Cirque du Soleil: Volta

(divadelný záznam)
Hudobný / Tanečný
Kanada, 2018, 96 min

Joey Arrigo

Padlý anděl digitálního věku v pouti za nalezením sebe sama, štěstí a lásky... Ve světě plném lidí zahleděných do svých mobilů, odtržených od ostatních a oděných do banálních šedých cárů existuje fenomenální soutěž Quid Pro Quo, v níž vystupuje ve zlatě lesknoucím se kostýmu jejich modla Waz. Na pódiu je ztělesněním všech ideálů, uvnitř je to však odosobněný mladík, který do show přišel se sny a nadějí, že zaplní prázdnotu svého života a ve slávě nalezne štěstí. Místo toho podlehl rutinní každodennosti, v níž nic nenalézá. Jednoho dne, když jde sám po ulici, uzavřen do svých myšlenek, kolem něj jako duhové zjevení projede rozjařená dívka Ela na kolečkových bruslích a Waze náhle vytrhne z jeho letargie. Od tohoto momentu je rozhodnut ze soutěže odejít a nalézt své ztracené já… Původní představení Volta, což v italštině znamená čas nebo obrat, mělo premiéru 20. dubna 2017 na domovské scéně souboru v kanadském Montrealu. Hlavním tématem byla životní proměna člověka s přijetím sebe sama a nalezením vlastní svobody. Vystoupení jednotlivých akrobatů a umělců byla inspirována pouliční kulturou a moderními a extrémními sporty jako parkurem či čísly na BMX. O složení synth-popové hudby byl požádán Anthony Gonzalez, frontman francouzské kapely M83, a o výrazně stylizované kostýmy se postaral módní návrhář Zaldy Goco, známý pro svou spolupráci s Lady Gaga, Gwen Stefani či Michaelem Jacksonem. Ústřední postavu Waze ztělesnil kanadský tanečník Joey Arrigo a hlavními zpěváky se stali Darius Harper a finská zpěvačka a houslistka Camilla Bäckmanová. Představení je také spojováno s tragickou událostí v americké Tampě 17. března 2018, kdy po pádu z šesti metrů zahynul vzdušný akrobat Yann Arnaud. (Česká televize)

ostravak30

Cirque du Soleil mají vždycky úžasné akrobatické kousky a asi pokaždé se na to bude dobře koukat. Mám-li to vzít ale v kontextu jiných viděných představení, tohle mi přišlo jako jedno z nejméně zábavných z těch, které jsem doposud viděl. Hlavní dějová linka odkazuje na soutěžní reality show, které vládnou 21. století. Na naši zahleděnost do sama sebe ve spojitosti s moderními technologiemi. Tomu odpovídají i kostýmy včetně triků třeba s použitím BMX. Bylo to zajímavé, ne že ne. Ale mě se líbila více barevnost v představení Luzia či nápaditost při Kurios. ()

rivah

Inscenace se už opakují a ze skupinových vystoupení zůstala víceméně podbízivá individuální artistická a klaunská čísla. ()