Viedenčan Ernest, ktorý bojoval proti fašizmu už v Španielsku a mladý Pražan Kim sa ocitnú medzi hľadačmi bômb, vybranými spomedzi väzňov koncentračného tábora. Tesne pred likvidáciou tábora sa rozhodnú spoločne utiecť. Aby si však zachránili vlastný život, musia zabíjať. V extrémnych podmienkach súcit i svedomie zočí voči pudu sebazáchovy strácajú silu... (STV)

BoredSeal

Nuda bez nějakého významného poselství. Otráví německý dabing pár známých tváří, které to mohly oživit, to je fakt problém nabiflovat se pár německejch vět. Kromě pěknýho psa stojí za to zmínit, že démonický Kňažko umí v podstatě zahrát kvalitně kteroukoliv postavu s temnou příchutí, kdyby tam nehrál, tak je to za dvě hvězdičky. ()

Snorlax

Kdyby si tvůrci odpustili úvodní lapsus, možná bych byla ke zbytku chyb poněkud tolerantnější. Ale koukat se několik minut na smíšenou partu dobře živených osob, z nichž je každá oděna do poněkud jiného kostýmu, někteří mají vypůjčené župany z nemocnice, ale všichni se tváří unyle, tak to je vskutku vydařený šprým. Díky spolupráci Pixa + Hollý vím, že Němci po zranění nekrvácí, německý kabát se po propíchnutí zázračně zacelí, v Praze již před válkou bydleli Kimové (tehdy ještě neprodávali veteš na tržnici, ale odvážně ukrývali kusy vysílaček sloužících k odbojové činnosti), německé selky nemají rády psy a Ernest z Vídně mluví plynně česky. A nyní k pozitivům, hudba se Harrymu Macourkovi povedla, je škoda, že Macourek nenapsal i scénář a neujal se režie, horší by to určitě nebylo. ()

honz

Opravdu velmi dobrý a realisticky natočený snímek s nosným motivem cesty dvou vězňů a psa. Lyrický obraz krajiny - mrazivě syrové zimní ovzduší, strach o holý život na útěku z nacistického lágru, retrospektivní scény, které osvětlují osobnosti obou hlavních hrdinů. V hlavních rolích výborný Milan Kňažko a Martin Zounar, který ještě v této roli vypadal, že by jednou mohl být hercem. ()

mchnk

SPOILERY:Tak tohle se hodně nepovedlo. Já osobně bych to nazval, představa o koncentračním táboře a o tom, jak lze z něho uniknout. Tohle je pouhá představa, která je dost vzdálená realitě. Skvěle ostříhaný vězeň s upraveným účesem, průměrné mužské postavy, se před útěkem oholí, pak jde přestříhat dráty, poté to oznámí všem spoluvězňům na světnici a útěk může začít. A tohle je jen jedna z neuvěřitelných věcí, které se odehrály v tomhle údajném táboře. Smrti? To rozhodně ne. Muži a ženy všeho věku, zde pokojně likvidují tábor, aby si poté spolu užili, při polívce a třemi kusy chleba. Nakonec je Němci propustí a oni opět poklidně s kufříky a teplým oblečením opouštějí tábor pod nechvalně známým nacistickým heslem o práci. Následuje samotný útěk dvou vězňů, který jsem již vnímal se špatnou náladou po předchozím představení. Jelikož se jedná o československý film nebudu zacházet do silnější kritiky, ale tohle rozhodně přeskoč jestli jsi znalec československé válečné kinematografie. Hvězdičku navíc za Elišku Balzerovou. ()

wosho

Velice milé překvapení. Film sice divákovi moc nového pohledu nedává na WW2, ale v rámci naší kinematografie se jedná o solidní nadprůměr. Navíc duo Kňažko-Zounar je velice dobré, divák jim vše bezproblému věří. Deprsesivní zimní atmosféra, les, banda vojáků z waffen SS, dva vězni se psem, spousta maličkostí a v celku to je velice funkční. Navíc je film velice podařeně podbarven hudebním doprovodem. Jediné výtky se týkají krátké stopáže a nelogická scéna s vypálením hájovny. ()

• Scény ze železničního mostu s tunelem byly natáčeny v Ratajích nad Sázavou. (rakovnik)