Hrdinové a zrádci uvnitř Ruska

(TV film)
  • Veľká Británia Inside Russia: Traitors and Heroes
Veľká Británia, 2023, 74 min

Vladimir Putin (a.z.)

Jak vnímají válku na Ukrajině obyčejní Rusové a jak moc jim změnila život? Tajně zaznamenávaný dokument sleduje od počátku invaze paralelně příběhy několika jednotlivců a párů – od neochvějných národovců přes stíhané aktivisty až po pozůstalé po padlých při invazi... Vystupovat proti režimu Vladimira Putina je pro obyčejné Rusy nebezpečné už dlouhá léta, ale nové cenzurní zákony, zavedené po invazi na Ukrajinu, učinily protirežimní aktivity prakticky nemožnými. I tak se ale našlo spousta takových, kteří navzdory obrovskému riziku nechtějí mlčet. Mezi ně patří i dva ruští dokumentaristé, kteří se rozhodli tajně zaznamenat dopady války na celou zemi a volby, před kterou válka obyčejné Rusy postavila. Zatímco statisíce lidí z Ruska uprchly, ti kteří zůstali, si museli zvolit – postavit se proti ruské invazi na Ukrajinu a nést následky, schvalovat ji, nebo si myslet svoje a mlčet. (Česká televize)

bobstock

Dobře vystižený strach a apatie, která ovládá většinu obyvatel velkým ruských měst v obdoví VÁLKY na Ukrajině. Totalitní psychopat Putin řídí proválečnou propagandu a možná ani Kreml neví, kam až je schopen zajít... ()

xzajox

Titul ma zaujal hlavne preto, lebo som potreboval istý náhľad na vojnu z druhej strany a zvnútra (rozumný, nie propagandu). Bohužiaľ som sa veľa noveho nedozvedel, lebo veci sú presne tak, ako som si myslel. Bežný ruský ľud je buď zmanipulovaný propagandou (a to klobúk dolu, aspoň 1 z 10 lží je fakt dobre premyslená), alebo je ticho kvôli strachu. Ten drobný zvyšok, aj keď niečo robia, nevedia/boja sa zorganizovať do väčších útvarov, aby niečo dokázali zmeniť. Toto však nie je obraz len o rusoch. Propagandu, dezinformácie a ich účinky na bežný ľud cítime aj u nás doma. Je až neuveriteľné, ako ľudia môžu veriť tym zvyšným 9 z 10. Aj keď na medailu to nie je, tvorcovia do toho dali kopec snahy, za čo si zaslúžia pekných 72% - 4* ()

Big Bear

Za poslední rok jste si  jistě všimli, že ruSSko u mne ztratilo jakýkoliv respekt, stejně tak jeho obyvatelé ruSSové. Nejde o překlepy, ani o hrubky v popisech. Vyjadřuji tímto zůsobem své naprosté opovržení a odpor nad tímto národem primitivů, kteří ač mají zemi nabušenou nerostným bohatstvím, umí jen krást, okopírovávat, a co chvilku napadat sousedy. Níže to můj soupis krásně ukazuje v celé své hrůzné chronologii.  Obdivovatelé tohoto zlodějského státu vrahů mi jistě budou oponovat, že hlavně ty zlé USA napadly ten Vietnam, Irák, Afghán... Ale kdo jen trochu myslí, tak si z toho seznamu udělá svůj obrázek o mírumilovnosti ruSSa co se jen - jak jsem kdesi četl - buď brání, případně někoho za svých obětí a ztrát osvobozuje... Rozhodně nehodlám snižovat ruSSký podíl na osvobození části Evropy, ale víme jak to bylo. Nejdřív spojenectví s Hitlerem, pak šok, zapomínaná nezanedbatelná spojenecká pomoc v rámci Lend and Lease, a osvobozovací boj mnohdy za neuvěřitelných ztrát kvůli debilnímu velení a ruSSkému naprosté neúctě k lidskému životu.   Ale jsem jsem člověk rozumný a je mi jasné, že někde tam uvnitř té odporné země jsou zcela jistě skuteční Rusové. Inteligentní vzdělaní empatičtí lidé chtějící žít v míru a poklidu, kteří nesouhlasí s režimem ani jeho imperiální politikou zabírání cizích suverénních států neoznačenými jednotkami toho času na dovolené... Případně formou různých bratrských výpomocí na věčné časy. Těch je mi obzvláště líto, protože pokud někde už nekácí smrky daleko na Sibiři, či nehnijí v psychiatrických léčebnách a kriminálech, musí ze stavu v jakém je jejich země šílet. A o hrstce z nich byl tento dokument.  Mají můj nesmírný obdiv, stejně jako ti, kteří vr oce 1968 protestovali na Rudém náměstí proti okupaci ČSSR.  Je jich bohužel moc málo. Krásně to v dokumentu chrakterizoval jakýsi ruSSký otěcko, když se ho ptali co jde udělat pro ukončení války na Ukrajině. Nic, my s tím nic neuděláme, to ti nahoře.... --- No s takovýmto občansky uvědomnělým materiálem se tam u moci budou držet dlooooho. Šílené.  -----  RUSKÉ AGRESE ZA POSLEDNÍCH 120 LET 1904 Rusko napadlo některé ostrovy, patřící Japonsku 1917-1921 válka Ruska proti Ukrajině a jejím snahám o nezávislost 1918 invaze do Azerbajdžánu 1918 invaze do Finska 1918 obsazení Běloruska 1918 obsazení části Moldavska 1918-1920 válka Ruska proti Lotyšsku 1918-1920 válka Ruska proti Estonsku 1918-1919 válka Ruska proti Litvě 1918-1920 válka Ruska v Osetii 1919-1921 invaze Ruska do Polska (Rusko-polská válka) 1920 invaze Ruska do Azerbajdžánu 1921 invaze Ruska do Gruzie 1921 invaze do Mongolska 1921 ruské potlačení arménského povstání 1921-1922 ruské potlačení povstání v Karélii 1924 další ruský vojenský zásah proti gruzínským nacionalistům 1929 první ruskán vojenská intervence v Číně 1937 druhá ruská vojenská intervence v Číně 1937 invaze do Azerbajdžánu 1938 znovu napadení Japonska 1939 ruská invaze do Polska 1939-1940 ruské přepadení Finska (tzv. Zimní válka) 1940 vpád do Rumunska 1940 ruská anexe Estonska 1940 ruská anexe Lotyšska 1940 ruská anexe Litvy 1941 invaze do Iránu 1941-1944 pokračování ruské válka proti Finsku 1941-1945 využití důsledků 2. světové války, jako záminky k obsazení východní Evropy, střední Evropy a Balkánu 1944 anexe Tuvy 1944 vpád do Albánie 1944 válečné operace na čínské hranici 1944-1956 ruská vojenská intervence v Pobaltí 1950 aktivní účast na válce v Korei 1950-1953 ruská vojenská účast v Korejské válce 1953 krvavé potlačení povstání v NDR 1955-1975 ruská vojenská účast ve vietnamské válce 1956 krvavá ruská vojenská intervence v Maďarsku 1960 aktivní účast na válce v Laosu 1961 aktivní účast na válce ve Vietnamu 1962 vojenský podíl na operacích v Alžírsku 1962 ruští vojáci v Jemenu 1968 krvavá ruská invaze do Československa 1969 Rusko znovu napadlo Čínu 1969-1970 přímá ruská vojenská podpora egyptských islamistů proti Izraeli 1970 aktivní účast na válce v Kambodži 1971 ruská vojenská účast v indo-pákistánském konfliktu 1972 aktivní účast na válce v Bangladéši 1974-1990 ruská vojenská účast ve válce v Eritrei 1975-2002 intenzivní ruská vojenská podpora zrůdných režimů v občanské válce v Angole 1977-1978 ruská vojenská účast ve válce mezi Etiopií a Somálskem 1979-1989 ruská masivní invaze do Afghánistánu a následná válka 1988 invaze do Azerbajdžánu 1990 opět invaze do Pobaltí 1991 invaze do Gruzie 1992 nová invaze do Gruzie 1992 bombardování Ingušska 1992 ruská vojenská intervence v Moldavsku (dodnes jsou v Podněstří ruská vojska) 1992 nová ruská vojenská intervence ve východní Osetii 1992 invaze do Azerbajdžánu 1992-1997 ruská vojenská intervence v Tádžikistánu 1993 ruská vojenská účast v gruzínské občanské válce 1994 opět Arerbajdžán 1994 opět vojenský zásah v Dagestánu 1994-1996 první válka v Čečensku 1998 znovu Gruzie 1999 znovu Dagestán 1999-2009 druhá válka v Čečensku 2008 válka v jižní Osetii, kde Rusko napadlo Gruzii 2009 další ruské vojenské intervence na severním Kavkaze 2014 anexe Krymu, invaze na východní Ukrajinu 2016 bombardování Sýrie a obsazení několika klíčových míst (dodnes) 2022 celoplošné napadení Ukrajiny. Dávám za 4 protiválečné polepy na zeď. * * * * () (menej) (viac)