Dobře skrytý Jan Klusák

(TV film)

Portrét výrazné a stěžejní osobnosti českého umění druhé poloviny 20. století, hudebního skladatele Jana Klusáka... Jan Klusák. Český hudební skladatel. Doyen české moderní hudby. Nepřehlédnutelný filmový a divadelní herec. Osobitý literát a podivuhodný ezoterik. To vše spojuje v jedné osobě výrazná a stěžejní osobnost českého umění druhé poloviny 20. století. Principem dokumentu jsou skladatelova zastavení v místech, která se vztahují k jeho životu i dílu. Každé z nich evokuje vyprávění, vzpomínku, anekdotu, případně mystifikaci. Vypravěčem je samotný aktér, záběry všech míst doprovázejí archivní fragmenty dokumentující skladatelovu hudební, filmovou a televizní tvorbu. „Ve všech mých profesích, zájmech a vášních jsem se snažil být dobře skryt. Slovo úspěch pro mne nemá smysl. Důležitější je pocit štěstí, jimž mě naplňuje hudba a ostatní mé zájmy a vášně.“ Toto jsou poslední věty Jana Klusáka ve filmu o něm samotném. Vystihují mnohé z jeho tvorby i z jeho mimořádné osobnosti. (Česká televize)

Hanka_M

Na to, že to režíroval Polesný, tak je to velmi dobré. Když to srovnám s jeho předchozími dokumenty, tak tenhle patří opravdu k těm nejlepším. Skvěle funguje přítomnost Libora Peška a Miloně Čepelky.  Zajímavé jsou i hudební ukázky samotného mistra Klusáka a jeho herecké filmové počínání. ()

radektejkal

Jana Klusáka jsem považoval především za hudebního skladatele, tj. jeho filmové a divadelní role trochu podceňoval. Ale protože (podle Viktora Polesného či Jana Klusáka) Qui bene latuit bene vixit, nemůžeme předpokládat, že se nám odhalí zcela, předpokládejme, že všechny stránky jeho osobnosti jsou nějak propojeny, harmonizovány. Rozhodně poměr hudba/herectví má po slednutí dokumentu nižší koeficient. ()