Pretty Baby: Brooke Shields

theSaint

Brooke Shields dnešní generaci toho moc neřekne. Dokonce ani Modrou Lagunu často neviděli (konec konců ani její vlastní dcery), ale pro všechny, co vyrůstali ještě v 90's je stále celkem známá a to především právě svojí neuvěřitelnou krásou. Opravdu jsem přesvědčený, že byla jednou z nejkrásnějších dívek/žen v historii. Věděl jsem, že už se jako dítě věnovala kontroverzním projektům (fotografie, film, reklama), ale nikdy jsem neslyšel její vlastní názor na to všechno a tak jsem velmi rád, že něco takového vzniklo, jelikož bylo rozhodně o čem mluvit. Mile mě překvapilo, že i dnes si Brooke ponechává kladný otevřený postoj k nahotě jako takové a že činy své matky, která jí zastupovala, dokáže konstruktivně obhájit i přes to, že by bylo velmi jednoduché je automaticky zavrhnout. Značnou míru na tom má jistě znalost evropské kinematografie, která byla vždy znatelněji otevřenější a odvážnější než v US. Když Brooke začala jmenovat evropské snímky, co jako mladá nakoukala, tak bylo více než jasné, že její vnímání umění a její hranice budou jinde než u 90% Američanů té doby, obzvlášť v jejím věku. Tohle Vás prostě musí zformovat, jelikož je to tak jiné od toho, co můžete vidět v US. Zároveň mě "šokovalo" jak obratně a inteligentně dokázala diskutovat na vážná témata v tak ranném věku. Tam, kde by její dnešní vrstevníci ze sebe vysoukali sotva dvě věty s omezenou slovní zásobou a projevem, ona diskutovala s dospělými jako obratný řečník. Zároveň se nebojí kritického pohledu a např. otevřená diskuse se svými dcerami na tohle téma je skvělá ukázka toho, jak by měla výchova vypadat- otevřeně a bez předsudků, inteligentně se pokusit analyzovat. Další zajímavostí je, že i přes její otevřenou mysl vůči skandálním/ odvážným uměleckým projevům se vždy projevovala jako velmi plachá slušná dívka do které byste to prostě neřekli, naopak byste tipovali, že se tomu bude vyhýbat jako čert kříži. Už tenhle prostý fakt z ní dělá prostě zajímavou osobnost. Pobavila Commercial na Calvin Klein Jeans, kterou jsem nikdy neviděl a musím uznat, že je velmi chytrá. Aniž by cokoli ukazovala, tak starší šokovala a to jen díky představivosti a křivkám v upnutých jeans. V té době jí mohlo být tak 16/17. Jak říká Brooke "Pro mě to byla zábava, lingvistické cvičení".. to pouze dokazuje, jak je její vnímání oproti prudérně smýšlejícím jedincům úplně jinde a nemá zapotřebí ze všeho dělat drama. V té době už to nebylo malé dítě, které neví, co dělá a plně si uvědomuje své činy, narozdíl od "Děvčátka". Další kapitolou jsou média a různá Late shows, která naprosto nevybíravě sráželi Brooke na pouhou pěknou tvářičku od které toho nechtěli moc slyšet i přes to, že bylo nad míru jasné, že je to velmi inteligentní dívka/žena. A tak se otázky zásadně smrskly na její nahotu, vzhled či panenství. To muselo být ubíjející. Věřím, že kdyby působila v Evropě, tak se jí dostane naprosto jiného přijetí. Brooke, která byla vždy médii hyper sexualizovaná už od ranného dětství, hovoří téměř o všem, skutečně otevřeně a emotivně, bez autocenzury. Po dokumentu typu "Sly" je to úplně jiný rozměr () (menej) (viac)

Goldbeater

Přiznám se, že z filmografie Brooke Shields jsem zatím viděl jen velmi málo a třeba kultovní Modrá laguna se mi dodnes stále úspěšně vyhýbala, nicméně o to víc mě tenhle životopisný snímek chytl. Dokument Pretty Baby nejen že vypráví velmi obsáhle příběh o životě Brooke Shields, ale pouští se i do bolavých témat, jako je problematika typecastingu, exploatace nezletilých hvězd jejich rodiči a sexualizace dětí ve filmu nebo v modelingu. Ty necelé dvě hodiny stopáže jsou narvané informacemi a bez hluchého místa. [Sundance Film Festival 2023] ()