Tarzan: volání džungle

(TV film)
  • Francúzsko Nous sommes une légende : Tarzan, le mythe de la jungle (viac)
Francúzsko, 2018, 52 min

Scenár:

Michel Le Bris

Od literární předlohy E. R. Burroughse až po slavná filmová dobrodružství kultovní postavy... Pohledný muž v bederní roušce, který se s jistotou pohybuje po stromech a houpe se na liánách. Chlapec, kterého vychovaly opice v džungli, se stal známým po celém světě. Jeho příběh byl nesčetněkrát zpracován literárně, výtvarně i filmově či hudebně, sám hrdina měl mnoho podob. K nejznámějším patří asi filmové adaptace s Johnym Weissmüllerem, ale k zahození není ani v podobě Lexe Barkera nebo Christophera Lamberta. Jeden z největších hrdinů 20. století byl i předmětem cenzury i obchodním artiklem, byl adorován i zesměšňován. Jeho sláva pokračuje dál a zdá se, že nikdy neskončí. Jako by byl pro každou dobu zrcadlem, v němž se odráží křehká hranice mezi civilizací a divokou přírodou. (Česká televize)

rikitiki

Natočit o brakovém Tarzanovi dokument, kde ho rozebírají literární i jiní vědci a dělají z něj ústřední bod kultury 20. století, je trochu legrační. Přesto však jsou některé postřehy trefné a originální. Hodně mě zaujal obrazový doprovod, který bych nazvala: Za málo peněz hodně muziky. S obrázky, plastovými figurkami a dokonce i stíny figurek se autorům podařilo vyvolat správnou romantickou atmosféru. A oceňuji ukázky z filmových Tarzanů. SHRNUTÍ: Pán opic zajatcem civilizace a literární vědy. ()