Romantici z Bollywoodu

• India The Romantics (viac)

Dokumentární seriál, který se prostřednictvím archivních záběrů a osobních rozhovorů s celebritami věnuje životu a odkazu slavného bollywoodského filmaře Jaše Čopry. (Netflix)

Ramanam

Velmi kvalitní a zdařilý dokument plný hvězdných jmen o vzletech i pádech filmařské rodiny Choprů. Rovněž poutavě mapující pozvolnou proměnu hindského filmu skrze několik desetiletí. Zhlédnout ho je tak pro všechny fanoušky Bollywoodu takřka povinnost. Jako skvělý průvodce může posloužit všem, kteří se s Bollywoodem teprve seznamují či se jen chtějí dozvědět něco nového a již se jim přejídá konzumovat stále dokola stejné vý-plody západní. První díl nás seznamuje s cestou Yashe Chopry. Asi informačně nejzajímavější ohlédnutí za životem a tvorbou tohoto velkého muže filmového světa. Končí se léty osmdesátými. Pět slabších hvězd. V druhém se pozornost soustředí hlavně na práci jeho syna A. Chopry a i jeho bratra U. Chopry (což mě potěšilo). A. Chopra na otcovu práci navázal, zmodernizoval ji a upravil pro rychle měnící se indickou společnost. A šlo mu to excelentně. Pět slabších hvězd. Třetí vše předchozí posouvá v čase do nového tisíciletí. Zde více prostoru dostává sympaťák U. Chopra, u kterého velmi lituji, že svoji kariéru chtěl směrovat jinam a nezůstal tam, kde byl výborný. Například jako Ali v sérii Dhoom. Je to velká škoda... Čtyři silné hvězdy. Čtvrtý a závěrečný kousek vypráví o vzniku filmového studia Yash Raj Films (YRF), ukáže vznik posledního filmu Y. Chopry a příběh se dojemně uzavírá jeho smrtí v roce 2012. Čtyři hvězdy. Celkově této sérii uděluji čtyři silné hvězdy, neb k plné spokojenosti mi místy něco chybělo a něco přebývalo. Tvorbu těchto pánů miluji, stejně jako celý indický filmový svět (Bollywood je jen součástí jeho celku), takže jsem v hodnocení asi přísnější a jde mi o drobnosti a celistvost. ()

coulismoulis

No je to spíš takový Adityův pokus o to kanonizovat podle sebe pohled na YRF, svého otce a hlavně sebe samotného než nějaký realisticky podaný dokument. Ale podle castingu je jistě zajímavé vidět, kdo z Bollywoodu (jiné filmové průmysly a publika evidentně v Indii neexistují, byť se z nich heavily kopírovat může, že, AC) by si rád v příštích letech u YRF škrtnul. Přece jen, pro oživení kariéry je to sázka na jistotu, byť ne levná, jak mnoho ze zúčastněných ví jistě osobně. ()