Krásný film pro děti i dospělé pojednává o rodince žijící na venkově u moře. Je součástí cyklu čtyř filmů Svědectví barevného ostrova (Akce Mojžíš, Svatba s překážkami, Piráti na Albertině, Ztroskotání na ostrově). Jistě si leckdo vzpomene na malou holčičku Skrolan, jejího bernardýna a veselé příhody, které u moře společně prožívali... (oficiálny text distribútora)

dopitak

V původním báječném českém dabingu (1972) ožívá jedinečné a rádo zapomínané české výrazivo. Spíše než jednoduchým příběhem několika dětí a jejich zvířat film zaujme krásnými severskými lokacemi, vždyť kdo by nechtěl bydlet na ostrově, kde moře se v modři předhání s oblohou, mraky jsou tu tak nízko a západy slunce tak kouzelné. Scény s tuleňem Mojžíšem jsou opravdu výborné. Liška s nimi pěkně vyběhla. Mirko (strýček Skrblík) Musil v roli padoucha, Vladimír (Old Shattehand) Ráž jako nešikovný ale dobrácký otec, brilantní čeština (i ten dětský dabing je naprosto precizní) kontrastuje s tvrdými severskými jmény (Skrolan, Stina, Tjorven). Předškoláci by tenhle film i celou sérii měli mít povinné. ()

xargos

Pamatoval jsem si z dětství tenhle seriál, netušil, kolik to má dílů, ani jak se to jmenuje, ale od počátku jsem hrál na klavír ústřední melodii a zpíval text o vráně, která "volala pusťte mě hned a toho rána holka malá spatřila svět..." Až později jsem zjistil literární předlohu a nedávno i zdroj těhle kouzelných filmů. Tohle funguje v každé době. Je ale znát, jak děti neobklopené tolik civilizací (ba i dospělí) mají větší fantazii a schopnost hrát si. Nejen z nostalgie plný počet hvězd i pro Astrid Lindgren - smekám, veliké díky! ()

piranha

Filmy, jejichž ústřední scénou jsou upištěné, zlobivé a jinak protivné děti, mě fakt neberou. Až ke konci se trošku polepšily a byly chvíli i vtipné, nicméně mnohokrát se opakující námět, tedy neustálé výměny a předávky různých domácích i nedomácích zvířat, může zaujmout snad jen velmi malé publikum. ()

K.I.N.G.

Jeden člen velké rodiny rodinných švédských filmů od režiséra jménem Olle Hellbom. Jako malý jsem to paradoxně nesnášel, ale ted'ka v rané dospělosti nádhera, a to fakt. Navíc tento film podle literární předlohy spisovatelky Astrid Lindgrenové ve mně nyní uskutečnil zásadní změnu, mým vysněným domácím mazlíčkem se stává kdo? Ano, tuleň! **** ()

• Ostrov Saltkråkan, kde se odehrává děj filmu, je fiktivní. Natáčelo se na ostrůvku Norröra nedaleko od Stockholmu. (SkyOneJack)