Novinárke Magdalene Sodomkovej (Lucie Štěpánková) napíše z indonézskeho väzenia Tomáš Toman (Jan Nedbal). Bol zadržaný na úteku pred českou spravodlivosťou a tvrdí, že zločin, za ktorý bol odsúdený na dvanásť a pol roka väzenia, nespáchal. Do väzenia ho vraj poslal sporný posudok súdneho znalca prezývaného Matematik zločinu (Jiří Bartoška). Je možné, že by sa expert tentoraz prepočítal? Sodomková sa do Tomanovho prípadu ponára a postupne zisťuje, že na ňom veľa vecí nesedí. Môže ale veriť Tomanovej verzii udalostí? (Voyo)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (4)

Matematika zločinu (2023)

Na filmech a seriálech vycházejících z mediálně profláklých kauz je hlavním problémem fakt, že informovaný divák předem ví, jak celá záležitost dopadne. No, a tvůrci se pak musí s tímto hendikepem poprat, přičemž jim k tomu nezbývá mnoho možností. Musí prostě diváka zaujmout zpracováním a výraznou pomocí jim může být i kvalitní herecké obsazení. No, a tady ani jedno tak úplně nevyšlo. Seriál u mě zabodoval jen o něco málo lépe než nepříliš šťastně pojatý Případ Roubal a za mnohem vydařenější považuji minisérii Podezření nebo skvělé Devadesátky ; obě tyto záležitosti také vycházely ze skutečných událostí, ale působily na mě výrazně odlišným dojmem. O to víc se divím, že je pod Devadesátkami i touto minisérií režisérsky podepsán Peter Bebjak. / Poučení: Znalecký posudek ti může zlomit vaz, ať už je z jakéhokoliv oboru. ()

Epizoda 1 (2023) (E01)

V tomto případě šlo z mé strany o dva nestabilní kousky. Nestabilní proto, jelikož jsem pociťoval silnou nejistotu, jak se mám k první epizodě postavit. Chvílemi jsem měl pocit, že to není tak špatné a snad bych mohl přihodit i třetí pěticípou, chvílemi to v soukolí zaskřípalo tak, že se mi i ty dvě zdály být příliš štědré; no, málem se ze mě stal schizofrenik. Pilotní díly seriálů hodnotím zpravidla třemi hvězdičkami, ale tentokrát jsem musel jít o stupínek níž, protože mi start přišel tak trochu mdlý. Vážně běhají investigativní novináři mezi lidmi se složkami nadepsanými tak, že si lze téma reportáže přečíst i z padesáti metrů? / Poučení: Rvi se jen na otevřených prostranstvích. ()

Epizoda 2 (2023) (E02)

Třetí pěticípou jsem ocenil fakt, že mě děj druhého dílu přece jen zaujal víc, než tomu bylo v předchozí epizodě. Tím u mě ale rozdíly proti pilotnímu dílu končí, protože negativa zůstala víceméně nezměněna, tvůrci je jen rozmnožili až příliš častými flashbacky, které mnohdy přinášely takové náhledy do minulosti, jež mě nikterak neobohatily. Hlavním problémem celého projektu je podle mého názoru to, že vznikl na Nově, která do něj (pochopitelně) obsadila celou řadu "svých" herců, zviditelňuje se v něm, kde může (taky pochopitelně), a jen mě utvrzuje v přesvědčení, že obě naše nejsilnější komerční stanice nejsou zrovna mým šálkem čehokoliv. / Poučení: I grázl může mít zlaté srdce a spoustu empatie na rozdávání. ()

Epizoda 3 (2023) (E03)

Finální epizoda se mi zdála být nejlepší z předvedené trojice, tím ale nechci říct, že by šlo o skvělý díl. Nechci, protože bych lhal. I v tomto případě jsem totiž nenarazil na mnoho výborných hereckých výkonů a scénář u mě tu a tam zaskřípal, ten lehký nadprůměr si ode mě třetí epizoda každopádně zasloužila. Zaujala mě snaha tvůrců o to, aby se oba hlavní protagonisté podobali svému předobrazu, tím víc pak bila do očí seriálová (ne)podoba Brit Jensen. Snaha vytvořit napětí v mediálně známé kauze se i tentokrát poněkud minula účinkem. / Poučení: Pracovat na něčem v časovém presu je tááák vzrušující! ()

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy