Pán veľrýb

• Česko Pán velryb (viac)

Je to priam neuveriteľné a mnohí hovoria o malom filmovom zázraku. Magický filmový príbeh so skromným rozpočtom sa pevne usadil v prvej desiatke doteraz najnavštevovanejších filmov tohto roku a hoci od jeho premiéry už uplynulo niekoľko týždňov, distribútori neustále zvyšujú počet kópií v amerických kinách. Dojímavý príbeh o priateľstve 10-ročného dievčatka a stáda veľrýb mnohí považujú za najväčšie filmové prekvapenie tohto roka. Ale tí, ktorí sledovali vznik tohto filmu, tvrdia, že o jeho úspechu boli presvedčení už od začiatku. Za dobrodružným príbehom, ktorý renomovaný časopis Variety nazval "magickým príbehom, ktorý dojme každého diváka bez rozdielu veku", stojí totiž Tim Sanders, skúsený producent fantasy trilógie Pán prsteňov.

Ústrednou postavou príbehu je Koro a jeho vnučka Pai. Koro mal odjakživa v malej komunite domorodých obyvateľov na Novom Zélande veľkú úctu a vážnosť. Narodil sa totiž s magickou schopnosťou rozumieť veľrybám. Ostrovania ho považujú za svojho najvýznamnejšieho obyvateľa, pretože práve s ním (a jeho schopnosťou) spájajú svoju identitu. Nadišiel však čas, aby Koro odovzdal svoje umenie a schopnosti mladšiemu nástupcovi. Prichádzajú mladí muži z celého ostrova, aby podstúpili skúšky, ktoré majú preveriť ich schopnosť načúvať veľrybám. Z nich má vzísť nový pán veľrýb... (oficiálny text distribútora)

DannyBoy80

Tak tento film se mi velmi líbil, hlavně ukazuje jinou kulturu a v jaké krizi se nachází, i kdyz tu krizi více ukazuje film Once Were Warriors. Tento film je na Novém Zélandu mnohem uznávanější než Pán Prstenů, který se tam jen točil, ale z historie a života těchto ostrovů neuzauje nic než kousek přírody. Keisha hraje fantasticky, v první půli se seznamujeme se situací v rodině, jejím otcem, fanatickým dědou a vše už dopředu tušící babičkou. Jestli je začátek informující, tak závěr vás usadí do sedadel. Víc není třeba psát, pokud se chcete dozvědět něco víc o Novém Zélandu, tak v tomto filmuněco dozvíte a hlavně uvidíte. ()

derryl

Musím uznat, že tento film byl obrovským naplněním mých snů o smutném filmu, které tak miluji. Dílo přináší poselství o komunitě lidí, kteří hledají sami sebe a najdou nový impuls k nalezení vlastní identity, kterou málem ztratili. Je neuvěřitelné sledovat každý pohyb kamery, každý záchvěv větru, ve kterém zní skvostná hudba a lidé (herci) v příběhu skutečně žijí, vše se ve filmu odehrává velmi nenuceně a jakoby samozřejmě. Postavy jsou plastické a jejich osudy nás zajímají do příchodu poslední vlny jejich žití. To je film, který má být oslavován! Režiséři mají pokládat za výzvu zachycení života lidí, kteří nejsou středem pozornosti komerčních filmů, a proto musím věřit, že další podobné filmy budou následovat. Děkuji za Pána velryb. ()

listr

Už po prvnim zhlédnutí traileru jsem věděl, že tento film za něco stojí. Název zní sice trochu pohádkově, ale film žádná pohádka není. Je to film o současném životě původních obyvatel Nového Zélandu, přitom ale není tak drsný jako Kdysi byli bojovníky, naopak působí velmi mile až krásně. ()

efko

Popri záplave amerických (akčných, akože komediálnych a všeliakých iných) filmoch prichádza do naších kín (a PC) nenápadný, ale výborný kúsok z opačnej strany zemegule. Rozpráva krásny príbeh o živote súčasných Maorov, o ich snahe zachovať si svoje tradície, zvyky, o prekonávaní predsudkov, o láske, šťastí... Je to krásne. ()

Macik

Opravdu příjemný filmeček.. Přesně na deštivé odpoledne jaké je dnes. K.C. Huges je nadějná herečka,scéna školního koncertu kdy projevuje úctu dědovi, který nepřišel, je opravdu silně emotivní. Myslím že o ní ještě uslyšíme.. Ovšem to nemění nic na tom, že je to pro mě film, který nemusím vidět vícekrát než jednou.. ()

mota

Zahořklý dědula se ze zoufalosti z rodinných problémů rozhodne obnovit ve vesnici starou tradici. Úspěšné úsilí mu svým zájmem kazí jeho vnučka. Možná bych dal o hvězdu víc, kdyby přibylo humorných hlášek jako ta na loďce a z každé druhé scény nesálal útok na city. ()

ottis

Po první čtvrt hodince,sem dokonce uvažoval,že to vypnu,ale naštěstí sem to neudělal.Postupem času mne tenhle dojímavy příběh dokonale pohltil a poslední dvacetiminutovku sem celou probrečel,to se mi už hodně dlouho nepřihodilo,velmi silný zážitek. ()

bidja

To mě vždycky dostane tyhle náměty o tradicích přírodních národů. Člověk si alespoň pořádně prohlédne původ rituálu HAKA rugbyových All Blacks. Hudba ex DCD Lisa Gerrard a oblíbení herci z What Becomes of the Broken Hearted? nebo Once Were Warriors a lidové moudrosti dávají zapomenout na klišé velkofilmů. ()

neneka

Režie: Niki Caro.. Nejdřív jsem vlastně viděla film Její případ, který režírovala, až potom jsem se začala rozhlížet, abych zjistila... že se jí to znovu hodně povedlo. Skvělý film! ()

Atheas

Neubráním se pocitu říci to, že jsem přece čekal něco špetku jiného. Jmenuje se to Pán Velryb. Co vás první napadne?? No přec Zachraňte Williho. A já se koukám , koukám, baví mě to, překvapuje mě to, jsem nadšen čím dál víc, velryba žádná, ale neva příběh je zajimavý, počkám si. No a dočkal jsem se. Pár velryb tam bylo ke konci. Ale není to film tak o velrybách. Je to o rozdělení generací. A nesprávném pochopení starých tradicí. A také je to příběh o tom, že je důležité ustoupit a uznat pár vlastních chyb, vůči druhým. ()

petikacka

Můj človíček momentálně jede na vlně lásky k velrybám, takže tento film jsem viděla z lásky k němu. Mě to tedy osobně moc nebavilo, ale díky nedávno zhlédnuté Odvážné Vaianě jsem byla aspoň trochu v obraze. No a človíček byl zklamaný, že velryby se objevily až na konci filmu. Takže nic moc. Za mě 60% ()

blazenka

Silný filmový zážitek, tak silný, jako celé stádo velryb. Poetický snímek o maorech na Novém Zélandu, o jejich tradicích. Bezchybné prostředí, nádherné momenty (řeč malé Paikei, cvičení s holí, dědečkův nářek, záchrana velryb). Keisha ve svém mladém věku dokázala to, co jiní nedokáží za celý život. Její výtečně zahraná role prostoupila celým filmem a naprosto ho ovládla. Pro všechny velryby světa - 90%. ()

Tomihiro

"In the old days the land felt a great emptiness. It was waiting waiting. Waiting to be filled up. Waiting for someone to love it. Waiting for a leader. And he came on the back of a whale, the man to Iead a new peopIe. Our ancestor Paikea." ()

Narciska

Být to natočeno v letech devadesátých, patrně by mě to zaujalo víc. Silný příběh, živá legenda, překážky a naplnění, to je koktejl, jež mě opíjí. Na legendu tam však bylo příliš neobratných pokusů o psychologizaci, čímž místo zisku realistického nádechu došlo ke ztrátě hloubky i mé pozornosti. I přes půvab, který pro mě původní obyvatelé Austrálie mají, i přes obdiv, který chovám k jejich mytologii, tak tímto pojetím film ztráci a v souznění s kytovci tak přece jen vítězí hollywoodskou pečetí poznamenaný Zachraňte Willyho! ()

zabro

film sem videl na lfs. promitali ho na namesti(coz melo sve kouzlo). a hodnotim ho jako jednoho z nejlepsich filmu co sem na festivalu videl ()

ropufo

Nádherný film s kouzelnou hudbou z prostředí Nového Zélandu o tom, že by lidé měli ctít tradice, které pomalu mizí, a měli by se vystříhat lhostejnosti. ()

Prolog

Film do kterýho sem musel tak trošku pronikat. Ale nakonec naprosto úchvatný dílo. +skvělá hudba Lisy Gerrard!!! A Keisha hraje skvěle a je uvěřitelná což se moc nevidí u "dětskejch" herců :) ()

Let číslo 103

Let číslo 103

29.03.2007

Jestli teď očekáváte informaci o plánovaném pokračování nebo remaku Letu číslo 93, nejspíš vás zklamu. Tentokrát se filmaři rozhodli zfilmovat jinou leteckou tragédii. Roku 1988 se po výbuchu bomby… (viac)