Obzor

V roce 1996 objeví hluboce věřící Filipínec Joel při hlídce na palubě transatlantického parníku Rumuna Dumitrua, který cestuje nelegálně ukrytý mezi několika kontejnery. Joel se mu rozhodne pomoci na znamení úcty k Hospodinu a jeho přikázáním. Brzy začíná nebezpečná hra na kočku a myš. Když se k němu posádka, jeho vlastní přátelé a dokonce i sám Bůh začnou obracet zády, Joel zjistí, že musí čelit svému krutému osudu sám. Film je natočen podle skutečné události. (Cinemax)

klukluka

Výborná muzika, kamera, herci, přičemž výkon Solimana Cruze mimořádnej. Je to jednoduchý jak facka, ale po čertech silný. Nechápu jedinou věc- proč by ty černý pasažéry rovnou zabíjeli? Rozumím tomu, že je nevítají, ale aby se jich zbavovali tímto způsobem..? To mi přijde trochu moc a doufám, že je to jen filmová licence. ()

JFL

"Obzor" lze popsat jako slow burn morální thriller, ale tím vlastně zůstáváme jen na povrchu. Příznačně film sám cíleně pracuje s kontrastem vnějšku a nitra. Předloží nám zdánlivě jasně nalajnované situace a doslovně polarizuje postavy i klíčové peripetie na dobré a špatné. S postupující stopáží ale vyprávění nejen že diváka nechává prožívat napětí, paranoiu a klaustrofobii s postavami lapenými na prostoru nákladní lodi. Současně také ukazuje dosavadní hlediska jako ambivalentní a rozehrává niterné drama dobrých úmyslů a netušených konsekvencí. Hlavně ale původní póly dobra a zla nahlodává, až zůstanou jen obnažené osobnosti jednotlivých figur s jejich vlastním morálním peklem vycházejícím z jejich protichůdných osobních osudů, motivací či zodpovědností. "Obzor" tak ve výsledku pojednává o hranicích, byť ne toliko těch geopolitických, které sice jednání lidí tolik ovlivňují, ale hlavně těch mezilidských, na kterých nakonec vše troskotá. Když zohledníme, že se jedná o celovečerní debut, vychází z toho film Mihaie Mincana jako nevídané dílo, bravurně promyšlené a vysoustružené. Vše od důsledně pomalého tempa po přízračný ambientní soundtrack slouží k pohlcení diváka a jeho pozvolné přípravě na nelítostný rozklad ve finále. ____ Velikánský dík programu karlovarského festivalu za uvedení tohoto velkolepého filmu. Ale současně velký nedík bordelu karlovarského festivalu za to, jaké úsilí člověk musí vynaložit, aby prchl od vřavy rozjuchaného davu a mohl v sobě někde v klidu noci nechat katarzi z "Obzoru" doznít. ()

SAINTS

To the North je mimoriadne temný a pochmúrny film, ktorý svojím divákom môže spôsobiť rovnakú bolesť, ako samotným postavám. Ukrýva v sebe množstvo hororových prvkov, pričom sa odohráva na takmer izolovanej lodi bez možnosti úniku. Film je plný úzkosti a napätia. Záver je absolútnou špičkou. Napínavý thriller To the North je vynikajúcou vizitkou pre debutujúceho rumunského režiséra Mihai Mincana. ()

dubinak

Kdo by to řekl, že film odehrávající se na nákladní lodi mě takhle zasáhne. Absolutně vysoustružená režie, zvládnutí scénáře a dialogů do takové hloubky, že zůstanete připoutaní téměř bez dechu, protože v hloubi duše víte, že situace zdejších postav je ošemetně křehká. Veškerou zdejší bezútěšnou atmosféru tu podtrhávají svoji rytmičností dunivé zvuky lodního motoru. Všechny postavy jsou napsané s vnitřním poselstvím a jejich úmysly se dají pochopit, proto je to vlastně tak emotivní příběh. Ten závěr mě v Národním divadle ve Varech totálně dostal a nevím, jestli na mě padl smutek z faktu, že je to můj poslední letošní film tam nebo už jsem byla poznamenaná nedostatkem spánku, ale lehnul na mě takový smutek, že jsem měla výlev ještě dlouho po opuštění sálu a měla pošramocenou duši. Miluju, když festival zakončím silným kouskem, to je to nejlepší, co se vám může stát. KVIFF 2023 ()

Filmmaniak

Pevnou rukou uchopený debut pracuje s tématem morálky a strachu o život, v důsledku rozvláčného tempa ale prohořívá velmi pozvolna, a i napětí šponuje jen minimálně. Víc ostatně vykřeše z napjatých vztahů mezi tchajwanským vedením a filipínskými strojníky na nákladním trajektu než ze situací vyplývajících z motivu tajného schovávání migranta v útrobách lodi. ()