Spor československo-polský

(študentský film)
  • angličtina The Czechoslovak-Polish Dispute
Krátkometrážny / Dokumentárny / Historický
Česko, 2022, 27 min

Vztahy mezi Československem a Polskem nebyly dříve tak vřelé, jak je známe dnes. V roce 1919 započala mezi oběma státy válka o území Těšínska. O necelých 20 let později, v roce 1938, Polsko vojensky obsadilo část československého území. Po světových válkách se zdálo, že je spor o pohraničí definitivně vyřešen. Situace se ale změnila v 70. letech 20. století a trvá do dnešních dnů. Hranice se tak má i po roce 2022 změnit. (ČSFD)

Marze

Tento dokument o malo zname historii je ke shlednuti v archivu Ceske televize. Pri sledovani me napadlo kdyz jsou takoveho dlouholete problemy, jake by teprv byly kousek vedle, kdybychom  po valce neodsunuli 2,5 milionu sudetskych Nemcu. Zvlast kdyz Nemecko doplnuje sve obyvatele neschopne se reprodukovat lidmi z Afriky a Blizkeho vychodu. ()

Emo-haunter

Spor československo-polský je dalším režijním počinem mého kamaráda Lukáše Rybky. A jeho autorský rukopis je zde rovněž znát. Po Krčmově a Krytech CO je to pro mě třetí setkání s tvorbou tohoto nadšeného dokumentaristy. Dokumentu rozhodně nelze upřít výpovědní hodnotu, chronologický náčrt událostí k tomuto tématu pak má takový charakter, že se divák neztrácí, a všechny informace bez problému fixuje. Ocenil jsem nejenom poctivou kameramanskou práci - pěkné záběry z dronu, smysl pro detaily či záměrné vyobrazení vlaků a vlakových stanic (což je zcela viditelný autorský rukopis), ocenil jsem rovněž hojnou diskusi s celou řadu person, které mají k tomuto tématu mnoho co říct, a dokážou k němu zaujmout i svůj subjektivní postoj. Takže kladně hodnotím jednak řemeslnickou práci, a jednak velké množství informací, které jsem si během dokumentu odnesl. Pro mě byl tento snímek dalším doplněním vzdělání v oblasti historie, a jelikož poslední roky mého života trávím rovněž u hranic Česka s Polskem, tak cením, že něco takového vzniklo, je třeba tyto souvislosti aspoň trochu znát. Lukášovi přeji hodně zdaru a spoustu inspirace do budoucna - nechť vznikne ještě celá řada dalších kvalitních prací! ()