Alej zatracení

• Česko Ulice zatracenců (viac)

Po jaderném výbuchu se dva týmy vojenských specialistů vydávají ve zvláštních vozidlech hledat zbytky přeživších obyvatel USA. Jejich misi ztěžuje fakt, že po explozi na zemi nic nefunguje a na posádky útočí zmutovaní tvorové. Nakonec se jeden z týmů dostane k větší skupině zachráněných obyvatel a pokouší se znovu nastolit pořádek na zdevastované Zemi. Nejznámějším jménem filmu pro české diváky je jistě Jan Michael Vincent díky jinému filmu Muž v kamionu, ale v Aleji Prokletých je jednoznačně zastíněn George Peppardem. (Robbi)

noriaki

Předloha Rogera Zelazneho je čistokrevný brak, chvílemi rušený filosofickými úvahami. Filmová adaptace si z ní vzala krajinu zničenou jaderným holokaustem, jméno hlavní postavy a motiv putování napříč Spojenými státy. Zbytek si scenáristé vycucali z prstu. Není se co divit, protože knižní potvory jsou zatraceně impozantní a v sedmdesátkách by se daly natočit snad jen stop-motion animací. Bohužel obsah adekvátně nenahradili a vyplodili jen sled tuctových a uspávajících scének. Nad všemi vyniká úvodní předválečná sekvence a působivá honička se zmutovanými šváby. ()

dobytek

POZOR !!! komentář obsahuje spoilery !!! I když ten film je taková kundovina, že je to asi fuck...Mam rád post-apokalyptický filmy, ale tohle fakt nestálo za nic. Ten film si už moc nepamatuju, ale jestli se nepletu, tak na začátku se díky výbuchu atomovejch bomb během války nějak vychýlí zemská osa, což způsobí, že všude je poušť, různý zmutovaný zvířata a celkově to vypadá asi jako v Šílenym Maxovi 2. V průběhu celýho filmu pak několik postav jezdí touto krajinou v podivnym vozidle, občas se k nim přidá něko další, občas někdo zemře, ale celkem nic zajímavýho se neděje. Na konci filmu se zemská osa vrátí do původní polohy (mam pocit, že se to stalo jen tak samo od sebe) a tim film končí. Na celym filmu bylo zajímavý snad akorát to vozidlo Landmaster. ()

honajz2

Kamera je slušná a nápad sám o sobě není špatný. Postapo road movie mi vždycky bude znít jako zajímavý nápad, nicméně tady se to dost nepovedlo. Je to strašně nudné a strašně klidné - což je na postapo film hodně divné. Nedojde k žádnému zvratu, žádné nebezpečí, nic zajímavého, prostě sledujeme nudnou cestu vyprahlou krajinou, po které hlavní hrdina přibere několik přeživších. Je tam jedna smrt (a to k tomu všem celkem sympatické postavy), jinak nic aspoň trochu drsnějšího. A to je to prý thriller... Efekty už tu jsou zastaralé, ale to zas tolik neřeším. Spíš mi vadí, jak moc je to o ničem a není v tom žádná přidaná hodnota a ani žádná hlubší myšlenka. Není divu, že to tak zapadlo. Co mi to vlastně chtělo říct? Netuším. Slabé 2* ()

YURAyura

1/10 Zacatek me docela zaskocil - ten film mel celkem ambice, ktere ale vzaly za sve se zbytkem civilizace - chudaci amici sejmuli jenom 40% {ruskych} raket - tomu rikam kritika do vlastnich rad. Ani transporter omotoany gumou nebo radskorpioni ci ghulove nebyli kuul ;[[ Fallout zkratka vypada jinak a nekonci happyendem - bleee - sem cekal, ze na konci ccesty je nekdo zmasi - ne tak krute jako svabi ;]] ale jistym zpusobem hodne huste. A chybeli tam mutanti - aspon, ze navsteva kasina se konala, ale ruku na srdce - za ty vety pronasene pred kamerou by se nemuslela stydet ani komunisticka chvlika poesie. Misty to optavdu nemelo hlavu ani patu... ()

D.Moore

Tohle post-apo má skvělý úvod, v němž vidíme rozpoutání nukleární války, parádní Goldsmithovu hudbu (kvůli níž jsem se vlastně na Alej zatracení díval) a pak jednu dvě zajímavé scény, které stojí za pozornost. Většinu zbylého času ale nudí, a to hodně. Filmu ovšem dost ubralo i české znění (obzvlášť scéna, kdy si hrdinové začnou zpívat), které jsem si zařadil mezi nejohavnější dabingové počiny všech dob, a televizní ořez. Je možné, že originál obraz a zvuk s titulky bych ohodnotil lépe. Takhle to jsou dvě podprůměrné hvězdy. ()

• Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Rogera Zelaznyho. (Hans.)
  • Vozidlo Landmaster bylo postaveno v roce 1976 v dílně Edwarda Deana Jeffriese, tvůrce různých dalších filmových vozidel, nákladem 350 tisíc amerických dolarů. Pohání ho motor Ford s objemem 6.4 litru, náhon je na všech 12 kol, z nichž se povrchu dotýká osm. Po skončení filmování bylo až do roku 2005 vystaveno u Jeffriesovy dílny. V tomto roce bylo prodáno do soukromých rukou. Prošlo dvěma renovacemi a v roce 2019 se nacházelo v Gene Winfield's Custom Shop v Kalifornii. (Stejšn)