalové, až na to, že na rozdíl od naší žijící legendy už ta americká velmi dlouho nenatočila žádný film. Narodila se v únoru 1933 do rodiny českých přistěhovalců jako Marilyn Novaková. Po herectví ani po slávě nikdy netoužila, všechny příležitosti za ní přišly samy, aniž vyvíjela jakoukoli snahu. Když ve svých dvaceti letech propagovala na celoamerickém turné ledničky, všiml si jí jeden choreograf a dal o ní vědět do Columbia Pictures. A tam se právě v té době začali poohlížet po náhradě za svůj někdejší "zlatý důl", Ritu Hayworthovou. Zrodila se další hvězda, která ale nehodlala šéfovi studia Harrymu Cohnovi nic darovat. Když po ní chtěl, aby se přejmenovala na Marlowovou, odmítla se vzdát českého příjmení, na něž byla hrdá. Jejich spolupráce byla dlouhodobým soubojem, z něhož krásná a talentovaná herečka vyšla se ctí. Zahrála si v legendárním Hitchcockově Vertigu, v dramatu Uprostřed noci a pamatovat si ji můžeme i z role afektované filmové hvězdy v Rozbitém zrcadle, kde zazářila po boku Elizabeth Taylorové. (Česká televize)

Anianna

Líbí se mi dokumenty s aktivní účastí umělce, o němž snímek pojednává. Tady se navíc neprezentují jen úspěchy, ale vidíme i ty propady. Je to mnohovrstevnaté, od rodiny přes kariéru, rasismus až po osvobození se. Výborně nadabováno. ()

andrii

Evokuje stylové klima. Monroeovská třída. Kočičí svůdnost, metalíza. Vlaštovčí obočí, paví linky. Ve tváři enigmatické skulinky. Atmosféra smaragdových mystérií v očích. Saténově syté rty. Stříbrná pleť bílé panny Sirény bdí. Vlasy svítí jako konvalinky. VERTIkála Gala(ktických) Ozdob. Osobnostní flitry. Z omamné kovadlinky. ()