V jiném těle

Česko, 2022, 4 h (Minutáž: 40 min)

Réžia:

Pavel Dražan

V české populaci je několik stovek trans-lidí, kteří chtějí podstoupit změnu pohlaví. Máme šest hlavních postav. Co všechno musí snést, obětovat, čím se trápí, co to znamená pro jejich okolí a hlavně neskutečnou zátěž po ně samé... Transsexualita – módní „in“ záležitost nebo vážný problém pro člověka, který se s touto poruchou narodí?  Představíme 6 lidí, každého v jiné fázi proměny, kteří se rozhodli se svou cestou za vysněnou identitou před kamerami podělit. (Česká televize)

katakomb

Nechci hodnotit psychologii a charakter jednotlivých zúčastněných, to je vedlejší a o tom ten dokument nebyl. Úplně si nemyslím, že by tenhle dokuseriál měl trans lidem spíš uškodit. Je ale pravda, že formát neměl být tolik bulvární a že nebylo nutné za každou cenu ukazovat vše, některé scény byly vyloženě nelichotivé, často bylo napětí z "nenucené" konverzace cítil i přes monitor.. zkrátka bylo tam dost věcí, které se měly učesat, tady hrozně zklamala postprodukce. Vcelku mě to ale nijak neuráželo, byl tam jasně vidět vývoj, byly tam zastoupeny všechny strany a jakás takás objektivita, názory rodiny. Chtělo to ale rozhodně citlivější kameru, která se nebude cpát až před zrcadlo a ke každé schůzce s kamarádem/kamarádkou nebo u lékaře. Ve výsledku totiž to, co jsem viděl, rozhodně ustrnulé názorové vody nerozproudí, ale spíš napomůže velké skupině lidí ve svých dosavadních názorech ustat. ()

Pepinec

Při sledování seriálu V jiném těle jsem si rozhodně připadal jako na jiné planetě. Panoptikum sebestředných individuí, jejichž jedinou zálibou jsou oni sami, mně nepomůže porozumět vůbec ničemu. A nemám problém tenhle projekt kritizovat, ačkoli bych tím na některých místech v dnešní době riskoval snad i žalobu. Postrádal jsem hlavně lékařské vysvětlení, protože když někdo chodí k doktorovi, tak je pacient a když necháte mluvit o problému jenom pacienta, nemusí to být úplně ono. Ať už se to týká čehokoli a kohokoli. ()

luczi

Stejně jako rodiny účastníků, tak i já jsem se prokousávala postupně dokumentem, protože první díly byly v podstatě až odstrašující (zcela vinou režie), bez pocitu lidské blízkosti k protagonistům (opravdu netuším, proč musí diváci a protagonista trpět zveřejněním jeho gynekologickou prohlídkou - to je velice osobní věc), ale stojí za to vydržet, protože ta nejdůležitější sdělení přichází až v  závěru. Někdo to bere jako diváckou soutěž, ve které se nám mají účastníci zalíbit, ale spíše je to sonda do toho, čemu musí čelit především z úředního hlediska a jejich pohled na věc, který se nám fakt nemusí líbit. Předsudků někoho určitě tento "dokument" nezbaví, ale bylo strašně fajn si poslechnout Markétinu matku i nevlastního otce Tobiase, kteří se jich zbavili a prošli i úspěšně procesem stejně jako jejich děti. Zajímavý komentář: Geometria ()

eraserhead666

Je asi normální, že tyhle dokumenty neřeknou všechno, co by chtěly/měli a že zde bylo přímo záměrem nic nevysvětlovat, jen zabírat a nechat jednat/mluvit protagonisty. Co vyloženě chválím je pestrý výběr protagonistů a protagonistek, nejen co se týče pohledů, ale i sociálního/společenského postavení a fakt, že se dokument nesnažil ty lidi nějak upravovat/přebarvovat ale ukazují je, jací jsou, proto je fajn, že někteří/některé z nich nepůsobí třeba moc sympaticky. Prostě lidi. ()

petrsv

V podstatě bych mohl opakovat, co už napsali Generi a argenson. První díly mi přišly jako dost úlet a říkal jsem si, že tohle může těm lidem spíš ubrat než pomoct. V dalších dílech aspoň divák dostane názor nejbližších, což je hrozně důležité především směrem právě k trans lidem, protože typické je právě to, že "já už nejsem x, ale y, tak to tak ber", což prostě nejde tak rychle, jak by si představovali. Je fajn točit dokumenty na toto téma, ale celkově se tento moc nepovedl. ()