Válečná novinařina je v žurnalistickém světě vskutku speciální disciplínou. I elitní žurnalisté se sklánějí před těmi několika odvážnými, kteří se vydávají do míst konfliktů a z extrémního prostředí přinášejí kvalitní zpravodajství... Lidé, kteří se věnují válečnému reportování, musí mít tak trochu zvláštní výbavu – profesionální i mentální. Kromě všech věcí, které by měly být svaté všem novinářům (jako oddanost pravdě, zvídavost nebo důslednost) musí disponovat ještě dalšími dovednostmi či vlastnostmi – fyzická i psychická odolnost, schopnost improvizace a především odvaha. Tuto práci opravdu nemůže dělat každý novinář. Těchto novinářů v českém žurnalistickém světě není mnoho. Ale jsou. A někteří jsou velmi dobří a zajímaví. A zřejmě i největší cynik vnímá, že jejich práce si zaslouží úctu a obdiv. Dokumentarista Petr Jančárek mluví s řadou reportérů, kameramanů a fotografů o tom, jak svoji profesi vnímají. Jak prožívají strach a jaká je jejich motivace pro tuto práci. (Česká televize)

mira007

Námět dokumentu výborný, obsazení našimi největšími novinářskými hvězdami fantastické, nicméně ta forma, která byla až moc rychlá a klipovitá mi hrubě nesedla. ()

bobstock

5hvězd pro profesionály, kteří nám už spousty let předkládají objektivní zpravodajství z událostí celého světa. Jak tam správně jedna reportérka řekla: ´´My se nesnažíme někomu tlačit náš názor, jen ukazujem fakticky, jak to je a divák by si měl udělat názor sám.´´ Oproti tomu člověka zamrzí kolik lidí v této době přestane věřit oficiálnímu zpravodajství a přejdou na ulhané konspirační kašpary z internetu. viz. Vrábel, Rajchl, Tušl, Čermák, Peterková, ´´prezident´´ Zítko a další. Chápu, že tito lidé jen naskočili na vlnu a zneužili tendenční nejistoty, která protíná naši společnost, ale o to víc bychom se měli soustředit na vysvětlování, popisování, ověřování a cvičení v kritickém myšlení. Ono pokud se tím jen bavíte ve volném čase, tak to asi trestné není, ale pokud vám už začně někdo podsouvat lži, které vedou k nenávisti jiného etnika či národa skrze jakoukoliv propagandu nebo se na vás nemorálně obohacuje příspěvky či prodejem kvantových fénů za tisíce eur, už by to policie měla tvrdě řešit. Jo a kdyby jste chtěli přispět nějakou malou částkou na zaručeně pravdivé zprávy, které vám nikde jinde neřeknou, dole je číslo účtu, děkuji pěkně, mám vás. :) ()

Marze

Na zprávy jsem se od pandemie přestal dívat, ale co se mi zdá nápadné je, že z války na Ukrajině nejsou žádné záběry z fronty, ani mrtvých obětí civilistů. Přítom v tomto dokumentu bylo řečeno, ale sami vojáci mají z bojů hodně záběrů na svých mobilech. https://www.ceskatelevize.cz/porady/14918133639-valecni-reporteri/ ()

gemi

Povinně pouštět dezolátům a dezinformátorům. Těm prvním proto, aby si uvědomili, jak moc žijí mimo realitu. Těm druhým proto, aby si uvědomili, že vytvářením falešných zpráv kolaborují s nepřítelem a plivou na hrob obětem. Problém je v tom, že těm prvním na to chybí inteligence a těm druhým svědomí. Vynikající dokument, který odhaluje myšlení válečných reportérů a princip jejich práce. ()