The Traitors

Hudba:

Sam Watts

Účinkujú:

Claudia Winkleman

Dvaadvacet cizinců soutěží v sérii misí o výhru 120 tisíc liber. Mezi hráči se však skrývají „Zrádci“, kteří se tajně scházejí a rozhodují, koho ze svých spoluhráčů známých jako „Věrní“ vyřadí. (tribican)

(mOnkey)

Na skotský hrad přijíždí 22 Britů, aby se utkali v soutěži o 120 000 liber. Finále se ovšem dožijí jen někteří z nich. Ani to netrvalo dlouho a moje přání byla vyslyšena. Traitors má totiž podobný koncept jako Mole, tedy hráče s tajnou identitou, kteří rozvracejí hru, ale s tím rozdílem, že se jednak nikdo z nich nesnaží sabotovat samotnou výhru, jednak že jejich identita není utajena samotnému divákovi (možné ozvláštnění konceptu do budoucích sérií?). Na začátku produkce tajně určí tři soutěžící, kteří budou tzv. zrádci, jejichž úkolem bude každou noc zavraždit jednoho ze spoluhráčů, tzv. stoupenců. Snahou zrádců je samozřejmě provádět vraždy tak, aby na sebe neupoutali pozornost ostatních. Všichni účastníci totiž každodenně zasedají u kulatého stolu a hlasují o tom, koho podezřívají z toho, že je zrádce - osoba s největším počtem hlasů vypadává ze hry. Protože je hypoteticky možné, že by hned v prvních třech hlasováních vypadli všichni zrádci (statisticky nepravděpodobné, ale náhoda je mrcha) a hra by tak byla u konce, mají to tvůrci pojištěné tím, že zrádci můžou v případě nouze naverbovat do svých řad jednoho ze zbylých soutěžících. Pokud se podaří eliminovat všechny zrádce, finalisti si výhru rozdělí mezi sebou. Pokud se ale do finále probojuje jeden nebo více zrádců a ostatní je včas nevyloučí, celý balík peněz připadne právě jim. Jak se dá asi očekávat, Traitors je pořad plný intrik, manipulace a lží, ale také se zde plní úkoly, díky nimž narůstá potenciální výhra. Některé z úkolů mají relativně štědrý časový limit, a tak mi přišlo krajně podezřelé, že se je často podaří splnit v posledních několika vteřinách pro zvýšení dramatického efektu (ovšem vždy ve prospěch hráčů, takže jsem tomu nevěnoval příliš pozornost, ale ještě se k tomu vrátím v komentáři k americké verzi). Ale beru to tak, že je to sice hra, ale zároveň reality show, takže větší či menší zásahy produkce se v tomto formátu jednoduše dají očekávat. Finále se navíc vydařilo na jedničku, takže jsem ochotný pár drobných neduhů odpustit a budu doufat, že se i tady dočkáme druhé série. ()

DaViD´82

Když je koncept nejsilnější devizou, stejně jako největší přítěží. Co si budeme, "dvaadvacet soutěžících, mezi nimi tři čtyři zrádci hrající s nimi proti nim, zrádci každý večer jednou mohou vyřadit kohokoli chtějí, a ti nevinní každý večer vyhazují jednoho ze všech soutěžících, o kom jsou přesvědčeni, že je zrádce", to je nosné jak hovado. Problém je, že to není dotažené a promyšlené... Předně klasické "Survival" soutěže týmu o peníze jsou tu bez nápadu a tenze, nejsou nikterak napojeny na koncept "zrádce/věrní mezi námi" a působí jako táborové soutěže. Zajímavost celé soutěže stojí a padá na kvalitě a schopnostech zrádců, výhradně oni tvoří hru, ostatní tančí dle jejich not. Pokud nejsou tupci (což většinou nejsou), zvolí strategii "vraždy si necháme na schopné protivníky, kteří by měli schopnost/strategii našeho odhalení" a ty "méně schopné" necháme povyřazovat sebe sama směsící paranoi, kafkovských obvinění, citů, aliancí a emocí. Dochází tedy k tomu, že nejzajímavější pasáž je prostředek série, kdy je ve hře ještě i pár schopných hráčů a je radost sledovat, jaký přístup a strategii volí zrádci pro přežití. Pokud uspějí, v podstatě se to jen antiklimaticky dohrává do finále, kdy je to o tom, zda se náhodou i na blbce neusměje štěstí. Může totiž dojít k situaci že ti/ten/ta, co to oddřeli, mají houby a vítězství bez přičinění spadne do rukou cannon folderu, jehož jediným přínosem bylo, že jsou neschopní, důvěřiví, lehce ovlivnitelní a v podstatě leklé ryby bez přínosu a proto vydrželi tak dlouho. Nespornou silnou stránkou je Claudia, která se necpe do popředí; ví že to není o ní (oproti americké verzi a Cummingovi). Plně chápu, proč zrovna tato reality show vzbudila takové haló, proč vzniká jedna národní variace vedle druhé, proč je to všude hit, a že ti co na ní nezískají licenci, připravují vlastní variace téhož. A právě z nich nevyhnutelně bude nějaká lepší, protože podchytí ony nedostatky. Ostatně, už kdyby se pouze nakombinovalo toto s The Mole, tak by to byla absolutní pecka. | S1: 4/5 | S2: 4/5 | ()

• V první sérii soutěžilo 10 obyčejných lidí a 10 lidí z různých reality show. (Zix.)