Jeho smrt nesměla zůstat neobjasněná... Čtyřdílná rekonstrukce známé kauzy otravy přeběhlého ruského agenta FSB Alexandra Litviněnka radioaktivním Poloniem 210, nejnebezpečnější látkou známou člověku, v Londýně v roce 2006. Kauzu sledujeme očima britských vyšetřovatelů až do soudního přelíčení, kde byl (v nepřítomnosti) jednoznačně usvědčen ruský agent Andrej Lugovoj, později vážený poslanec ruské Státní dumy, jemuž prezident Putin, který atentát v Londýně musel osobně posvětit, udělil vysoké státní vyznamenání. Série svým zpracováním dodává dobře známým událostem lidský rozměr a soustředí se na některé reálné aktéry událostí a jejich rodinné příslušníky, především na Litviněnkovu ženu Marinu a detektiva Brenta Hyatta, který s otráveným Litviněnkem mluvil jako první. Alexandra Litviněnka v sérii ztvárnil známý skotský herec David Tennant. (Česká televize)

DAPDO

Že v roce 2006 někdo někoho v Londýně otrávil jsem tenkrát samozřejmě zaregistroval, protože to bylo ve všech zprávách. Po tak dlouhé době jsem si ale nepamatoval souvislosti. Tahle britská minisérie je moc dobře natočená rekonstrukce a pro lidi se špatnou pamětí, jako mám já, je to naučná sonda se všemi detaily, co se tenkrát staly. ()

ostravak30

Litviněnko je čtyřdílná série, která vlastně moc neřeší. Fakticky nám zobrazuje události od otravy až do situace mnoha let po ní, kdy manželka bojovala o soudní rozhodnutí, které určí za viníka prezidenta Ruské federace Putina. Pravda je, že 100 % důkaz o tom, že to Vladimir Vladimirovič Putin jisto jistě věděl či nařídil pochopitelně neexistuje a tak šlo spíše jen o symbolický soud, který stejně postoj Ruska nezměnil. Spíše mi to celé přijde jako hraný dokument. Nic víc, nic méně... Škoda tak, že si autoři seriálu vystačili pouze s fakty, které již dávno uveřejnil tisk či televizní zpravodajství nebo publicistické a investigativní pořady. Bylo by zajímavější dozvědět se víc o životě tohoto ruského agenta, způsobu jeho přeběhnutí a pohnutek, které ho k tomu vedly v přímé dramatické akci. ()

Chrustyn

Z počátku velice poutavá a napínavá rekonstrukce, ruského řešení problémů, tentokrát odstranění vlastního bývalého agenta Alexandra Litviněnka. První dvě epizody vynikající, poté výrazně vlažnější tempo. ()

Amonasr

Sice zajímavá rekonstrukce příběhu vraždy přeběhlého ruského vysoce postaveného činovníka FSB Litviněnka, jejíž největší slabinou je ale právě to, že se z oběti, která sama měla vysoce pochybnou minulost, snaží dělat hrdinu. Propagandistický účel celé  série  tak je poměrně zjevný. Což sice nijak nesnižuje odpornost daného činu a nepochybnou odpovědnost nejvyšších ruských míst, chtě nechtě se však vnucuje otázka, zda jiné velmoci či státy nepostupují někdy v případě svých přeběhlíků podobně. S čím kdo zachází, tím také schází, chtělo by se dodat. Aneb chceš-li jednou zemřít sešlostí věkem, nedávej se k tajným službám. ()