Angustia

• Španielsko Angoixa (viac)

Seznamte se s milými holuby, šneky a jejich vlastníky, duševně nemocným sanitářem Johnem a jeho terorizující matkou. Jejich oblíbenou zálibou je vraždění osob pro zisk očních bulv. Co se ale stane, když se někdo skutečný nechá inspirovat? Pohodlně se usaďte a užijte si unikátní film ve filmu. Pečlivě si ale před tím zkontrolujte, zda nesedí někdo za vámi. (Okara)

Karamanlis

Asi nikdy nebudem fanúšikom zrovna takého výrazového herectva, aké reprezentuje Zelda Rubinstein. V prípade sľubne vyzerajúcej španielskej Angustie tak musím konštatovať, že zaujímavý slasherový námet sa tu postupne stratil v záplave uškriekanosti a teatrálnosti v podaní Zeldy a jej zdatne sekundujúcich hereckých kolegov. ()

misterz

V subžánri psychologického hororu hotová laskominka, dokonca by som povedal, že v mnohých smeroch unikát. Angustia sa vlastne skladá z dvoch príbehov, ktoré fungujú samostatne, pričom sa ale navzájom ovplyvňujú a pri niektorých scénach (nar. scéna na WC, pred plátnom.....) sa ich dejové linky aj pretnú, a to šikovným a efektným spôsobom. Dejové linky oboch príbehov sú síce priamočiarejšie a s pomalším tempom, avšak pocitový účinok na diváka je tu obrovský. Ani si vlastne nepamätám, žeby som videl niečo tak nepríjemné a pričom by ma obchádzal tak zlý, dusivý pocit. Keby som film videl v kine, asi by mi nebolo všetko jedno. Je to zvláštne, pretože sa tu žiadnych strašidelných ani extra krvavých scénok nedočkáte, úspech treba asi hľadať v neobyčajne kvalitne rozobratých charakteroch hlavných postáv matky so synom a v nátlakových, audiovizuálne nepríjemných scénach. Nedá mi ani nespomenúť na svoju dobú výborné technické spracovanie. Tu nie je čo riešiť, film si svojou originalitou, nápadom a s tým spojeným účinkom na diváka plný počet jasne zaslúži. ()

Seabeast

Chcete vidět opravdu "originální" horor? Tak si zapněte Angustia!!! Doteď jsem nenarazil na nápad zpracování "filmu ve filmu" a ač to zní neuvěřitelně, je to tak. První polovina příběhu je doslova hypnotická a řekl bych, že i ne moc příjemná na koukání. Počkat, co hypnotická?!? Vždyť se jedná přímo o hypnózu diváka! Stejně jako ta manipulující matka hypnotizuje svého chorého syna, tak film nebezpečně působí i na diváky v kině. Mám ale na mysli kino v tomto filmu! Vzájemná paralela s oběma příběhy se pak začíná hrozivě přibližovat navzájem. Angustia musí být hlavně hodně zvláštní zážitek v kině. Teď mám ale na mysli skutečné kino. Že vám to hlava nebere? To se nedá takhle odvyprávět, jednoduše se to musí spatřit. ()

darkrobyk

Děsivá Zelda Rubinsteinová z Poltergeista a její vyšinutý synek. Kromě hlemýžďů a holubů milují oba oči, oči, jež společně sbírají. Báječné psycho o synovi, kterého ovládá matka (nelze nevzpomenout Psycho), se chvílemi mění v halucinogenní podívanou, kdy kromě filmu ve filmu je do děje zatahován i samotný divák. Nedivil bych se, kdyby se v kině někomu z těch spirál zatočila hlava. Očička jsou pěkně vyřezávána, vydloubávána, omývána a vystavována. Výborná kamera, hudba i věrohodné herecké výkony. ,,Neboj se mě, nejsem skutečný, jsem jen tvoje halucinace.".......fik! ()

Lima

V Americe se celé osmdesátky točily x-té variace na Pátek třináctého, ale Španělé kujóni na to šli jinak. Film ve filmu, mistrně propleteny a pospojovány dvě časové roviny dělají z tohoto filmu jeden z nejoriginálnějších slasherů vůbec. Zdálo by se, že se ta premisa hypnotizující matky a její dokola opakující se promluvy k synovi zabijákovi nejpozději po půlhodině filmu vyčerpá, ale chyba – Bigas Luna má v rukávu ještě další překvapení a v druhé půlce to vše mistrně krvavě graduje. A to, jak film brnká i na lidské podvědomí, z něj činí krásně znepokojivý zážitek. ()