Po stopách minulosti: Novobystřicko ve stínu války

Česko / Rakúsko, 2022, 67 min

Réžia:

Ondřej Adler

Scenár:

Ondřej Adler

Dvoudílný časosběrný dokument, který vznikl v rámci projektu Interreg za přispění Evropské unie. Novobystřicko ve stínu války spojuje dochované pamětnické výpovědi, historická fakta a archeologický výzkum Filozofické fakulty Jihočeské univerzity do jednotného celku. Můžeme tak nahlédnout do života a dění jedné pohraniční obce, která byla roku 1938 odtržena od Československa. Válka se jí – jako jiným podobným obcím – po většinu času vyhýbala, aby do ní na samém konci války přímo spadla se všemi tragickými důsledky, nejen pro ní, ale i pro okolní obce, jako například rakouské Reingers. (Nach)

Wolframia

Jedinečný dokument, který pečlivě mapuje originální archeologický výzkum. Vše je podáno v realistickém zpracování, které neopomíjí vykreslení skutečností očima pamětníků. Příčiny a následky dějinných událostí jsou tak velmi dobře patrné a přibližují nám dobu, kterou si brzy nikdo žijící nebude pamatovat. ()

• Filmaři původně zamýšleli zaznamenat pouze výpovědi žijících pamětníků. Poté, co jim paní Švecová odhalila místo, kde měli být pochováni národní hosté, co tam v květnu až srpnu 1945 zemřeli, bylo Tomášem Pancířem rozhodnuto o pietní exhumaci a pohřbení ostatků zdejších civilistů. Autoři dokumentu se rozhodli celý tento proces postupně mapovat. (Nach)
  • Z pamětníků se premiéry dožila pouze paní Švecová. Ostatní zemřeli v průběhu let 2019–2021. (Nach)
  • Jde o třetí a speciální sérii Ondřeje Adlera Po stopách minulosti. První se týkala Aleny Popperové (tři díly, 2016), druhá profesora PhDr. Milana Nakonečného (tři díly, 2020) a třetí se jako první nesoustředí na konkrétní lidi, ale na místo Novobystřicka (dva díly, 2022). (Nach)