Příběhy starých hospod - Série 2 (2024) (séria)

Karlovarsko (S02E02)

(epizóda)
Česko, 2024, 26 min

Réžia:

Jakub Wehrenberg

Josef Polášek (sprievodca)

Své kroky po Karlovarském kraji začíná Pepa na Kladské, která kromě zvěřinových specialit v místním loveckém zámečku láká i k procházce po naučné stezce. Další navštívená hospoda se nachází v Sokolově a její letopočet 1822 odkazuje k roku, kdy bylo v domě umožněno vařit pivo, tedy již úctyhodných více jak 200 let. Při toulkách tímto krajem nelze vynechat ani město Loket, jehož stejnojmenný hrad je oblíbenou zastávkou mnoha turistů. Pepa se ale za historií tohoto místa vypravil do hotelu U Bílého koně, který opakovaně navštěvoval i Johann Wolfgang von Goethe. V nedalekém Chodově pak poznává Daliborku, hospodu s tradicí sahající do druhé poloviny 19. století, a svou pouť za příběhy karlovarských hospod ukončuje v Mariánských lázních. Lesní mlýn je pozoruhodnou stavbou lázeňského města a po dekádách chátrání byl před pár lety odkoupen současnými majiteli, kteří tomuto lázeňského klubu neopakovatelný genius loci opět navrací. (Česká televize)

rakovnik

Dnes představené podniky mají bohatou a zajímavou historii. Z pohledu hodnotících současných návštěvníků už to dnes není se všemi tak slavné. Spíš jsme si u sledování říkali, kterým se na našich cestách raději vyhnout. Ale pivečko a teplo sálající z obrazovky nás opět naladilo na léto. Už aby bylo. ()

• Slovo „špeluňka“, které v epizodě zazní, se identifikuje s latinským slovem „spelunca“. Tento název byl přejat národy gallskými pro místa vyvýšená s nějakým úkrytem — ať už to byly sruby pro strážce cesty, nebo že šlo o hospody. Slovo špeluňka se stalo časem označením hospody nevalné pověsti a úrovně. (sator)