Domobrana aneb vezměme spravedlnost do vlastních rukou, občané! Až příliš aktuální se po letech jeví francouzský thriller z roku 1979 režiséra Alaina Jessuy Psi. Malé městečko zajaté ve svých maloměstských poměrech, kde život i lékařská praxe by mohla plynou v poklidu každodennosti a přátelství. Ale lékař Henri Ferret zjišťuje, že nejčastějším zraněním je psí kousnutí. Po brutáním napadení mladé ženy si i další občané začínají pořizovat psy na svou obranu a cvičí je k útokům na lidi. Mění se atmosféra v městečku, mění se i lidé, každý cizinec je podezřelý a vlastně vinen, každý, kdo nejde „s námi“, je nepřítel. (Česká televize)

choze

Zajímavý thriller o braní spravedlnosti do vlastních rukou, které se zvrhlo. Obyvatelé francouzského maloměsta se rozhodnou řešit zvýšenou kriminalitu v obci kontroverzním způsobem - pořizováním si bojových psů od místního chovatele (Depardieu). Ne každému se ale toto řešení líbí a společnost se tak záhy rozdělí na "pejskaře" a "antipejskaře" a škodolibé střety mezi oběma skupinami eskalují, až se zacyklí do bludného kruhu násilí, kdy každý odmítá ustoupit, protože "on si nezačal". Příběh je podaný značně zkratkovitou formou a s výjimkou trochy sugestivní africké hudby na začátku (úvodní podtitulkové záběry městečka mají díky ní luxusně znepokojivou atmosféru) a na konci filmu se obejde bez hudebního podkresu. ()

Snorlax

Výborné drama o tom, jak snadné je změnit charakter lidí, když je v nich vyvolán patřičný strach. Depardieu perfektně zvládl roli deprivanta, Lanoux zase bojovníka za pravdu. Jedná se o téměř typickou roli pro Lanouxe s podtónem obžaloby politické scény, tentokrát na straně dobra, jako ve filmech, k nimž si scénář psal sám. ()

borsalino

Mimořádně zpracované téma, kdy agresivní, netolerantní a násilný chovatel psů Morel vychovává své psy za účelem útoků na lidi. Psy pak prodává místním maloměšťákům, aby získali "nástroj" na ochranu vlastního bezpečí. Netuší však, že podléhají agresivnímu vnímání světa chovatele Morela. Zároveň se na film hodí rčení "Čím kdo zachází, tím také schází", což dokazuje závěr snímku. Perfektní výkon podal Gérard Depardieu. ()

Superpero

Zvláštní film o městě, kde bují kriminalita a místní se rozhodli čelit jí pomocí psů. Téměř každý má vlčáka od charismatického cvičitele Gérarda Depardieu, který je i vůdčí osobou ve městě a snaží se jej proměnit v jakousi minidiktaturu. To vše sledujeme očima nově příchozího doktora, který se snaží situaci porozumět. Mě na tom zaujalo to město. Byly to takové zvláštní špičaté novostavby a kolem spousta zeleně. Mělo to osobitý genius loci. Co se frakcí ve městě týče, tak ani jedna nebyla sympatická, ale víc jsem stranil pejskařské domobraně, než vandalům a pervertovi. Zvláštní atmosféra filmu se dost těžko popisuje, i díky zkratkovitému vyprávění, kde spousta věcí je spíše jen naznačena, ale doporučuji mu dát šanci, už jen díky půvabu Nicole Calfan. ()

sud

Pan Morel v mistrovském podání Gérarda Depardieu za přívětivou tváří ukrývá krystalicky čisté zlo, kterému podléhají všichni obyvatelé městečka, s výjimkou dr. Ferreta (v neméně skvělém podání Victora Lanouxe). S Alainem Jessuou jsem se setkal již při Léčbě šokem, kterou svou laxní režií příliš nevylepšil. Psi dopadli daleko lépe (i když si neodpustím poznámku, že jiný režisér by z toho vytřískal ještě větší bombu, ale vem to nešť), hlavně díky skvělému scénáři, mrazivé myšlence, několika nezapomenutelným scénám (znásilnění, závěr v psinci) a hereckému obsazení. P.S.: Chválím i dabing ČT, ve kterém pánové Donutil a Kanyza podali herecké výkony rovnocenné svým francouzským kolegům. 75%. ()