Barbar

• Česko Barbar (viac)

Mladá žena prichádza do Detroitu na pracovný pohovor a prenajme si dom. Keď však príde neskoro v noci, zistí, že dom je už rezervovaný a v dome je už cudzí muž. V rozpore s ozdravým úsudkom sa rozhodne zostať, no čoskoro zistí, že je toho oveľa viac, čoho sa treba báť, než len nečakaného hosťa. (Disney+)

dominic_joel

…môj zápis č.27: V tomto zápise viem už predom, že sa veľmi rozvášnim a preto dúfam, že recenzie na ČSFD nie sú limitované počtom znakov. A hoc každý aspoň trochu rozumný človek tu musí počítať s rizikom spoilerov v textoch random ľudí, tentoraz sám varujem predtým svojim - že tu toho vyzradím veľa. Kde začať? Tak ono sa dobré horory fakt dajú natočiť! Osobne tento žáner nemám priveľmi v láske, lebo sa z neho stal domovský prístav pre tvorcov, čo nevedia pointovať a zdôvodniť trištvrte vlastných zápletiek - hoc je to tak pekný žáner, v ktorom sa dá byť tak krásne metaforický, pracovať s atmosférou a ozaj tvoriť vizuálne umenie (čo sa v každom žánry - z tohto pohľadu - tak úplne nedá). Zároveň horory nemusím, nakoľko som ľahká obeť jumpscarov. Čisto mi je neprijemná ticho a náhly vypeckovaný neprijemný zvuk spojený s myknutím kamery (alebo charakteru ktorý zachytáva). Je mi to nepríjemné, avšak nepovažujem to za strašidelné. Ozajstná hrôza a des by mala pri hororoch prameniť z čohosi iného a to podľa mňa zvláda pramáličko filmov. Don't breathe, Get out a… asi končím? Us ma úprimne bavilo tiež veľmi, ale tam sa horor citelne a vyrovnane miesil s inými žánrami. A povedzme Sinister je pre mňa ešte to najpodarenejšie z hromady počinov na jedno brdo. Barbar sa pre mňa stal ďalším veľkým prekvapením, ktorý obsahuje hromadu super prvkov. Ako napríklad, že zlo nie je zlé iba tak a vlastne ani nevie, čoho sa dopúšťa (plus neprišlo z pekla, ani z podsvetia, ale stvoril ho obyčajný hajzel - človek - a to skrze svoju nenásytnosť). Ďalej film nemá na začiatk uposlednej tretiny dosadenú postavu s úlohou rozprávača, čo do detailov vysvetlí dôvod, príčinu a proces (no má, ale nemá vlastne), snímok nemá otvorený koniec, cliffhanger pred titulkami a ani happy end, nejde na prvú, hrá sa s nami - pracuje s odveky skvelým nástrojom = prakticky nám hlavné monštrum takmer neukazuje, nech za nás pracuje fantázia (a nie CGI).  Film sa odohráva prakticky na jednom mieste - a nemusí to byť veľké temné sídlo, ale vlastne pekný domček. Film veľmi dobre využíva kameru a (hoc to mám rád), tak náš nekŕmi depresívnymi farbami, ale atmosféru navodzuje čisto skrze svetlo. Prosto dobrá práca, ktorá “trpí” však na zopár úletov a zlých volieb. Zlými voľbami mám na mysli hercov. Longa nepoznám, ale jeho výkon bol mix zlého hrania a prehrávania. Jeho postava vlastne nebola zle napísaná (v mnohých ohľadoch vlastne veľmi dobre fungovala ako satira na hercov - kto vie, tak vie), len jeho prevedenie mi neprišlo konzistentné a dobre opodstatnené. Potom tu je Bill o ktorom mám neutrálne stanovisko. Hrať jendoznačne vie. Na horor má skvelý ksicht (hoc sa priznám, mne je nesympatický z dôvodu podobnosti na istého ex nemenovanej slovenskej pseudo influencerky, ktorý podľa mňa zásadne onanuje len nad vlastným odrazom v zrkadle), len akosi… Idea, aby nás tvorcovia ťahali v prvej tretine filmu za nos a nútili nás mieriť zlým smerom je super, ale keby to možno stojí na komsi neutrálnejšom. Bill jednoducho je skvelý herec na horor a nežeriem, ak sa z neho vykľuje neviniatko. Na druhú stranu super ťah zabiť v prvej tretine asi najväčšiu hereckú hviezdu - po tejto stránke to bola super poistka, že ozaj nikto nečakal tento zvrat. Ďalej som spomenul som akési úlety… jedným z nich bol doslova len - alebo skôr skok na konci. Ale nevadí, to by som ešte prežil. Čo mi ale film veľmi kazilo bola polícia. Stačilo by ozaj - nadhodiť klišé s vybitým mobilom (mamina vyhodila poistky, nakoľko sa jej tento grif osvedčil za tie roky unášania? Obzvlášť pri výdrži dnešných smartfónov…). Alebo hocičo iné, ale nepríjemný fízel na linke, nepríjemný naživo. Akože Zach Cregger pôsobí, že mal v mladosti veľa problémov s predajom drog, ale kompenzovať si to v tak super filme nemusel. Zároveň ma mrzí, že niektoré menšie dejové odbočky nezohrali aspoň po čosi väčšiu úlohu, hoc nemuseli výrazne do deja zasiahnuť. Ako napríklad pohovor hlavnej hrdinky alebo Billove chystané interview s práve jej potencionálnou zamestnávateľkou. Predstavte si, že pani dokumentaristka by miesto zhrozenia, kde Tess býva, ostala zhrozená, že žiadneho Keitha nepozná. Super dôvod na naše väčšie podozrievanie + aj vysvetlené (narozdiel od onej neprimeranej reakcie, že v akej štvrti žije). Tým by Tess nášho Keitha konfrontovala a on by povedal, že si to len vymyslel, lebo sa mu páčila (čomu by sme neverili, ale vlastne by sa to o pár okamihov otočilo v pravdu). No nebolo by to lepšie? Dokumentaristka by potom raz neúspešne Tess zavolala, či je ok a hotovo. Žiadne linka by nebolo len umelá, aby nás zviedla z cesty. Veľmi avšak chválim iba načrtnuté odôvodnenie, prečo v tejto štvrti skapal pes - musíte k tomu emočne dospieť sami, hoc v 4:3 pasáži s “tatinkom” to mohol usmievavý sused nadhodiť aj lepšie. Neviem… Tento film mi riadne koluje myšlienkami a ozaj škoda zopár maličkostí, inak by to bol vysnívaný film - a bokom horor/nehoror. Teším sa na ďalší film tohto režiséra a ozaj ma máta, prečo ja takmer všetko dosť podarené, ak sa okolo toho mihne Jordan Peele? () (menej) (viac)

Fakof

Barbarian alebo teda po slovensky Barbar je jedinečný a originálny horor, ktorý som nečakal, že niekedy uvidím. Posledný rok bol skutočne bohatý na skvelé horory. Mali sme tu parádny reset zúfalej série Vreskot s filmami Vreskot 5 a 6, Evil Dead: Vzostup zla, ktorý tiež dopadol veľmi dobre a skončili sme Barbarom, ktorý sa pre mňa stal hororom roka a jedným z najlepších hororov posledných rokov. Barbar už od prvého momentu v človeku vytvára pocit napätia a strachu parádnou kamerou, jednoduchými kulisami a efektami. Trailer nám ukázal asi iba prvých 30 minút filmu kedy príde najväčší zvrat. Nechcem nič spoilovať, sám som bol pozitívne prekvapený a som rád, že trailer neukázal nič z tohto zvratu a úmyselne lákal na niečo iné. Prvých 30 minút som mal nasraté až za ušami potom sa film odľahčil a postupne mi dávkoval pocit napätia a strachu až do samého záveru. Herci a postavy boli tiež výborné, v hlavnej úlohe Georgina Campbell ako Tess, ktorej kvality som okúsil už v Black Mirror, Strašidelný Bill Skarsgård v roli Keitha (Bill je rovnako strašidelný aj v reálnom živote, že nikdy by som pri takomto nedorozumení s AIRBNB s ním nespal pod jednou strechou)  a zbabelá hviezda AJ zahraná Justinom Longom. Film je proste must see pre každého fanúšika hororu (neobsahuje nudné a obyčajné jump scary ako je to pri iných hororoch bežné lebo bez nich by sa človek nebál, alebo ak obsahuje sú veľmi príjemné a filmu dosť sedia, no Barbar sa v nás snaží budovať pocit strachu najmä svojou atmosférou. Barbar má aj skvelé humorné scény, ktorých stelesnením je pravé AJ). Som rád, že posledný rok bol bohatý na kvalitné horory a nie Béčkové sračky. ()

MarekTulen

Film byl ze začátku dost nudný, za pár minut se film pokusil o hororovou část, která tak působila jen tím soundtrackem. Po nějaké době film ukázal první krvavý moment, a od poloviny filmu konečně aspoň trochu začínal být zajímavý, i přesto musím říct že to byla nuda, jediný co tu působilo hororově a bylo dobře zpracované je monstrum, možná i prostředí. Co se týče konce, byl za mě nesmyslný a zbytečně na silu tlačený do hororu. ()

Hollmi

tento film cíl splnil, bál jsem se u něj. To že ke konci to byla trochu blbost mi vlastně moc nevadí, ale blbost to byla 🤣🤣 ()

MatyRock

Atmosférické hororové dílko. Špičková kamera, herci i režijní práce se strukturou příběhu a očekáváním. Škoda slabšího rozuzlení a nevyužití potenciálu. 7/10 ()

MrMartinTm

Upřímně, úplně nerozumím tomu hypu, co Barbarian měl po jeho vydání. Takhle, určitě to není špatný film, ani špatný horror, bohužel jsou ale všechny jeho zajímavé části naprosto přebité tou horší stránkou. Ale hezky od začátku. Tak zaprvé, postavy. Ty jsou poměrně sympatické a na horror mají i celkem velkou historii a je jim věnováno dost prostoru. Ocenit se musí i audiovizuál, film je hrozně pěkně natočen a práce se zvukem a hudbou je taky velmi dobrá. Některé scény jsou opravdu děsivé, mluvím hlavně o prozkoumávačkách tunelu, které jsou pěkně napínavé a krásně budují atmosféru. Bohužel, v čem film naprosto selhává, tak je hlavní monstrum, které je spíš podivné a nezajímavé, než děsivé. Navíc, snímek mu chce za každou cenu dopřát backstory a vysvětlení jeho vzniku i přes to, že to vlastně vůbec není potřeba a dostáváme díky tomu spoustu podivných momentů, včetně naprosto random postavy bezdomovce. Paradoxem důstává, že samotné monstrum a jeho scény jsou to nejhorší na tomto filmu. A je to škoda, všechno ostatní je totiž velmi dobré. 6/10 ()

PORTER44

Do té doby než objevili sklep se nic nedělo a když šla černoška do sklepa a začala ječet Keith byla zralá na ránu,pak se objevila jaká si obludná ženština a začalo to být jako horor,dokonce se našla i vtipnější scéna.Jen se film měl jmenovat spíš Barbarka než Barbar ten chlápek o kterém to bylo se tam objevil jen na pár minut. ()

Thane

Fakt super vec. Atmosfericky pekne to postupne nabiha zajimave to prostrihuje a dokaze z niceho nic zmenit smer vypraveni. Vlastne i docela pekne graduje. Ma to jen dve male drobne vady. Uplne prestrelenej zaver a zaver kterej je uplne prestrelej. Teoreticky jde o jednu vadu ale povazoval jsem ji za natolik vyznamnou ze jsem ji uvedl hned dvakrat. Ne ze bych potreboval aby zavery a vysvetleni v hororech byly vrcholem logiky ale dost mi to dokaze zkazit zazitek. Nebyt tech dvou veci je to v klidu za 5. Skoda. ()

batmancz

Originální, neokoukané, strašidelné. Velmi překvapilo. Nečtete si spoilery, nečtěte si o čem to je, zkrátka koukejte. Ano, otázky budete mít během filmu a samozřejmě i po filmu, ale to k tomu patří :) **** ()

drkaldj

Ta první část je docela děsivá, má skvělou atmosféru a slušné herce. Potom to začne občas  pokulhávat a střídají se lepší a průměrné sekvence. Mrzí mě, že jsem nedostal odpověď na některé otázky (to byla jeho dcera, cokoliv okolo ní? Nebo o něm? Bylo tam víc jeho dětí?), případně si některé věci trochu protiřečili (je řečeno že si tam ženský tahal, ale očividně je spíš unášel). Některé dějové linky jsou naprosto zbytečný (Tess volá její bývalý, řešení znásilnění v Hollywoodu), plus klasické trhliny (nikdo je nehledá? Jakto že bezdomovec ví tolik?). Přesto všechno jsem schopen opravdu ocenit hororovou stránku, která je skvělá, některé scény jsem sledoval s napětím. Příběh nemá tolik klasických klišé, i když se to tak ze začátku může zdát (až na jedno, nikdy nechoď sám a beze zbraně). Ve výsledku jsem dostal víc než jsem čekal a když se toto stane, je to jednoznačně pozitivní. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana