Zlatá labuť

• Česko Obchodní dům (pracovný názov)
Česko, (2023–2024), 52 h 8 min (Minutáž: 50–60 min)

Marta Dancingerová, Adam Vacula, Petr Kostka, Daniela Kolářová, Petr Stach, Kristýna Ryška, Hana Kusnjerová, Simona Lewandowska, Mark Kristián Hochman (viac)

Báře Veselé (Marta Dancingerová) se smůla lepí na paty a je na útěku před spravedlností. Shodou okolností se tak trochu nedobrovolně stává prodavačkou oddělení módy v právě otevřeném obchodním domě Zlatá labuť. Ten je doslova dechberoucím palácem přepychu a novou moderní dominantou centra Prahy. Za jeho luxusními výlohami kráčí dějiny. Píše se totiž 15. března 1939 a okupační vojska překračují naši státní hranici. Kromě Bářiny linky budou diváci sledovat osudy jejích kolegyň, a to Evy Duškové (Beáta Kaňoková), která by se ráda stala slavnou herečkou a Aleny Zimové (Simona Lewandowská). Zlaté labuti vládne rodina Kučerů s nekompromisním otcem rodu Rudolfem (Petr Kostka), klidnou silou rodiny maminkou Boženou (Daniela Kolářová), dcerou a dvěma syny. Rudolfem mladším (Petr Stach), upoutaným po dětské obrně na invalidní vozík, a nejmladším Petrem (Adam Vacula), tak trochu problémovým rodinným rebelem. Do čela řízení rodinného klanu se ale dere především jejich sestra Irena (Kristýna Ryška), intrikánka a milovnice luxusu a moci, která žije v odcizeném vztahu se svým manželem Lukášem (Robert Mikluš). (TV Nova)

bratr_jezek

Tak na jedné straně tu máme určitě náročný projekt, kde se můžeme kochat krásnými kostýmy a některými hereckými výkony, kdy hercům role sedla (Ladislava Hampla a jeho ředitele Bouchnera budete fakt nesnášet). První série: O historii zatím v první sérii moc nejde, film by se mohl odehrávat i v jiné době (na problémy se nahlíží trochu moderní optikou, kritizovaný je i moderní jazyk postav a malé využití exteriérů). Jde o romantiku. Bohužel tady scénář pokulhává a vzniká z toho trochu "mýdlová opereta" ve stylu Esmeraldy. Tři hlavní protagonistky jsou prodavačky v nově otevřeném obchodním domě a kromě toho, že svou pracovní dobu využívají k drbům a řešením svých problémů nejsou (a podle scénáristů asi ani nebudou) více dílů spokojené, šťastné a bezstarostné. Scénáristé a režiséři totiž tíhnou ke klišé, že by se nejspíš diváci nudili! Bohužel někteří diváci se v tom najdou, jiní ale různých krizí, dramat, hysterie, násilí atd. mají dost, rádi by radši něco klidnějšího. Tato nedotaženost velmi škodí příběhu, vždyť stačí už zápletky u tří "hlavních" hrdinek, to je dopředu jasné, že se to bude natahovat až na dřeň. Eva (Beáta Kaňoková) chce být herečka, což znamená koketovat s Němci. Navíc se setkává s protesty a dost alarmujícími žárlivými scénami svého milého (Kryštof Bartoš). Alena (Simona Lewandowská) je na holky. To je však trestné, chápáno jako zvrhlé, proti přírodě a takoví lidé končí jako pokusná morčata zastrčená kdesi v blázinci. No a nakonec ta hlavní, Bára, ta se po letech se slizounem Záhořem (Jan Dolanský) přímo bezhlavě zamiluje do bohatého a úspěšného majitele obchodu (Adam Vacula), který je ale zcela mimo její poměry a navíc ho chce rodina oženit s jinou. Každý z těchto "příběhů" by vystačil na samostatný seriál. Navíc tu máme doplňkové osazenstvo, které řeší také své životy a všichni cítí, jak postupně přituhuje pod taktovkou esesáka Grubera (Jaroslav Plesl). Série 2: Některou kritiku si vzali tvůrci k srdci, objevují se i venkovní scény (většinou se někam jede autem, osazenstvo Labutě sedí nahoře na terase nebo kouří dole u nákladové rampy, hlavní hrdinky jedou na kole). Dějově se sune seriál pomalu - vrcholem je napadení Polska v roce 1939. Jasné je, že přituhlo, dramat a drsných scén (hlavně směrem k Židům) jsou na denním pořádku, hlavní milostná linka moc nefunguje, protože mezi Vaculou a Danzingerovou je téměř nulová chemie, do popředí se tak dostává lesbická linka Ryšky a Lewandowské a intriky kolem toho, kdo bude mít v Labuti poslední slovo. Zbytek děje se vyplňuje jako vata různými příběhy okolních postav, dynamika vázne, nevidět několik dílů neznamená skoro nic, protože se v nich téměř nic podstatného nestane. Hlavně kvůli hutné atmosféře a nepříjemné atmosféře přestává být seriál pro některé sledovatelný a nejspíš skončí třetí sérií. ()

NinetyOne

Seriál si mě získal díky některým neokoukaným tvařím podávajícím výborné herecké výkony. Ačkoli se asi tvůrci inspirovali Holkami na drátě, dá se na to výborně dívat. Majitelé Labutě padnou do rolí úplně perfektně, Plesl se pro roli nácka narodil a zaměstnankyně hrály fajn, byť v nich furt vidim postavy z Pana profesora. Což mě přivádí k nápadu, že by v druhé sérii už tedy mohli klidně zapojit i Vojtu Dyka do nějakého camea.  Co mě ale doopravdy každý díl nervovalo byly kulisy a "dobové" vybavení obchodního domu a kanceláří. Jako někdo, kdo se v tomto oboru pohybuje, tak jsem poznal, že celá kancelář Maškové byla snad vybavena z XXX Lutzu nebo Kare, chvílemi lacinými šunty z Pepca nebo Actionu. Vzhledem k tomu, že se natáčelo hned vedle Actionu ve Kbelích, tak o tom asi ani nepochybuji. O těch umělých palmách v kanceláři ani nemluvím. Nábytek v Kučerově bytě a kancelářích tvůrci tedy přepálili šíleně - doporučuji si nastudovat, jak vypadal nábytek i v luxusních bytech před 2. sv. válkou. Ty designové kousky a supermoderní artefakty skutečně v roce 1939 nezdobily ani ty luxusnější podniky. Podsvícené podhledy a dokonce snad skoro LED pásky v restauraci Zlaté labutě tehdy taky ještě neexistovaly :D Budiž - odpuštěno, ale kdyby se naaranžoval i skutečný dobový nábytek, asi by to tomu seriálu dodalo ještě o trochu větší šmrnc.  Stejně tak některé konverzace a používaná slova nebyla vůbec příznačná pro tuto dobu. Chápu, že to je z produkce Voyo a že tam o tohle moc nejde, ale je to prostě škoda.  Těším se na další sérii. ()

Tangarinka

V první řadě musím pochválit pěknou hudbu, kostýmy a herecké obsazení. Sympatický a neokoukaný Adam Vacula je v roli majitele Zlaté labutě okouzlující, Petr Kostka a Jaroslav Plesl jakbysmet. Tím ale moje pozitivní hodnocení tohoto dobového seriálu končí. Těžko uvěřitelným, toporným a zároveň předvídatelným dějem a strojenými dialogy připomíná mýdlovou operu. Přemoudřelá prodavačka (původně zlodějka) se v pracovní době poflakuje po obchodním domě, do všeho strká nos, tráví čas v bytě majitele a v obchodě zřejmě nikomu nechybí. Dokonce se pasuje do role samozvané psychoterapeutky a rozdává nevyžádané rady všem kolem. Celkově se v obchodním domě řeší v pracovní době soukromé záležitosti, dokonce i žádost o ruku. Čeho je moc, toho je příliš. ()

tein odpad!

Tak toto je opravdu silná káva. Viděl jsem u rodičů necelých 10 minut a nechapal jsem jak idiotské dialogy jednotlivé postavy vedou. Prostě klasický výplach (pravidelná dávka televizního sramatu) pro konzumní diváky kteří jsou rádi, že se v TV vůbec něco hýbe. ()

ElizaJamison

Nova se přemohla a velmi mile překvapila. Jakožto nepříznivec českých seriálů jsem v první řadě neměla v plánu koukat ani na tohle, avšak pozitivní ohlasy od rodiny a kamarádů mě přesvědčily a já seriálu dala šanci a nelituju. Tento dobový seriál se opravdu povedl. Kostýmy naprosto odpovídající, herci neokoukaní, až na pár vyjímek a já smekám. Lgbtq+ linka velice příjemně překvapila a Irena, v podání Kristýny Ryšky je neodolatelná a mnohými velmi oblíbená. Herci předvádějí velmi dobré výkonny a na to, že je seriál český, tak má spoustu zahraničních sledujících a já si myslím, že to mluví za vše. Nemohu si vynachválit. ()

honza.kuzel

Celkem slušný seriál, který ale brutálně degradují dvě hlavní postavy. Ty jsou tak špatně napsaný, že mě v průběhu času víc a víc vadí. Vypustit jejich dialogy, tak je to o dvě hvězdy lepší. A celkově je to vlastně dost celé naivní. ()

Jimmy73

První série ok, ale ta druhá, to se snad scénárista zbláznil....dohody Židů a obyčejných prodavače, které uzavírají s nacisty a gestapem, diktují si podmínka a podobně, to je naprosto absurdní, o dalších myšlenkových pochodech jiných postav ani nemluvě. Čitelné, trapné. A každý díl horší a horší. Německý velitel Prahy a ani zaměstnavatel podniku Labuť si nedokáží poradit s jednou zaměstnankyně, stokrát ji řeknou, že nemá být v práci a ona tam každý den je znovu a znovu. Také nerozumím pochodům děje, jeden díl končí tím, že ředidelka chce Labuť zničit, ma odejít z kanceláře, vrací klíče od Kučerovo bytu a v dalším díle sedí ředitelka jako by nic opět v kanceláři a vede Labuť. Kučera ví, že je ředitelka chtěla zničit, ale aby se zeptal na pravost dopisu o Báry smrti, to ne....neskutečné, končím, už se na to nedá dívat... ()

Rindi

Nebyl by to špatný seriál, ale degraduje ho naprosto šílená neustále roztřesená kamera. To točí nějaký amatér z ruky? Nebo se to dnes učí na FAMU a má to jakoby dodávat ději na dramatičnosti a akčnosti? Ne, opravdu ne... ()