Ohňostroje

• Česko Ohňostroje (viac)

Sicília, 80. roky, Daj mi svoje meno v taliančine. Sedemnásťročný Gianni bojuje so šikanou kvôli svojej menšinovej sexuálnej orientácii. Jeho život sa zmení, keď stretne Nina. Priateľstvo týchto dvoch chlapcov postupne prerastie do milostného vzťahu, v ktorom sa obaja môžu správať otvorene a bez hanby. Začnú spolu pracovať pre Ninovho otca, ktorý pripravuje ohňostroje. Ich vzťah však nie je ideálny pre obe konzervatívne rodiny. Reakcie sú hrozné, až desivé... Taliansky herec Giuseppe Fiorello sa vo svojom režijnom debute inšpiruje skutočnými udalosťami a rozpráva dojímavý príbeh o bolestnom boji za lásku, ktorú väčšinová spoločnosť neschvaľuje. Práve tieto boje totiž živia väčšie boje, a to za potrebné politické zmeny. (HBO Max)

sarulefilm

KVIFF57: Dojemný snímek, který ve mně vyvolal vlnu emocí a je to asi nejlepší film, co jsem na festivalu viděla. Neměla jsem vlastně žádná očekávání, ale dostala jsem mnohem víc, než bych si uměla představit. Zářivě barevná atmosféra Itálie 80. let diváka okouzlí a snadno ho vtáhne do emočního příběhu. Dva hlavní představitelé jsou moc sympatičtí a záleželo mi na nich. Skvěle vykreslené je i jejich okolí, partička z města, kde bydlí Guinni a veselá rodinka Nina, které právě silně reagují na vztah dvou kluků, co se vzájemně hledali. Upřímně se mi to líbilo víc než populární Dej mi své jméno (2017),které to trochu připomíná. ()

NikiVai

Poslední vteřiny mě naprosto rozsekaly ... Velmi příjemný film, natočený v pomalém tempu, které diváka nechává vychutnat si krásu i drsnost prostředí, vztahů, lidí samotných. Celý snímek byl velkým zážitkem plným emocí. ()

Fahrenheit

Zcela nečekaný vývoj děje. Nádherně zachycená atmosféra každodenního života na Sicílii, bez příkras. Úchvatní oba hlavní protagonisté. Kdy konečně peklo homofobie pomine? ()

StandikK

Strašné drama. Na tomto filmu jde však vidět rozdíl mezi Američany a Italy. Američané, kdyby natočili film o dvou teplých, tak by polovinu filmu po sobě skakali, jak veverky, Italové naštěstí natočí decentnější drama bez většího náznaku dvou teplých kamarádů. ()

Marek.Jancar

Tuto recenzi píšu jako člověk, který nevěděl nic o inspirací reálnou událostí. Bez spoilerů mohu pouze říct, že kulisy, herecké výkony a celkově téma na mě velice zapůsobilo. Seriál doporučuji všem homofobům, kterým by za určitých okolností mohl otevřít oči. Podle mého názoru velmi střízlivě a realisticky zachycuje život na Sicílii v 80. letech minulého století a podává sondu do pokrytecké křesťanské morálky, která tvrdě a nekompromisně trestá ty, co se nějakým způsobem liší. Velmi emocionální konec, doporučuji sledovat za slunečného dne. ()

24. Mezipatra: Jaké filmy si nenechat ujít?

24. Mezipatra: Jaké filmy si nenechat ujít?

30.10.2023

Ve čtvrtek 2. listopadu začíná Queer filmový festival Mezipatra, který v Praze potrvá až do 9. listopadu. Poté se přesouvá do Brna, kde 17. listopadu končí. 24. ročník se ponese v tématu Na rozcestí… (viac)