FIFA: Pod povrchem

• USA FIFA Uncovered
Dokumentárny / Krimi / Športový
USA, 2022, 3 h 44 min (Minutáž: 52–59 min)

Co všechno obnáší organizace mistrovství světa ve fotbale? Dokument o federaci FIFA, který odkrývá její pohnutou minulost plnou tahanic o moc a velké politiky. (Netflix)

Pajky3

Zajímavý dokument, který do větší hloubky rozkrývá to, co zaznamenal každý sportovní fanoušek - tedy korupční skandály ve fotbale. Začíná se vzestupem Seppa Blattera do funkce ředitele FIFA a pak už to začne odkrývat jeden problém za druhým a že se jich podařilo nashromáždit dostatek. Vždy mě dokáže fascinovat, jak si někteří myslí, že jsou nedotknutelní a jak jim nevadí lhát v rozhovorech na kameru. Oceňuji Netflix, že to nenatočil jednostranně a podařilo se mu získat rozhovory se samotným Blatterem a dalšími, kteří jsou do těchto skandálů namočeni. Jak bylo řečeno v dokumentu, tak problém FIFA je v tom, že se nechce změnit. Ano, Blatter byl odstraněn, ale nahradil ho Infantito - člověk, který si užívá posedávání v loži s Putinem a katarskými šejky. To vážně není cesta ven ve snaze se očistit a jsem zvědav, kdy vyplave další skandál a tím nemyslím debakl, kterým je pořadání Mistrovství v Kataru. ()

Djoker

Lahodný předkrm k MS v Kataru. Dokument velmi podrobně mapuje přerod spolku fotbalových gentlemanů na korupcí prolezlou sektu, která shodou okolností pořádá nejsledovanější sportovní turnaj planety. Hra o trůny v neziskové organizaci je v podání jedinců bez špetky morálky výživnou podívanou. Blatter by měl dostat nějakou cenu, protože toho staříka, který o ničem nevěděl a chtěl jen pomáhat, zahrál opravdu přesvědčivě. ()

William_

Dokument vám přímo neříká co bylo špatné a co ne, především díky tomu, že v něm vystupuje široké spektrum osobností spojených s organizací FIFA nebo nikoliv. Vždy si můžete udělat názor Vy. Nikdo Vám zde násilně nebude říkat co je správné a co ne, což jsem u Netflixu dlouho nezažil. Zprvu jsem se bál, jestli nejsou 4 díly až moc, ale u tohoto tématu by klidně mohlo být dílů 5. Malé mínus shledávám v tom, že se nezmínila budoucnost FIFA a návrhy expertů na její zlepšení. Jinak se jedná o skvěle zpracovaný dokument, ze kterého Vám bude zle, protože tak odporné a nesympatické postavy co rozhodujou o světovém fotbale už dlouho nikde neuvidíte. ()

Maynard.

No ty vole, měl sem to sjetý během dvou dnů... Až takle mě to chytlo. Dobrý je, že sem si dokument načasoval zrovna když začalo MS v tom pojebaným Kataru. Ano, o tomhle pojebaným Kataru se tady šlověk hodně dozví. á s tím absolutně nesouhlasím, ale to jen tak. Dokument tě vtáhne po pokličku tědlech hamižnejch parchantů, kteří za svůj život nakradli co mohli a ještě si přijdou nevinní. To je stejný jak ten pičus Babiš, v bleděmodrým. Co mě nejjvíc drásalo nervy, tak rozhovor s arabákem, jakýmsi šejkemm z kataru, kterej všechno co řekl byla lež. A nejepší na tom e, že i když celej svět ví, že se kradlo, nikdo z tědlech pracháčů stejně nikdy sedět nebude, stejně jako ten náš arcizmrd Babiš... NA jednu stranu sportu - ZDAR. :o) ()

Morholt

Místy možná trochu zdlouhavé, ale i tak poučné, dá-li se to tak říct. Ono o FIFA i jiných kontinentálních federacích si nejspíš šádný fanoušek nedělá iluze a dokument vlastně jen zevrubně popisuje to, co už skoro každý ví nebo tuší, ale i tak člověk občas nevěřícně zírá. Seriál se sice snaží vzít to pěkně od píky a zmiňuje jak Havelangeho, ale i třeba firmu Adidas, ale středobod všeho je pořadatelství Ruska a Kataru, přičemž v případě emirátu bylo vše natolik evidentní, že už musely začít padat hlavy. Naplno se ukázala zkostnatělost vedení FIFA i nesmyslná skutečnost, že každý zapomenutý ostrůvek v Karibiku s vlastní federací má stejný hlas jako Anglie či Brazílie. Když jsem pak viděl společnou fotku nejvyšších představitelů federace, chtě nechtě jsem si vzpomněl na soudruhy z dob socialismu, kteří si mysleli, že jsou nedotknutelní a že dělají všechno správně. A bohužel se ukázalo, že je to pravda. Celkově vyznění jak pak dost depresivní, protože každému musí být jasné, že se ještě dlouho nic nezmění, protože FIFA by musela být reformována lidmi, kteří o žádnou reformu nestojí. 85% ()