Milan Kundera: Odysea ztracených iluzí

(TV film)
  • Francúzsko Milan Kundera - Odyssée des illusions trahies

Zatímco svět oslavuje Milana Kunderu jako jednoho z nejvýznamnějších žijících spisovatelů, u nás je jeho vnímání komplikovanější. Zatímco jedni jej mají za neprávem odsuzovaného génia, k němuž bychom se měli hrdě hlásit, druzí jej naopak mají za udavače, navrch pak literárního kýčaře. Kdo ale Milan Kundera ve skutečnosti je? Z mediální scény zmizel před třiatřiceti lety. Co skrývá toto kategorické odmítnutí proslulosti, kterou zpočátku vyhledával? Koprodukční dokumentární film tak záměrně začal vznikat z pozice vzdálené domácí rozvířené debaty – očima autorky Jarmily Buzkové, která je důsledně poučena o kontextu Kunderova spletitého životního příběhu, s Kunderou ji ostatně spojuje zkušenost s exilem do Francie, kam se za minulého režimu uchýlila a kde žije dodnes. Film tak využívá příležitosti zprostředkovat publiku polemiku mezi vícero pohledy na Milana Kunderu. (Česká televize)

sportovec

Milan Kundera je český a československý spisovatel vrostlý do francouzského prostředí, aniž své češství ztratil; brněnská knihovna, která chrání jeho pozůstalost a byla sem z Francie na jeho výslovné přání přemístěna, je jasnou směrovkou. Že je diskutabilní, že i on má své třinácté komnaty a Pandořiny skříňky, je důležité, ale nikoliv podstatné; na významu a dosahu díla tohoto československého Čecha to nic nemění; pouze zpřesňuje a dokresluje. Naše starost by měla být odlišně založena a směřovat k otázce po kontinuitě této osobnostní úrovně do budoucna a k životní potřebnosti a nenahraditelnosti kultury, kultury národní, kultury české, jejího místa v evropském i globálním pomyslném koncertu. Toto prolínání zřetelů a kritérií, velikostí i malostí pořad s poměrně důslednou předností zobrazil a přiblížil. Není dobré, když nás svět nachytá na našich domácích českých švestkách. Nejednáme proti jiným; jednáme pouze a výhradně proti sobě samým. ()

Marze

Mistr mluví o tom, že spisovatel nemá vnucovat názory, ale "klást otázky a otevírat nové obzory". Líbily se mi komentáře filosofa Václava Bělohradského. Ke shlédnutí do skončení vysílacích práv na České televizi dvojce:  https://www.ceskatelevize.cz/porady/13929022647-milan-kundera-odysea-ztracenych-iluzi/ ()

bardem

Ukázky z filmů z třídy zlatých 60. ukazujou, jak žáci předčili svýho učitele. Spojovat jejich práci zrovna s vlivem Kundery, je úsměvná idea. Jakože náznaky, že snad jeho zásluha? NTPČ, CO? Salónní i angažovaný komouš, čas ukázal, že aktivní práskač, co se celej život točí podle, kdo mu zrovna fouká zezadu. Dokument naznačuje domněnky, nezmiňuje dopady konání autora. Že se společenské mínění rozdělilo, a že Frci kauzy neřešili, říct nestačí. Kunďák není kontroverzní postavou bezdůvodně. ()

SeanLSD

Prehľadový dokument, z ktorého mám dojem, že je určený skôr pre zahraničné publikum. Pre diváka/čitateľa, ktorý pozná základné reálie Kunderovho života a diela je to veľmi priemerný film, kde sa nedozvie nič moc nového ani o nejakom aspekte týkajúcom sa života alebo tvorby MK do väčšej hĺbky/šírky, o nejakom vŕtaní sa v kontroverziách, ozajstnej provokatívnosti alebo investigatíve ani nehovoriac. Pravdaže to neznamená, že by tam nezazneli zaujímavé informácie, ale izolované, bez poriadnej vnútornej súvislosti. Jediný ďalší - konkurenčný ? - filmový dokument o tejto osobnosti MK: OD ŽERTU K BEZVÝZNAMNOSTI z toho istého roku, hoci fest varil z vody, si aspoň kládol nejakú konkrétnu otázku, ktorej zodpovedanie sa snažil cielene sledovať. ()

radektejkal

Nedávno jsem četl, mysím ve Valčíku na rozloučenou celkem nepříjemnou pasáž o ženském pupíku; a zde se to opakuje jako by to byla jedna z Kunderových velemyšlenek. S jeho dílem - českým ani francouzským - se nedokážu srovnat, možná proto či pro obojí mě ani tento dokument příliš nezaujal. Podpořila mě i žena, která se domnívá, že jeho "brněnské období" bylo jen polechtáno (na úkor pražského a pařížského). Výhled z pařížského okna měl ale parádní! ()